LearnDash LMS 3.2.2 - en to fa_IR translation catalogue (3200 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: LearnDash LMS
fa_IR: داشبورد آموزش LMS

note: Description of the plugin
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
fa_IR: افزونه داشبورد آموزش LMS - سایت وردپرس خود را به یک سیستم مدیریت یادگیری تبدیل کنید.

note: Author of the plugin
en: LearnDash
fa_IR: داشبورد آموزش

en: Completed
fa_IR: کامل شد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Field Label
fa_IR: ٪s برچسب زمینه

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Some help text for %s.
fa_IR: برخی از متن های راهنما برای %s.

en: Third Party
fa_IR: شخص ثالث

[ctx: placeholder: human relative date time]
note: translators: placeholder: Human relative date time.
en: %s ago
fa_IR: %s پیش

en: Check Updates
fa_IR: به روزرسانی ها را بررسی کنید

en: Search:
fa_IR: جستجو:

en: &lsaquo; prev
fa_IR: &lsaquo; پیشین

[ctx: placeholder: Page X of Y]
note: translators: placeholder: Page X of Y.
en: Page %1$s of %2$s
fa_IR: صفحه %1$s %2$s

en: next  &rsaquo;
fa_IR: &rsaquo; بعدی

en: Search
fa_IR: جستجو کردن

[ctx: Course Users Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
fa_IR: ٪s کاربران

[ctx: Course Users label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
fa_IR: ٪s کاربران

[ctx: Search All Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search All %s Users
fa_IR: همه %s کاربران را جستجو کنید

[ctx: Search Assigned Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search Assigned %s Users
fa_IR: کاربران اختصاص یافته %s را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Users
fa_IR: %s کاربران

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Users
fa_IR: جستجوی همه کاربران %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Users
fa_IR: جستجوی اعضای کاربر ٪s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Leaders
fa_IR: رهبران %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Leaders
fa_IR: جستجوی همه رهبران %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Leaders
fa_IR: رهبران عضو در %s را  جستجو کنید

[ctx: placeholders: Group, Courses]
note: translators: placeholders: Group, Courses.
en: Search All %1$s %2$s
fa_IR: جستجو همه %1$s %2$s

[ctx: placeholders: Group, Courses]
note: translators: placeholders: Group, Courses.
en: Search Assigned %1$s %2$s
fa_IR: جستجو اختصاص داده شده %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Auto-enroll
fa_IR: %1$s %2$s ثبت نام خودکار

[ctx: placeholders: Groups, Course]
note: translators: placeholders: Groups, Course.
en: %1$s Using %2$s
fa_IR: %1$s با استفاده از %2$s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search All %s
fa_IR: جستجوی همه %s

[ctx: placeholders: Course, Groups]
note: translators: placeholders: Course, Groups.
en: Search %1$s %2$s
fa_IR: جستجو %1$s %2$s

[ctx: User Enrolled in Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled in %s
fa_IR: کاربر در %s  ثبت نام کرد

[ctx: Search All Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search All %s
fa_IR: جستجوی همه %s

[ctx: Search Enrolled Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search Enrolled %s
fa_IR: ثبت شده در %s را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User Enrolled in %s
fa_IR: کاربر در %s  ثبت نام کرد

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search Enrolled %s
fa_IR: ثبت شده در %s را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Leader of %s
fa_IR: رهبر %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search Leader %s
fa_IR: جستجوی رهبر %s

en: Expand All
fa_IR: همه را گسترش دهید

en: Collapse All
fa_IR: فروپاشی همه

[ctx: placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic]
note: translators: 'placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic'.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s? (This will also remove all sub-items)
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این%1$s را از%2$s حذف کنید؟ (با این کار همه موارد فرعی نیز حذف خواهد شد)

[ctx: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این %s را به سطل زباله منتقل کنید؟

en: Expand/Collape Section
fa_IR: باز کردن/فروپاشی بخش

en: New
fa_IR: جدید

en: Search...
fa_IR: جستجو...

en: First Page
fa_IR: صفحه اول

en: Previous Page
fa_IR: صفحه قبلی

en: Next Page
fa_IR: صفحه بعدی

en: Last Page
fa_IR: آخرین صفحه

[ctx: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page]
note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Notice: Please perform a %s. This is a required step to ensure accurate reporting.
fa_IR: اعلامیه داشبورد آموزش: لطفاً %s را انجام دهید. این یک مرحله ضروری برای اطمینان از گزارش دقیق است.

note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Data Upgrade
fa_IR: داشبورد آموزش ارتقا داده ها

en: Last run: none
fa_IR: آخرین اجرا: هیچ

[ctx: placeholders: date/time, user name]
note: translators: placeholders: date/time, user name.
en: Last run: %1$s by %2$s
fa_IR: آخرین اجرا: %1$s توسط %2$s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Email %s
fa_IR: ایمیل %s

en: edit
fa_IR: ویرایش

en: List Users
fa_IR: لیست کاربران

en: Export Progress
fa_IR: صادرات پیشرفت

en: Export Results
fa_IR: نتایج صادرات

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

en: Report
fa_IR: گزارش

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: Group.
en: %s Administration
fa_IR: مدیریت %s

en: per Page
fa_IR: هر صفحه

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Name
fa_IR: نام

en: Email
fa_IR: ایمیل

en: Actions
fa_IR: اقدامات

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Please login as a %s Administrator
fa_IR: لطفاً به عنوان مدیر %s وارد سیستم شوید

en: Email Subject:
fa_IR: موضوع ایمیل

en: Email Message:
fa_IR: پیام ایمیل:

en: Send
fa_IR: ارسال

en: Reset
fa_IR: تنظیم مجدد

en: Both Email Subject and Message are required and cannot be empty.
fa_IR: موضوع ایمیل و پیام لازم است و نمی تواند خالی باشد.

en: Sending...
fa_IR: در حال ارسال...

en: Search Users
fa_IR: کاربران را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

en: Update User
fa_IR: کاربر را به روز کنید

[ctx: placeholder: Post Type Plural Name]
note: translators: placeholder: Post Type Plural Name.
en: All  %s
fa_IR: همه %s

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
fa_IR: گواهینامه ها

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
fa_IR: تکالیف

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
fa_IR: انشاها ی ارسالی

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
fa_IR: انشا های ارسالی

[ctx: Edit Quiz Label]
note: translators: placeholder: Edit Quiz Label.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
fa_IR: آمار

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
fa_IR: تابلوی امتیازات

[ctx: Reports Menu Label]
en: Reports
fa_IR: گزارش ها

[ctx: Transactions Tab Label]
en: Transactions
fa_IR: معاملات

en: There was an unexpected error while loading. Please try refreshing the page. If the error continues, contact LearnDash support.
fa_IR: هنگام بارگیری خطایی غیرمنتظره روی داد. لطفاً صفحه را تازه کنید. در صورت ادامه خطا ، با پشتیبانی داشبورد آموزش تماس بگیرید.

en: Section Heading
fa_IR: سرفصل بخش

en: Section Headings
fa_IR: عناوین بخش

en: answer
fa_IR: پاسخ

en: answers
fa_IR: پاسخها

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Start by adding a %s.
fa_IR: با افزودن %s شروع کنید.

[ctx: Link back to the post type overview]
en: Back to
fa_IR: بازگشت به

[ctx: Builder actions dropdown]
en: Actions
fa_IR: اقدامات

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
fa_IR: همه را گسترش دهید

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
fa_IR: فروپاشی همه

en: An error occurred while submitting your request. Please try again.
fa_IR: هنگام ارسال درخواست شما خطایی روی داد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Cancel
fa_IR: لغو کردن

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Click here to edit the question
fa_IR: برای ویرایش سوال اینجا را کلیک کنید

en: Message for correct answer - optional
fa_IR: پیام برای پاسخ صحیح - اختیاری

en: Use different message for incorrect answer
fa_IR: برای پاسخ نادرست از پیام دیگری استفاده کنید

en: Currently same message is displayed as above.
fa_IR: در حال حاضر همان پیام فوق نشان داده شده است.

en: Message for incorrect answer - optional
fa_IR: پیام برای پاسخ نادرست - اختیاری

en: Solution hint
fa_IR: دادن کمی اشاره به راه حل

en: points
fa_IR: امتیازات

en: Click here to edit the answer
fa_IR: برای ویرایش پاسخ اینجا را کلیک کنید

en: Update Answer
fa_IR: به روز رسانی پاسخ

en: Answer is missing
fa_IR: پاسخ موجود نیست

en: Allow HTML
fa_IR: اجازه HTML دهید

en: Correct
fa_IR: درست

[ctx: nth sort answer correct]
en: <sup>th</sup>
fa_IR: 
    <sup> th </ sup>

en: Answer updated
fa_IR: پاسخ به روز شد

en: Edit answer settings
fa_IR: تنظیمات پاسخ را ویرایش کنید

en: Answer:
fa_IR: پاسخ:

en: Click here to edit the matrix
fa_IR: برای ویرایش ماتریس اینجا را کلیک کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question
en: New %1$s
fa_IR: جدید %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz
en: New %1$s
fa_IR: جدید %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic
en: New %1$s
fa_IR: جدید %1$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson
en: New %1$s
fa_IR: جدید %1$s

en: New answer
fa_IR: جواب جدید

en: New Section Heading
fa_IR: عنوان بخش جدید

[ctx: Title for the new course, lesson, quiz]
en: Enter a title
fa_IR: عنوان را وارد کنید

[ctx: Answer for a question]
en: Enter an answer
fa_IR: پاسخی وارد کنید

[ctx: Please wait while the form is loading]
en: Please wait...
fa_IR: لطفاً منتظر بمانید...

[ctx: Add lesson, topic, quiz...]
en: Add
fa_IR: اضافه کردن

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question
en: Add %1$s
fa_IR: افزودن %1$s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Question
en: Add %1$s
fa_IR: افزودن %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz
en: Add %1$s
fa_IR: افزودن %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic
en: Add %1$s
fa_IR: افزودن %1$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson
en: Add %1$s
fa_IR: افزودن %1$s

en: Add answer
fa_IR: پاسخ اضافه کنید

en: Add Section Heading
fa_IR: عنوان بخش را اضافه کنید

[ctx: Move the current element up in the builder interface]
en: Move up
fa_IR: حرکت به سمت بالا

[ctx: Warning when no question was entered]
note: translators: placeholders: question
en: The %s is empty.
fa_IR: %s خالی است.

[ctx: Move the current element down in the builder interface]
en: Move down
fa_IR: حرکت به پایین

[ctx: Rename the current element in the builder interface]
en: Rename
fa_IR: تغییر نام

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholders: lessons
en: Search %1$s
fa_IR: جستجو %1$s

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholders: quizzes
en: Search %1$s
fa_IR: جستجو %1$s

[ctx: placeholders: topics]
note: translators: placeholders: topics
en: Search %1$s
fa_IR: جستجو %1$s

[ctx: placeholders: questions]
note: translators: placeholders: questions
en: Search %1$s
fa_IR: جستجو %1$s

[ctx: List of recent lessons, topics, quizzes or questions]
en: Recent
fa_IR: اخیر

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
fa_IR: مشاهده همه

[ctx: placeholders: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson
en: Start adding your first %1$s
fa_IR: شروع به اضافه کردن اولین %1$s

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz
en: Start adding your first %1$s
fa_IR: شروع به اضافه کردن اولین %1$s

[ctx: placeholders: Topic]
note: translators: placeholders: Topic
en: Start adding your first %1$s
fa_IR: شروع به اضافه کردن اولین %1$s

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question
en: Start adding your first %1$s
fa_IR: شروع به اضافه کردن اولین %1$s

[ctx: placeholders: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons
en: All available %1$s have been added.
fa_IR: تمام %1$s موجود اضافه شده است.

[ctx: placeholders: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes
en: All available %1$s have been added.
fa_IR: تمام %1$s موجود اضافه شده است.

[ctx: placeholders: Topics]
note: translators: placeholders: Topics
en: All available %1$s have been added.
fa_IR: تمام %1$s موجود اضافه شده است.

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions
en: All available %1$s have been added.
fa_IR: تمام %1$s موجود اضافه شده است.

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question]
en: Start adding your first
fa_IR: اولین مورد خود را اضافه کنید

[ctx: Builder - Refresh list of Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Refresh
fa_IR: تازه سازی

[ctx: Builder - Load more Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Load More
fa_IR: بار بیشتر

[ctx: Builder - Add selected Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Add Selected
fa_IR: افزودن موارد برگزیده

[ctx: Undo action in the builder]
en: Undo
fa_IR: باطل کردن

[ctx: Matrix answer Criteroion]
en: Criterion
fa_IR: معیار

[ctx: Sort matrix answer element]
en: Sort element
fa_IR: مرتب سازی عناصر

[ctx: Question settings. Placeholder in JavaScript]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

[ctx: Select an option]
en: Select
fa_IR: انتخاب

[ctx: No matching Lesson, Topic, Quiz or Question found]
en: Nothing matches your search
fa_IR: هیچ چیزی با جستجوی شما مطابقت ندارد

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons
en: Drop %1$s here
fa_IR: رها کردن %1$s در اینجا

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question
en: Drop %1$s here
fa_IR: رها کردن %1$s در اینجا

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes
en: Drop %1$s here
fa_IR: رها کردن %1$s در اینجا

[ctx: placeholder: %1$s: Topics, %2$s: Quizzes]
note: translators: placeholders: %1$s: Topics, %2$s: Quizzes
en: Drop %1$s or %2$s here
fa_IR: رها کردن %1$s یا %2$s در اینجا

[ctx: singular - Amount of steps in a course or quiz]
en: step
fa_IR: مرحله

[ctx: plural - Amount of steps in a course or quiz]
en: steps
fa_IR: مراحل

[ctx: Amount of steps in this course or quiz]
en: in this
fa_IR: در این

[ctx: Builder - Final quiz. Placeholder in JavaScript]
en: Final
fa_IR: نهایی

[ctx: This quiz has no questions.]
note: translators: placeholders: %1$s: Quiz, %2$s:   Questions
en: This %1$s has no %2$s yet
fa_IR: این %1$s هنوز %2$s ندارد

[ctx: Warning when no question was entered]
note: translators: placeholders: question
en: The %s is empty, click here to edit it.
fa_IR: %s خالی است ، برای ویرایش اینجا کلیک کنید.

[ctx: Manage Questions in builder]
note: translators: placeholders: Questions
en: Manage %1$s in builder
fa_IR: مدیریت %1$s در سازنده

[ctx: Total points]
en: TOTAL:
fa_IR: مجموع:

[ctx: Displayed when the post type, e.g. course, has no content]
en: has no content yet.
fa_IR: هنوز هیچ محتوایی ندارد

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: Add a new
fa_IR: جدیدی اضافه کنید

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: or add an existing one from the sidebar
fa_IR: یا یک موجود از نوار کناری اضافه کنید

[ctx: Type of essay answer]
en: Answer format
fa_IR: قالب پاسخ

[ctx: Submit essay answer in a text box]
en: Text entry
fa_IR: متن نوشته

[ctx: Submit essay answer as an upload]
en: File upload
fa_IR: بارگذاری پرونده

[ctx: What grading options should be used after essay submission]
en: What should happen on quiz submission?
fa_IR: چه اتفاقی باید در ارسال آزمون بیفتد؟

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
fa_IR: درجه بندی نشده ، هیچ امتیازی تعلق نمی گیرد

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, Full Points Awarded
fa_IR: درجه بندی نشده ، امتیاز کامل اعطا شده است

[ctx: Essay answer grading option]
en: Graded, Full Points Awarded
fa_IR: درجه بندی شده ، امتیاز کامل اعطا می شود

[ctx: Essay answer grading option has not been set]
en: Not set
fa_IR: تنظیم نشده

en: Builder
fa_IR: سازنده

en: Overview
fa_IR: بررسی اجمالی

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
fa_IR: واردات / صادرات

en: Back
fa_IR: بازگشت

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Reprocess %1$s %2$s
fa_IR: پردازش مجدد %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Export %s
fa_IR: صادرات %s

en: Statistics
fa_IR: آمار

en: Leaderboard
fa_IR: تابلوی امتیازات

note: translators: placeholder: Quiz.
en: Questions
fa_IR: سوالات

en: Advanced Settings
fa_IR: تنظیمات پیشرفته

en: Users
fa_IR: کاربران

en: First time using LearnDash?
fa_IR: اولین بار از داشبورد آموزش استفاده می کنید؟

[ctx: placeholder: Link to Bootcamp page]
note: translators: placeholder: Link to Bootcamp page
en: Go to the LearnDash %s
fa_IR: به %s بروید در داشبورد آموزش

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s title
fa_IR: عنوان %s را اضافه کنید

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s content.
fa_IR: محتوای %s را اضافه کنید.

en: Associated Content
fa_IR: محتوای مرتبط

[ctx: placeholder: Taxonomy singular name.]
note: translators: placeholder: Taxonomy singular name.
en: Filter by %s
fa_IR: فیلتر بر اساس %s

en: Show more details
fa_IR: نمایش جزئیات بیشتر

[ctx: Learndash Report Menu Label]
en: Reports
fa_IR: گزارش ها

en: User Reports
fa_IR: گزارش های کاربر

en: Click to toggle
fa_IR: برای تغییر وضعیت کلیک کنید

[ctx: Course Info Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
fa_IR: اطلاعات %s

[ctx: Permanently Delete Course Data Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: Permanently Delete %s Data
fa_IR: حذف دائمی %s داده ها

en: Check and click update profile to permanently delete user's LearnDash course data. <strong>This cannot be undone.</strong>
fa_IR: برای حذف دائمی اطلاعات دوره داشبورد آموزش کاربر ، روی نمایه به روزرسانی را علامت بزنید و کلیک کنید. <strong> این قابل واگرد نیست. </ strong>

en: Remove the Quiz lock(s) for this user.
fa_IR: حذف قفل آزمون (ها) برای این کاربر.

[ctx: User Enrolled Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled %s
fa_IR: کاربر ثبت شده %s

en: Administrators are automatically enrolled in all Courses.
fa_IR: مدیران به طور خودکار در همه دوره ها ثبت نام می شوند.

en: Title
fa_IR: عنوان

note: translators: placeholder: Courses.
en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Steps
fa_IR: مراحل

en: Started / Completed
fa_IR: آغاز شده / تکمیل شده

en: view
fa_IR: مشاهده

[ctx: placeholder: Started date]
note: translators: placeholder: Started Date.
en: Started: %s
fa_IR: آغاز شده: %s

[ctx: placeholder: Started Group date, Group]
note: translators: placeholder: Started Group Date, Group.
en: Started: %1$s (%2$s Access)
fa_IR: شروع شده: ٪1$s (٪2$s دسترسی)

en: (access expired)
fa_IR: (دسترسی به پایان رسیده است)

[ctx: Course Expires on date]
note: translators: placeholder: Course Expires Date.
en: Expires: %s
fa_IR: تاریخ انقضا: %s

[ctx: placeholder: Completed date]
note: translators: placeholder: Course Completed Data.
en: Completed: %s
fa_IR: تکمیل شده: %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Click the '+' to add a new %s
fa_IR: برای افزودن %s جدید ، روی "+" کلیک کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Click the '+' to add a new %s
fa_IR: برای افزودن %s جدید ، روی "+" کلیک کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Click the '+' to add a new %s
fa_IR: برای افزودن %s جدید ، روی "+" کلیک کنید

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Drop %s Here
fa_IR: %s را در اینجا رها کنید

[ctx: placeholder: Lesson, Topics]
note: translators: placeholder: Lesson, Topics.
en: Drop %1$s %2$s Here
fa_IR: رها کردن %1$s %2$s در اینجا

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Drop Global %s Here
fa_IR: %s عمومی را در اینجا رها کنید

[ctx: placeholder: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholder: Lesson, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
fa_IR: رها کردن %1$s %2$s در اینجا

[ctx: placeholder: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholder: Topic, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
fa_IR: رها کردن %1$s %2$s در اینجا

[ctx: placeholder: number of steps]
note: translators: placeholder: number of steps.
en: Total Steps: %s
fa_IR: کل مراحل: %s

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Edit %s Settings (new window)
fa_IR: 
    ویرایش %s تنظیمات (پنجره جدید)

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: View %s (new window)
fa_IR: مشاهده %s (پنجره جدید)

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s to Trash
fa_IR: %s را به سطل زباله منتقل کنید

[ctx: placeholders: will contain post type label, Course]
note: translators: placeholders: will contain post type label, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
fa_IR: حذف %1$s از %2$s

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s
fa_IR: انتقال %s

en: Edit Title
fa_IR: ویرایش عنوان

en: Ok
fa_IR: خوبه

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Move %s
fa_IR: انتقال %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Settings (new window)
fa_IR: 
    ویرایش %s تنظیمات (پنجره جدید)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s (new window)
fa_IR: مشاهده %s (پنجره جدید)

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
fa_IR: حذف %1$s از %2$s

en: Move
fa_IR: حرکت

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Settings (new window)
fa_IR: 
    ویرایش %s تنظیمات (پنجره جدید)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s (new window)
fa_IR: مشاهده %s (پنجره جدید)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: Quiz.
en: View %s (new window)
fa_IR: مشاهده %s (پنجره جدید)

en: #1: Invalid post data
fa_IR: شماره 1: داده های ارسال نامعتبر است

en: #2: Invalid post data
fa_IR: شماره 2: داده های ارسال نامعتبر است

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Click the '+' to add a new %s
fa_IR: برای افزودن %s جدید ، روی "+" کلیک کنید

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Drop %s Here
fa_IR: %s را در اینجا رها کنید

[ctx: placeholder: Questions label, number of questions]
note: translators: placeholder: Questions label, number of questions.
en: Total %1$s: %2$s
fa_IR: مجموع %1$s: %2$s

[ctx: placeholders: post type labels like Question, second Quiz]
note: translators: placeholders: post type labels like Question, second Quiz.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این %1$s را از %2$s حذف کنید؟

[ctx: placeholders: post type labels like Question]
note: translators: placeholders: post type labels like Question.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این %s را به سطل زباله منتقل کنید؟

[ctx: placeholder: Question Points]
note: translators: placeholder: Question Points.
en: (%dpt) | (%dpts)
fa_IR[0]: (٪ dpt)
fa_IR[1]: (%dpts)

[ctx: placeholders: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Remove %1$s from %2$s
fa_IR: حذف %1$s از %2$s

[ctx: placeholder: Total of question points]
note: translators: placeholder: Total of question points.
en: Total Points: %s
fa_IR: امتیاز کل: %s

[ctx: Export User Course Data Label]
note: translators: Export User Course Data Label.
en: Export User %s Data
fa_IR: صادرات کاربر %s داده

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s Users
fa_IR: %1$d از %2$s کاربران

en: name
fa_IR: نام

en: email
fa_IR: ایمیل

en: course_id
fa_IR: شناسه_برنامه آموزش

en: course_title
fa_IR: عنوان_برنامه آموزش

en: course_completed
fa_IR: برنامه آموزش_تکمیل شده

en: course_completed_on
fa_IR: برنامه آموزش_تکمیل شده_در

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
fa_IR: خطا: پوشه کاری ایجاد نمی شود. بررسی کنید که پایه پوشه قابل نوشتن باشد

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
fa_IR: خیر

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
fa_IR: بله

[ctx: Export User Quiz Data Label]
note: translators: Export User Quiz Data Label.
en: Export User %s Data
fa_IR: صادرات کاربر %s داده

en: score
fa_IR: نمره

en: total
fa_IR: مجموع:

en: date
fa_IR: تاریخ

en: percentage
fa_IR: درصد

en: passed
fa_IR: قبول شد

[ctx: Quiz Passed Report label: NO]
en: NO
fa_IR: خیر

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
fa_IR: بله

en: Upgrade
fa_IR: ارتقا دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Convert %s Access Lists
fa_IR: %s لیست دسترسی را تبدیل کنید

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This convert the %s access list setting to user meta where it can be managed more efficiently. (Optional)
fa_IR: این گزینه %s دسترسی به لیست کاربر را به متای کاربر تبدیل می کند که در آنجا می توان با کارآیی بیشتری مدیریت کرد. (اختیاری)

en: Continue previous upgrade processing?
fa_IR: پردازش ارتقا previous قبلی ادامه دارد؟

en: Complete
fa_IR: کامل

en: In Progress
fa_IR: در حال پیش رفت

en: Incomplete
fa_IR: ناقص

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d Courses
fa_IR: %1$s: %2$d از %3$d دوره

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade %s Meta
fa_IR: Meta %s  را ارتقا دهید

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This upgrade will upgrade the %s meta elements. (Optional)
fa_IR: این ارتقا باعث افزایش %s عناصر متا می شود. (اختیاری)

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Upgrade %1$s %2$s
fa_IR: ارتقاء %1$s %2$s

[ctx: placeholders: Quiz questions, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz questions, Quiz.
en: This upgrade will convert the %1$s %2$s to WordPress custom post type. <strong>This is required before enabling %3$s Builder.</strong> (Optional)
fa_IR: این ارتقا%1$s %2$s را به نوع پست‌ سفارشی وردپرس تبدیل خواهد کرد. <strong> قبل از فعال کردن %3$s Builder.</strong> (اختیاری)

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %s ID
fa_IR: شناسه %s نامعتبر است

[ctx: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title]
note: translators: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title.
en: Reprocess %1$s for %2$s: "%3$s"
fa_IR: پردازش مجدد %1$s برای %2$s: "%3$s"

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: Process Mismatched %s only?
fa_IR: فقط %s تطبیق داده نمی شود؟

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count, Questions label]
note: translators: placeholders: result count, total count, Questions label.
en: %1$s: %2$d of %3$d %4$s
fa_IR: %1$s: %2$d از %3$d%4$s

[ctx: placeholder: Number of skipper Questions]
note: translators: placeholder: Number of skipper Questions.
en: ProQuiz Questions Skipped %d
fa_IR: سوالات ProQuiz که رد شد %d

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID.
en: [%d] Empty Question ProID given.
fa_IR: [٪ d] سوال خالی ProID ارائه شده است.

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID.
en: ProQuestion ID [%d] Model not found.
fa_IR: شناسه ProQuestion [%d] مدل یافت نشد.

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID empty [%2$d].
fa_IR: شناسه ProQuestion [%1$d] ProQuiz ID خالی [%2$d].

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID Model not found [%2$d].
fa_IR: شناسه ProQuestion [٪1$d] مدل شناسه ProQuiz یافت نشد [٪2$d].

en: Reload
fa_IR: بارگیری مجدد

en: Rename WPProQuiz DB Tables
fa_IR: تغییر نام جداول WPProQuiz DB

en: This upgrade will rename the existing WPProQuiz database tables to a new name inline with LearnDash standards.<br /><strong>It is recommended you set your site to maintenance mode before performing this upgrade.</strong>
fa_IR: این ارتقا جدول های پایگاه داده WPProQuiz موجود را به یک نام جدید در خط با استانداردهای داشبورد آموزش تغییر نام خواهد داد.<br /><strong> توصیه می شود شما سایت خود را به حالت تعمیر و نگهداری قبل از انجام این ارتقا تنظیم کنید.</strong>

[ctx: placeholders: default prefix, example table name]
note: translators: placeholders: default prefix, example table name.
en: %1$s - Legacy ProQuiz table prefix. Ex. %2$s
fa_IR: %1$s - Legacy ProQuiz table prefix. سابق %2$s

[ctx: placeholders: learndash prefix, example table name]
note: translators: placeholders: learndash prefix, example table name.
en: %1$s - LearnDash ProQuiz table prefix. Ex. %2$s
fa_IR: %1$s - پیش فرض جدول ProQuiz داشبورد آموزش. سابق %2$s

en: Source Tables
fa_IR: جداول منبع

en: Destination Tables
fa_IR: جداول مقصد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade User %s Data
fa_IR: کاربر %s داده را ارتقا دهید

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course, course.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
fa_IR: این ارتقا داده های کاربر موجود شما را برای %s در یک جدول پایگاه داده جدید برای گزارش بهتر همگام سازی می کند. (ضروری)

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d Users
fa_IR: %1$s: %2$d از %3$d کاربران

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Upgrade User %s Data
fa_IR: کاربر %s داده را ارتقا دهید

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
fa_IR: این ارتقا داده های کاربر موجود شما را برای %s در یک جدول پایگاه داده جدید برای گزارش بهتر همگام سازی می کند. (ضروری)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Builder
fa_IR: 
    سازنده داشبورد آموزش %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Attributes
fa_IR: ویژگی های%s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Parent
fa_IR: %s پایه

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی%s

en: (optional)
fa_IR: (اختیاری)

en: Answer type
fa_IR: نوع پاسخ

en: Points
fa_IR: امتیازات

en: (required)
fa_IR: (ضروری)

en: Answers
fa_IR: پاسخها

en: Single choice options
fa_IR: گزینه های تک گزینه

en: Message with the correct answer
fa_IR: پیام با جواب درست

en: Message with the incorrect answer
fa_IR: پیام با پاسخ نادرست

en: Hint
fa_IR: اشاره

en: Template
fa_IR: قالب

en: Answer Type
fa_IR: نوع پاسخ

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
fa_IR: شما می توانید دسته بندی برای یک سوال اختصاص. دسته ها به عنوان مانند قابل مشاهده در تابع آمار هستند.

en: You can manage categories in global settings.
fa_IR: در تنظیمات عمومی می توانید دسته ها را مدیریت کنید.

en: Create new category
fa_IR: دسته جدید ایجاد کنید

en: No category
fa_IR: هیچ دسته ای

en: Create
fa_IR: ايجاد

en: Points for this question (Standard is 1 point)
fa_IR: امتیاز برای این سوال (استاندارد 1 نقطه است)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
fa_IR: این امتیاز پاداش خواهد گرفت، تنها در صورتی که کاربر سوال را به درستی ببندد.

en: Different points for each answer
fa_IR: امتیاز مختلف برای هر پاسخ

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، می توانید برای هر پاسخ نکات مختلفی را وارد کنید.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
fa_IR: امتیازات به دست آمده در پیام درست و نادرست نشان دهید؟

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fa_IR: این متن در صورت پاسخ صحیح قابل مشاهده خواهد بود. می توان از آن به عنوان توضیح برای پرسش های پیچیده استفاده کرد. پیام "راست" یا "اشتباه" همیشه به صورت خودکار نمایش داده می شود.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
fa_IR: متن مشابه برای پیام صحیح و نادرست؟

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fa_IR: این متن در صورت پاسخ نادرست قابل مشاهده خواهد بود. می توان از آن به عنوان توضیح برای پرسش های پیچیده استفاده کرد. پیام "راست" یا "اشتباه" همیشه به صورت خودکار نمایش داده می شود.

en: Here you can enter solution hint.
fa_IR: در اینجا می توانید ارائه یک اشاره برای راه حل را وارد کنید.

en: Activate hint for this question?
fa_IR: پیشنهاد جزئی برای این سوال فعال شود؟

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
fa_IR: اگر "امتیاز مختلف برای هر پاسخ" فعال باشد ، می توانید روش خاصی را فعال کنید. <br> این محاسبه امتیازات را تغییر می دهد

en: Different points - modus 2 activate
fa_IR: نقاط مختلف - modus 2 فعال می شود

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
fa_IR: تمایز بین درست و نادرست را غیرفعال می کند.

en: Disable correct and incorrect
fa_IR: درست و نادرست را غیرفعال کنید

en: Explanation of points calculation
fa_IR: توضیح محاسبه امتیازات

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
fa_IR: لطفا پاسخ ها را به ترتیب درست بادکمه -  "حرکت" مرتب کنید . پاسخ ها به صورت تصادفی نمایش داده خواهند شد.

en: Add new answer
fa_IR: پاسخ جدید اضافه کنید

en: In this mode, Sort Elements must be assigned to their corresponding Criterion.
fa_IR: در این حالت ، عناصر مرتب سازی باید به معیار مربوطه اختصاص داده شوند.

en: Each Sort Element must be unique, and only one-to-one associations are supported.
fa_IR: هر عنصر مرتب سازی باید منحصر به فرد باشد و فقط انجمن های یک به یک پشتیبانی می شوند.

en: Percentage width of criteria table column:
fa_IR: 
    درصد عرض ستون جدول معیارها:

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
fa_IR: اجازه تنظیم عرض ستون سمت چپ را می دهد ، و ستون سمت راست بقیه فضای موجود را به طور خودکار پر می کند. این را زیاد کنید تا متن معیار طولانی تری متناسب باشد. پیش فرض 20٪

en: Use Template
fa_IR: از الگو استفاده کنید

[ctx: placeholder: Question Title]
note: translators: Question Title.
en: Revert: %s
fa_IR: برگرداندن: %s

en: Select a Template to load
fa_IR: الگویی را برای بارگذاری انتخاب کنید

en: Save as Template
fa_IR: به عنوان الگو ذخیره کنید

en: Select a templates to save or new
fa_IR: الگوهایی را برای ذخیره یا جدید انتخاب کنید

en: Create new template
fa_IR: الگوی جدید ایجاد کنید

en: new template name
fa_IR: نام الگوی جدید

en: "Different points for each answer" enabled
fa_IR: "نقاط مختلف برای هر پاسخ" فعال است

en: "Different points - mode 2" disable
fa_IR: "نقاط مختلف - حالت 2" غیرفعال می شود

en: "Different points - mode 2" enabled
fa_IR: "نقاط مختلف - حالت 2" فعال است

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Builder
fa_IR: داشبورد آموزش  %s سازنده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Advanced Settings
fa_IR:  در داشبورد آموزش %s تنظیمات پیشرفته

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Question Settings
fa_IR:  در داشبورد آموزش %s تنظیمات سوال

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Settings
fa_IR: در داشبورد آموزش %s تنظیمات نتیجه

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Mode Settings
fa_IR: تنظیمات شیوه %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Text Settings
fa_IR: در داشبورد آموزش %s نتیجه متن تنظیمات

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Template Settings
fa_IR: تنظیمات الگو %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Leaderboard Settings
fa_IR: تنظیمات تابلوی %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Custom Fields Settings
fa_IR: تنظیمات زمینه های سفارشی %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz Title]
note: translators: Quiz Title.
en: Revert: %s
fa_IR: برگرداندن: %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Use %s Builder
fa_IR: از %s سازنده استفاده کنید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s / Users
fa_IR: %s / کاربران

[ctx: placeholder: Group Users Count]
note: translators: placeholder: Group Users Count.
en: Users: %d
fa_IR: کاربران: %d

[ctx: placeholder: Group Leaders Count]
note: translators: placeholder: Group Leaders Count.
en: Leaders %d
fa_IR: رهبران %d

en: Type
fa_IR: تایپ کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Assigned %s
fa_IR: اختصاص داده شده %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: -- No %s --
fa_IR: - بدون %s -

en: filter
fa_IR: فیلتر کردن

[ctx: Quizzes Count]
note: translators: placeholder: Group Leaders Count.
en: Total %d
fa_IR: مجموع %d

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Show all %s types
fa_IR: نمایش همه %s انواع

en: Show all ProQuiz Categories
fa_IR: نمایش همه دسته های ProQuiz

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use %s Builder
fa_IR: از %s سازنده استفاده کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Questions
fa_IR: %s سوال را نشان دهید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Statistics
fa_IR: نمایش %s آمار

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Leaderboard
fa_IR: نمایش %s تابلوی امتیازات

en: Export
fa_IR: صادرات

en: Show All Transactions Types
fa_IR: نمایش انواع معاملات

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: Transaction Type
fa_IR: نوع معامله

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: Enrolled %1$s / %2$s
fa_IR: ثبت نام %1$s / %2$s

en: User
fa_IR: کاربر

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s :
fa_IR: %s:

[ctx: Edit Topic Label]
note: translators: Edit Topic Label.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: Export Quiz Data Label]
note: translators: Export User Course Data Label.
en: Export %s Data
fa_IR: صادرات %s داده  &raquo;

en: Shortcode
fa_IR: کد کوتاه

[ctx: Assigned Course Label]
note: translators: Assigned Course Label.
en: Assigned %s
fa_IR: اختصاص داده شده %s

[ctx: Assigned Lesson Label]
note: translators: Assigned Lesson Label.
en: Assigned %s
fa_IR: اختصاص داده شده %s

[ctx: Assignment approval status]
en: Approved
fa_IR: تایید شده

[ctx: Assignment approval status]
en: Not Approved
fa_IR: مورد تایید نیست

en: approve
fa_IR: تأیید

[ctx: Points for assignment not enabled]
en: Not Enabled
fa_IR: غیر فعال

en: Missing ProQuiz Associated Settings.
fa_IR: تنظیمات مرتبط ProQuiz وجود ندارد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Required
fa_IR: %s مورد نیاز است

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Required
fa_IR: %s مورد نیاز است

[ctx: placeholder: Courses.]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: loading
fa_IR: بارگیری

[ctx: Show All Topics Option Label]
note: translators: Show All Topics Option Label.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

[ctx: Show All Quizzes Option Label]
note: translators: Show All Quizzes Option Label.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: Approval Status
fa_IR: وضعیت تأیید

en: Approved
fa_IR: تایید شده

en: Not Approved
fa_IR: مورد تایید نیست

en: Changelog
fa_IR: تغییرات

en: Count
fa_IR: شمردن

[ctx: placeholder: user courses count]
note: translators: placeholder: user courses count.
en: Total %s
fa_IR: جمع کل %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show All %s
fa_IR: نمایش همه %s

en: Filter
fa_IR: فیلتر کردن

en: point
fa_IR: امتیاز

[ctx: Question type description for Free Answers]
en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
fa_IR: پاسخ های صحیح (هر خط یک پاسخ) (پاسخ ها به حروف کوچک تبدیل می شوند)

[ctx: Question type description for Sort Answers]
en: Please sort the answers in the right order with the "move" button. The answers will be displayed randomly.
fa_IR: لطفا پاسخ ها را به ترتیب درست بادکمه -  "حرکت" مرتب کنید . پاسخ ها به صورت تصادفی نمایش داده خواهند شد.

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark a gap and correct answer:<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>
fa_IR: استفاده از <strong class="description-red">{ }</strong> to mark a gap and correct answer:<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark multiple correct answers:<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>
fa_IR: استفاده از <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark multiple correct answers:<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>

en: How should the user submit their answer?
fa_IR: چگونه کاربر باید پاسخ خود را ارسال کند؟

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course
en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the %s.
fa_IR: این سوالی است که می تواند درجه بندی شود و به طور بالقوه از پیشرفت کاربر به مرحله بعدی %s جلوگیری کند.

note: translators: placeholder: course.
en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
fa_IR: کاربر فقط در صورتی می تواند پیشرفت کند که انشا به عنوان "Graded" علامت گذاری شده باشد و اگر کاربر امتیاز کافی برای حرکت را داشته باشد.

[ctx: placeholders: quiz]
note: translators: placeholders: quiz
en: How should the answer to this question be marked and graded upon %s submission?
fa_IR: چگونه باید پاسخ این سوال را با ارسال %s مشخص و درجه بندی کرد؟

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark an assessment:<br /> <strong>Less true <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> More true</strong>
fa_IR: استفاده از <strong class="description-red">{ }</strong> to mark an assessment:<br /> <strong>Less true <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> More true</strong>

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark selectable items:<br /> <strong>Less true { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } More true</strong>
fa_IR: استفاده از <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark selectable items:<br /> <strong>Less true { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <<span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } More true</strong>

[ctx: Placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز %s ندارید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Creating a %s
fa_IR: ایجاد %s

en: Related help and documentation
fa_IR: راهنما و مستندات مرتبط

[ctx: Placeholder text when no certificates have been created]
en: You don't have any Certificates yet
fa_IR: شما هنوز هیچ گواهی ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course
en: Certificates can be awarded based on %1$s performance or at the very end of a %2$s. Once earned, the Certificate is available for PDF download from the user’s LearnDash profile.
fa_IR: گواهینامه ها را می توان براساس عملکرد%1$s یا در انتهای%2$s اعطا کرد. پس از دریافت ، گواهی برای بارگیری PDF از نمایه داشبورد آموزش کاربر در دسترس است.

[ctx: Button to add a certificate]
en: Add your first Certificate
fa_IR: اولین گواهینامه خود را اضافه کنید

en: Need more help?
fa_IR: به کمک بيشتري احتياج داري؟

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Creating a Great %1$s Certificate
fa_IR: ایجاد یک گواهی عالی %1$s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز %s ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Courses, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Topics, %5$s: Quizzes]
note: translators: placeholder: %1$s: Courses, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Topics, %5$s: Quizzes
en: %1$s offer a convenient and organized way for you to deliver training content. Create a %2$s and include %3$s, %4$s, %5$s, Assignments, and more!
fa_IR: %1$s ارائه یک راه مناسب و سازمان یافته برای شما برای ارائه محتوای آموزشی. ایجاد %2$s و شامل %3$s, %4$s, %5$s, تکالیف, و بیشتر!

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: Courses.
en: Getting started with LearnDash %s
fa_IR: شروع با داشبورد آموزش %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز %s ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Course
en: %1$s are where you add your content for your %2$s. You can add %3$s using the Course Builder, or you can create them individually and assign them to a %4$s later
fa_IR: %1$s جایی است که محتوای خود را برای %2$s خود اضافه می کنید. شما می توانید %3$s را با استفاده از Course Builder اضافه کنید, یا شما می توانید آنها را به صورت جداگانه ایجاد و اختصاص آنها را به %4$s بعد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course
en: Creating %1$s for Your %2$s
fa_IR: %1$s برای %2$s شما ایجاد می شود

en: View all docs
fa_IR: مشاهده همه اسناد

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز%s ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz]
note: translators: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz
en: You can add %1$s when you create a %2$s, or you can choose to add %3$s at any time and add them to a %4$s later.
fa_IR: وقتی %2$s ایجاد می کنید می توانید %1$s را اضافه کنید، یا می توانید انتخاب کنید که %3$s را در هر زمان اضافه کنید و بعداً به %4$s اضافه کنید.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز%s ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have a %3$s in the middle of a %4$s, or you can put it at the end
fa_IR: %1$s راه بسیار خوبی برای بررسی اینکه آیا یادگیرندگان شما در حال درک محتوای %2$هستند. شما می توانید یک %3$s در وسط %4$s داشته باشد، یا می توانید آن را در پایان قرار داده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: %1$s: Quiz]
note: translators: placeholder: %1$s: Quiz
en: Creating a %1$s
fa_IR: ایجاد %1$s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: You don't have any %s yet
fa_IR: شما هنوز %s ندارید

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Lesson]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Lesson
en: When you have %1$s in your %2$s, you can break them up into separate %3$s. You can add %4$s using the Course Builder, or you can create them individually and assign them to a %5$s later.
fa_IR: هنگامی که شما %1$s در %2$s دارید، می توانید آنها را به %3$s جداگانه تقسیم کنید. شما می توانید %4$s را با استفاده از Course Builder, اضافه کنید, یا شما می توانید آنها را به صورت جداگانه ایجاد کنید و آنها را به %5$s بعد اختصاص دهید.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add your first %s
fa_IR: %s اول خود را اضافه کنید

[ctx: placeholder: %1$s: Topics]
note: translators: placeholder: %1$s: Topics
en: Creating %1$s
fa_IR: ایجاد %1$s

en: Return to LearnDash Add-ons Page
fa_IR: بازگشت به صفحه افزودنیهای داشبورد آموزش

en: Activate Plugin
fa_IR: پلاگین را فعال کنید

en: Directory successfully renamed.
fa_IR: نام فهرست با موفقیت تغییر یافت.

en: Unable to rename the update to match the existing directory.
fa_IR: تغییر نام نام به روزرسانی برای مطابقت با پوشه موجود امکان پذیر نیست.

[ctx: placeholders: Translation Name, Translation Locale]
note: translators: placeholders: Translation Name, Translation Locale.
en: <h2>Updating translations for %1$s (%2$s)...</h2>
fa_IR: به <h2>روز رسانی ترجمه برای %1$s (%2$s)...</h2>

[ctx: placeholder: plugin title]
note: translators: placeholder: plugin title.
en: %s: Translations
fa_IR: %s: ترجمه ها

en:  Options
fa_IR: گزینه ها

en: Sort By
fa_IR: مرتب سازی بر اساس

en: select
fa_IR: انتخاب

en: Select a choice...
fa_IR: یکی را انتخاب کن

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Menu Order
fa_IR: ترتیب منو

en: Choose the sort order.
fa_IR: ترتیب مرتب سازی را انتخاب کنید.

en: Sort Direction
fa_IR: مرتب کردن جهت

en: Ascending
fa_IR: صعودی

en: Descending
fa_IR: نزولی

en: Posts Per Page
fa_IR: پست‌ها در هر صفحه

en: Enter the number of posts to display per page.
fa_IR: تعداد پست ها را برای نمایش در هر صفحه وارد کنید.

en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Parent %s
fa_IR: پایه %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

en: Course
fa_IR: برنامه آموزش

en: Courses
fa_IR: برنامه آموزش

en: Lesson
fa_IR: درس

en: Lessons
fa_IR: درس ها

en: Topic
fa_IR: موضوع

en: Topics
fa_IR: موضوعات

en: Quiz
fa_IR: آزمون

en: Quizzes
fa_IR: آزمونها

en: Question
fa_IR: سوال

en: Group
fa_IR: گروه

en: Groups
fa_IR: گروه ها

en: Take this Course
fa_IR: این برنامه آموزش را بگذرانید

en: Enroll in Group
fa_IR: ثبت نام در گروه

en: Mark Complete
fa_IR: علامت گذاری به عنوان کامل

en: Click Here to Continue
fa_IR: برای ادامه اینجا کلیک کنید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Assignments]
note: translators: placeholder: Assignments.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Essays]
note: translators: placeholder: Essays.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Post Type Plural label]
note: translators: placeholder: Post Type Plural label.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Back to %s
fa_IR: بازگشت به %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Previous %s
fa_IR:  %s قبلی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Next %s
fa_IR: %s بعدی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: %s page
fa_IR: صفحه %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash LMS %s Assignments
fa_IR: تکالیف داشبورد آموزش LMS %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash LMS %s Essays
fa_IR: %s انشا در داشبورد آموزش

en: Order Item
fa_IR: مورد سفارش

en: Order Total
fa_IR: کل سفارش

en: Order Email
fa_IR: ایمیل سفارش

en: First Name
fa_IR: نام کوچک

en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Invoice
fa_IR: صورتحساب

en: Cardholder Name
fa_IR: نام دارنده کارت

en: Middle Initial
fa_IR: اولیه میانی

en: Street Address
fa_IR: آدرس خیابان

en: City
fa_IR: شهر

en: State
fa_IR: حالت

en: Phone #
fa_IR: تلفن #

en: IP Address
fa_IR: آدرس آی پی  IP

en: Billing Address
fa_IR: آدرس  صورتحساب

en: Billing City
fa_IR: شهر صورتحساب

en: Billing State
fa_IR: استان صورتحساب

en: Billing ZIP
fa_IR: ZIP صورتحساب

en: Order ID
fa_IR: شماره سفارش

en: Order Date
fa_IR: تاریخ سفارش

en: Assignment URL
fa_IR: URL تکلیف

en: Essay URL
fa_IR: URL انشا

en: Not Started
fa_IR: شروع نشده است

en: Single choice
fa_IR: تک گزینه ای

en: Multiple choice
fa_IR: انتخاب چندگانه

en: "Free" choice
fa_IR: انتخاب آزاد

en: "Sorting" choice
fa_IR: انتخاب "مرتب سازی"

en: "Matrix Sorting" choice
fa_IR: انتخاب "مرتب سازی ماتریس"

en: Fill in the blank
fa_IR: جای خالی را پر کنید

en: Assessment
fa_IR: ارزیابی

en: Essay / Open Answer
fa_IR: انشا / پاسخ باز

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzzes.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Question]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Course]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام گروه %s جدید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام گروه %s جدید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام  دسته جدید برای %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب%s جدید

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام گروه %s جدید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام گروه %s جدید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: پایه %s برچسب

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Settings
fa_IR: 
    داشبورد آموزش تنظیمات %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Materials
fa_IR: %s مواد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Options for %s materials
fa_IR: گزینه ها برای مواد ٪s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type
fa_IR: %s نوع قیمت

en: Open
fa_IR: باز

en: Closed
fa_IR: بسته است

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Buy Now
fa_IR: هم اکنون خریداری کنید

en: Recurring
fa_IR: تکراری

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
fa_IR: این برای همه باز است ، پیوستن رایگان ، یک بار خرید یا اشتراک مکرر؟

en: Custom Button Label
fa_IR: دکمه سفارشی برچسب

en: Optional
fa_IR: اختیاری

en: Custom Button URL
fa_IR: دکمه سفارشی URL

[ctx: placeholder: "Take This Course" button label]
note: translators: placeholder: "Take This Course" button label.
en: Entering a URL in this field will enable the "%s" button. The button will not display if this field is left empty. Relative URL beginning with a slash is acceptable.
fa_IR: وارد کردن URL در این قسمت دکمه "%s" را فعال می کند. اگر این قسمت خالی بماند ، دکمه نمایش داده نمی شود. URL نسبی که با بریدگی آغاز می شود قابل قبول است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price
fa_IR: %s قیمت

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter %1$s price here. Leave empty if the %2$s is free.
fa_IR: قیمت %1$s را اینجا وارد کنید. اگر%2$s رایگان است ، خالی بگذارید.

en: Billing Cycle
fa_IR: چرخه صورتحساب

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
fa_IR: چرخه صورتحساب برای پرداختهای مکرر در صورت اشتراک.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access List
fa_IR: لیست دسترسی %s

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
fa_IR: این قسمت با UserID های افرادی که به این دوره دسترسی دارند به طور خودکار جمع می شود.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sort %s By
fa_IR: مرتب سازی ٪s بر اساس

en: Use Default
fa_IR: از پیش فرض استفاده کنید

[ctx: placeholders: lessons, course]
note: translators: placeholders: lessons, course.
en: Choose the sort order of %1$s in this %2$s.
fa_IR: ترتیب مرتب سازی %1$s را در این %2$s انتخاب کنید.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sort %s Direction
fa_IR: ترتیب ٪s را مرتب کنید

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه:

en: Custom
fa_IR: سفارشی

[ctx: placeholders: lessons, course]
note: translators: placeholders: lessons, course.
en: Choose the per page of %1$s in this %2$s.
fa_IR: انتخاب هر صفحه %1$s در این %2$s.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Custom %s Per Page
fa_IR: %s سفارشی در هر صفحه

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Enter %s per page value. Set to zero for no paging
fa_IR: %s را به ازای هر صفحه وارد کنید. روی صفر تنظیم کنید تا بدون صفحه بندی انجام شود

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Prerequisites
fa_IR: %s پیش نیازها را فعال کنید

en: Leave this field unchecked if prerequisite not used.
fa_IR: در صورت عدم استفاده از پیش شرط ، این قسمت را علامت گذاری نکنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites
fa_IR: پیش نیازهای %s

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: Select one or more %1$s as prerequisites to view this %2$s
fa_IR: برای مشاهده این %2$s ، یک یا چند %1$s را به عنوان پیش نیاز انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites Compare
fa_IR: پیش نیازهای %s مقایسه کنید

en: ANY (default) - The student must complete at least one of the prerequisites
fa_IR: هر (پیش فرض) - دانش آموز باید حداقل یکی از پیش نیازها را تکمیل کند

en: ALL - The student must complete all the prerequisites
fa_IR: همه - دانش آموز باید تمام پیش نیازها را تکمیل کند

[ctx: pleaceholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select how to compare the selected prerequisite %s.
fa_IR: نحوه مقایسه پیش نیاز %s  را انتخاب کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Points
fa_IR: امتیازات %s را فعال کنید

en: Leave this field unchecked if points not used.
fa_IR: در صورت عدم استفاده از امتیاز ، این قسمت را علامت گذاری نکنید.

[ctx: Course Points]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
fa_IR: %s امتیاز

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of points a user will receive for this %s.
fa_IR: تعداد امتیازاتی را که کاربر برای این %s دریافت می کند وارد کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points Access
fa_IR: %s امتیاز دسترسی دارد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of points a user must have to access this %s.
fa_IR: تعداد امتیازاتی که کاربر برای دسترسی به این %s باید داشته باشد را وارد کنید.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Disable %s Progression
fa_IR: %s پیشرفت را غیرفعال کنید

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Disable the feature that allows attempting %s only in allowed order.
fa_IR: ویژگی را امتحان کنید که اجازه %s را فقط به ترتیب مجاز می دهد.

en: Expire Access
fa_IR: تاریخ منقضی شدن دسترسی

en: Leave this field unchecked if access never expires.
fa_IR: اگر دسترسی هرگز منقضی نمی شود ، این قسمت را علامت گذاری نکنید.

en: Expire Access After (days)
fa_IR: منقضی شدن دسترسی پس از (روز)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of days a user has access to this %s.
fa_IR: تعداد روزهای دسترسی کاربر به این %s را وارد کنید.

[ctx: placeholders: Course, Quiz]
note: translators: placeholders: Course, Quiz.
en: Delete %1$s and %2$s Data After Expiration
fa_IR: %1$s و %2$s داده را پس از انقضا حذف کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select this option if you want the user's %s progress to be deleted when their access expires.
fa_IR: اگر می خواهید پیشرفت %s کاربر منقضی شود ، این گزینه را انتخاب کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content Table
fa_IR: مخفی کردن %s جدول مطالب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content table when user is not enrolled.
fa_IR: هنگام ثبت نام کاربر، %s جدول محتوا را پنهان نکنید.

en: Associated Certificate
fa_IR: گواهی مرتبط

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select a certificate to be awarded upon %s completion (optional).
fa_IR: گواهی را انتخاب کنید که پس از اتمام %s اعطا شود (اختیاری).

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: LearnDash %s Settings
fa_IR: تنظیمات %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Materials
fa_IR: %s مواد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Options for %s materials
fa_IR: گزینه ها برای مواد ٪s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associated %s
fa_IR: مرتبط است %s

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Forced %s Timer
fa_IR: تایمر اجباری %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
fa_IR: حداقل زمانی که کاربر باید قبل از علامت گذاری کامل در صفحه ٪s صرف کند. مثالها: 40 (به مدت 40 ثانیه) ، 20 ثانیه ، 45 ثانیه ، 2 متر 30 ثانیه ، 2 دقیقه 30 ثانیه ، 1 ساعت 5 متر 10 ثانیه ، 1 ساعت 5 دقیقه 10 ثانیه

en: Upload Assignment
fa_IR: تکلیف را بارگذاری کنید

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
fa_IR: اگر می خواهید بارگذاری تکلیف را اجباری کنید ، این مورد را بررسی کنید

en: Auto Approve Assignment
fa_IR: تأیید خودکار تکلیف

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
fa_IR: اگر می خواهید تکلیف بارگذاری شده را تأیید کنید ، این مورد را بررسی کنید

en: Limit number of uploaded files
fa_IR: تعداد فایلهای بارگذاری شده را محدود کنید

en: Default is 1
fa_IR: پیش فرض 1 است

en: Enter the maximum number of assignment uploads allowed. Default is 1. Use 0 to unlimited.
fa_IR: حداکثر بارگذاری انتساب مجاز را وارد کنید. پیش فرض 1. استفاده از 0 تا نامحدود است.

en: Allow Student to Delete own Assignment(s)
fa_IR: به دانشجو اجازه دهید تکالیف (های) خود را حذف کند

en: Award Points for Assignment
fa_IR: جایزه امتیاز برای تکلیف

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
fa_IR: هنگام تأیید اجازه دهید به این انتساب امتیاز اختصاص یابد.

en: Set Number of Points for Assignment
fa_IR: تعداد امتیازات را برای تکلیف تنظیم کنید

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
fa_IR: حداکثر امتیازهایی را که کسی می تواند برای این کار کسب کند اختصاص دهید.

en: Allowed File Extensions
fa_IR: افزونه های پرونده مجاز

en: Example: pdf, xls, zip
fa_IR: مثال: pdf ، xls ، zip

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf, xls, zip or leave blank for any.
fa_IR: لیست افزودنیهای پرونده مجاز جدا شده با ویرگول را وارد کنید: pdf ، xls ، zip یا برای هر مورد خالی بگذارید.

en: Allowed File Size
fa_IR: اندازه پرونده مجاز است

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Maximum upload file size: %s
fa_IR: حداکثر اندازه پرونده بارگذاری: ٪s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Enter maximim file upload size. Example: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Maximum upload file size: %s
fa_IR: حداکثر اندازه بارگذاری پرونده را وارد کنید. مثال: 100KB ، 2M ، 2MB ، 1G. حداکثر اندازه پرونده بارگذاری: %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sample %s
fa_IR: نمونه ها %s

[ctx: placeholders: lesson, topics]
note: translators: placeholders: lesson, topics.
en: Check this if you want this %1$s and all its %2$s to be available for free.
fa_IR: این را بررسی کنید اگر می خواهید این %1$s و تمام %2$s آن به صورت رایگان در دسترس باشد.

[ctx: Make Lesson Visible X Days After Sign-up]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible X Days After Sign-up
fa_IR: ٪s را X روز پس از ثبت نام قابل مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible ____ days after sign-up
fa_IR: ٪s را ____ روز پس از ثبت نام قابل مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s Visible on Specific Date
fa_IR: ٪s را در تاریخ خاص قابل مشاهده کنید

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Set the date that you would like this %s to become available.
fa_IR: تاریخی را که می خواهید این٪s در دسترس باشد تنظیم کنید.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s Settings
fa_IR: تنظیمات %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Materials
fa_IR: %s مواد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Options for %s materials
fa_IR: گزینه ها برای مواد ٪s

[ctx: placeholders: topic, course]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associated %s
fa_IR: مرتبط است %s

[ctx: placeholders: Topic, Lesson]
note: translators: placeholders: Topic, Lesson.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Forced %s Timer
fa_IR: تایمر اجباری %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
fa_IR: حداقل زمانی که کاربر باید قبل از علامت گذاری کامل در صفحه ٪s صرف کند. مثالها: 40 (به مدت 40 ثانیه) ، 20 ثانیه ، 45 ثانیه ، 2 متر 30 ثانیه ، 2 دقیقه 30 ثانیه ، 1 ساعت 5 متر 10 ثانیه ، 1 ساعت 5 دقیقه 10 ثانیه

en: Example: pdf,xls,zip
fa_IR: مثال: pdf ، xls ، zip

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf,xls,zip or leave blank for any.
fa_IR: لیست افزودنیهای پرونده مجاز جدا شده با ویرگول را وارد کنید: pdf ، xls ، zip یا برای هر مورد خالی بگذارید.

en: Sort Direction YYY
fa_IR: مرتب سازی جهت YYY

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Settings
fa_IR: تنظیمات %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Materials
fa_IR: %s مواد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Options for %s materials
fa_IR: گزینه ها برای مواد ٪s

en: Repeats
fa_IR: تکرار می شود

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Number of repeats allowed for %s. Blank = unlimited attempts. 0 = 1 attempt, 1 = 2 attempts, etc.
fa_IR: تعداد تکرار مجاز برای٪s. خالی = تلاش نامحدود. 0 = 1 تلاش ، 1 = 2 تلاش و غیره

en: Certificate Threshold
fa_IR: آستانه گواهی

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
fa_IR: حداقل نمره مورد نیاز برای اعطای گواهی، بین 0 تا 1 که در آن 1 = 100٪.

en: Passing Percentage
fa_IR: درصد برای قبولی

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Passing percentage required to pass the %s (number only). e.g. 80 for 80%%.
fa_IR: درصد مورد نیاز برای قبولی در %s (فقط تعداد). به عنوان مانند 80 برای 80٪.

[ctx: placeholders: Quiz, Course]
note: translators: placeholders: Quiz, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholders: Quiz, Lesson]
note: translators: placeholders: Quiz, Lesson.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Optionally associate a %s with a certificate.
fa_IR: به طور اختیاری یک %s را با یک گواهی مرتبط کنید.

en: Associated Settings
fa_IR: تنظیمات مرتبط

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you imported a %s, use this field to select it. Otherwise, create new settings below. After saving or publishing, you will be able to add questions.
fa_IR: اگر %s وارد کردید ، برای انتخاب آن از این قسمت استفاده کنید. در غیر این صورت ، تنظیمات جدید را در زیر ایجاد کنید. پس از ذخیره یا انتشار ، می توانیدسوالاتی اضافه کنید.

note: translators: placeholder: quiz.
en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question
en: LearnDash %s Settings
fa_IR: تنظیمات %s در داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Associated %s
fa_IR: مرتبط است %s

[ctx: placeholder: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این %1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Search %s
fa_IR: جستجوی %s

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

en: Certificates
fa_IR: گواهینامه ها

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: LearnDash %s Options
fa_IR: گزینه های %s در داشبورد آموزش

[ctx: Add New Group Label]
en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s
fa_IR: %s جدید اضافه کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s
fa_IR: %s جدید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: View %s
fa_IR: %s را مشاهده کنید

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found
fa_IR: هیچ %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found in Trash
fa_IR: هیچ %s در سطل زباله یافت نشد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Published
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Published Privately
fa_IR: 
    %s بصورت خصوصی منتشر شد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Reverted to Draft
fa_IR: %s به پیش نویس برگردانده شد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Scheduled
fa_IR: %s برنامه ریزی شده

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Updated
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Categories
fa_IR: %s دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category
fa_IR: دسته بندی %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search %s Categories
fa_IR: %s دسته ها را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Categories
fa_IR: همه %s دسته ها

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Category
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Category:
fa_IR: پایه %s دسته

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s Category
fa_IR: %s دسته را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Update %s Category
fa_IR: %s دسته را به روز کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s Category
fa_IR: افزودن دسته جدید %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s Category Name
fa_IR: نام دسته %s جدید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tags
fa_IR: %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag
fa_IR: %s برچسب

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search %s Tag
fa_IR: %s برچسب را جستجو کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Tags
fa_IR: همه %s برچسب ها

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Tag
fa_IR: سرشاخه برچسب %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Tag:
fa_IR: سرشاخه برچسب %s:

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s Tag
fa_IR: ویرایش %s برچسب

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Update %s Tag
fa_IR: به روزرسانی برچسب %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s Tag
fa_IR: افزودن برچسب %s جدید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s Tag Name
fa_IR: نام  برچسب %s جدید

en: Transactions
fa_IR: معاملات

en: LearnDash Transactions Options
fa_IR: داشبورد آموزش گزینه های معاملات

en: Click the Export button below to export the transaction list.
fa_IR: برای صادر کردن لیست معاملات ، روی دکمه صادرات زیر کلیک کنید.

en: day(s)
fa_IR: روز(ها)

en: week(s)
fa_IR: هفته (ها)

en: month(s)
fa_IR: ماه (ها)

en: year(s)
fa_IR: سال (ها)

en: No attempts
fa_IR: بدون تلاش

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
fa_IR: بررسی امنیتی - اگر این مورد را به اشتباه دریافت کردید ، وارد سیستم شوید و دوباره وارد وردپرس شوید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Export User %s Data &raquo;
fa_IR: صادرات کاربر %s داده  &raquo;

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Export %s Data &raquo;
fa_IR: صادرات %s داده  &raquo;

en: Export &raquo;
fa_IR: صادرات &raquo;

en: -- Select a Certificate --
fa_IR: - گواهی انتخاب کنید -

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: -- Select a %s --
fa_IR: -%s را انتخاب کنید -

[ctx: placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic.
en: -- Select a %1$s or %2$s --
fa_IR: -- انتخاب %1$s یا %2$s --

en: -- Select Settings --
fa_IR: - تنظیمات را انتخاب کنید -

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: -- Select a %s --
fa_IR: -%s را انتخاب کنید -

[ctx: placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic.
en: Search or select a %1$s or %2$s…
fa_IR: جستجو یا انتخاب %1$s یا %2$s...

[ctx: placeholders: Lesson, Topic Labels]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic Labels.
en: Select a %1$s or %2$s
fa_IR: انتخاب %1$s یا %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s…
fa_IR: %s را جستجو یا انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select a %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s
fa_IR: %s را جستجو یا انتخاب کنید

[ctx: Select a Course Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: -- Select a %s --
fa_IR: -%s را انتخاب کنید -

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: -- Select a %s --
fa_IR: -%s را انتخاب کنید -

[ctx: placeholder: method name]
note: translators: placeholder: method name.
en: Method %s doesn't exist
fa_IR: روش %s وجود ندارد

en: LearnDash Categories
fa_IR: دسته بندی های داشبورد آموزش

en: Loading...
fa_IR: بارگذاری...

en: Valid range is 1 to 90 when the Billing Cycle is set to days.
fa_IR: وقتی چرخه صورتحساب روی روز تنظیم شود ، دامنه معتبر 1 تا 90 است.

en: Valid range is 1 to 52 when the Billing Cycle is set to weeks.
fa_IR: وقتی چرخه صورتحساب روی هفته تنظیم می شود ، دامنه معتبر 1 تا 52 است.

en: Valid range is 1 to 24 when the Billing Cycle is set to months.
fa_IR: وقتی چرخه صورتحساب روی ماه تنظیم شود ، دامنه معتبر 1 تا 24 است.

en: Valid range is 1 to 5 when the Billing Cycle is set to years.
fa_IR: وقتی چرخه صورتحساب روی سال تنظیم شود ، دامنه معتبر 1 تا 5 است.

en: Required
fa_IR: مورد نیاز

en: Upload Image
fa_IR: بارگذاری تصویر

en: Month
fa_IR: ماه

en: Day
fa_IR: روز

en: Year
fa_IR: سال

en: Hour
fa_IR: ساعت

en: Minute
fa_IR: دقیقه

note: translators: placeholders: Max size, Option Name.
en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
fa_IR: شخصیت ها. بیشتر موتورهای جستجو حداکثر از ٪1$s علائم برای٪2$s استفاده می کنند.

en: Click for Help!
fa_IR: برای راهنما کلیک کنید!

en: Options Reset.
fa_IR: تنظیم مجدد گزینه ها

en: Options Updated.
fa_IR: گزینه ها به روز شد

en: Update Options
fa_IR: به روز رسانی گزینه ها

en: Reset to Defaults
fa_IR: بازنشانی به حالت پیش فرض

en: No translations available for this plugin.
fa_IR: هیچ ترجمه ای برای این افزونه موجود نیست.

en: Download the original strings (POT) File.
fa_IR: فایل رشته های اصلی (POT) را بارگیری کنید.

en: Download POT File from your server.
fa_IR: POT File را از سرور خود بارگیری کنید.

en: Installed Translations
fa_IR: ترجمه های نصب شده

en: Locale
fa_IR: محلی

en: Name / Native
fa_IR: نام / بومی

en: Download
fa_IR: دانلود

en: No Translations installed
fa_IR: هیچ ترجمه ای نصب نشده است

[ctx: placeholder: Language directory]
note: translators: placeholder: Language directory.
en: All translations are stored into the directory: %s
fa_IR: همه ترجمه ها در فهرست ذخیره می شوند: %s

en: The language directory is not writable
fa_IR: پوشه زبان قابل نوشتن نیست

en: Not from LearnDash
fa_IR: نه از داشبورد آموزش

en: Download PO File from your server.
fa_IR: پرونده PO را از سرور خود بارگیری کنید.

en: Remove translation from server
fa_IR: ترجمه را از سرور حذف کنید

en: Update
fa_IR: به روز رسانی

en: Available Translations
fa_IR: ترجمه های موجود

en: -- Install Translation --
fa_IR: - نصب ترجمه -

en: Recommended
fa_IR: توصیه شده

en: Available
fa_IR: در دسترس

en: Install
fa_IR: نصب

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Your access to this %s has expired.
fa_IR: دسترسی شما به این %s منقضی شده است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholders: Course.
en: No associated %s
fa_IR: هیچ ارتباطی با %s وجود ندارد

[ctx: placeholders: 1. Lesson or Topic label, 2. span for counter]
note: translators: placeholders: 1. Lesson or Topic label, 2. span for counter.
en: <p class="ld-video-delay-message">%1$s will auto complete in %2$s seconds</p>
fa_IR: <p class = "ld-video-delay-message">٪1$s در٪2$s ثانیه به طور خودکار تکمیل می شود</ p>

[ctx: placeholder: Course, Quiz, Course]
note: translators: placeholder: Course, Quiz, Course.
en: %1$s ID or %2$s ID is required when not used within a %3$s.
fa_IR: نیاز به %1$s شناسه یا %2$s شناسه است زمانی که %3$s استفاده نشود.

[ctx: placeholder: Course, Course]
note: translators: placeholder: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR:  نیاز به %1$s شناسه است درصورت عدم استفاده در %2$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %1$s ID.
fa_IR: شناسه %1$s نامعتبر است.

en: Please enable one or more 'Show' options within the Block Settings.
fa_IR: لطفاً یک یا چند گزینه "نمایش" را در تنظیمات بلوک فعال کنید.

[ctx: placeholder: Course, QCourse]
note: translators: placeholder: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR:  نیاز به %1$s شناسه است درصورت عدم استفاده در %2$s

[ctx: placeholder: Group, Group]
note: translators: placeholder: Group, Group.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR:  نیاز به %1$s شناسه است درصورت عدم استفاده در %2$s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Invalid %1$s ID.
fa_IR: شناسه ٪1$s نامعتبر است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type must be Free, PayNow or Subscribe.
fa_IR: %s نوع قیمت باید رایگان ، PayNow یا اشتراک باشد.

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR:  نیاز به %1$s شناسه است درصورت عدم استفاده در %2$s

en: The password for the post if it is password protected.
fa_IR: رمز عبور برای اگر آن را توسط یک رمز عبور محافظت می شود.

en: Unique identifier for the object.
fa_IR: شناسه منحصر به فرد برای موضوع.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
fa_IR: اینکه آیا سطل زباله را دور بزنید و حذف را مجبور کنید.

en: LearnDash LMS Blocks
fa_IR: داشبورد آموزش بلوک LMS

en: Assignment successfully deleted.
fa_IR: تکلیف با موفقیت حذف شد.

en: Assignment successfully uploaded.
fa_IR: تکلیف با موفقیت بارگذاری شد.

en: Unable to write to UPLOADS directory. Is this directory writable by the server?
fa_IR: نوشتن در پوشه UPLOADS امکان پذیر نیست. آیا این فهرست قابل نوشتن توسط سرور است؟

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
fa_IR: نوشتن در فهرست امکان پذیر نیست. آیا این پوشه توسط سرور قابل نوشتن است؟

en: Approve
fa_IR: تأیید

en: Assignment
fa_IR: تکلیف

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associate with a %s.
fa_IR: مرتبط با %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associate with a %s.
fa_IR: مرتبط با %s.

en: Update & Approve
fa_IR: به روز کنید و تأیید کنید

[ctx: placeholder: max points]
note: translators: placeholder: max points.
en: Awarded Points (Out of %d):
fa_IR: امتیازات اعطا شده (از٪ d):

en: Points not enabled
fa_IR: امتیاز فعال نیست

en: Assignment Points.
fa_IR: امتیازهای تکلیف

en: Assignment download.
fa_IR: بارگیری تکلیف.

en: Assignments
fa_IR: تکالیف

en: Edit Assignment
fa_IR: ویرایش تکلیف

en: View Assignment
fa_IR: مشاهده تکالیف

en: View Assignments
fa_IR: مشاهده تکالیف

en: Search Assignments
fa_IR: در تکالیف جستجو کنید

en: No assignment found
fa_IR: هیچ تکلیفی یافت نشد

en: No assignment found in Trash
fa_IR: هیچ تکلیفی در حذف شده ها یافت نشد

en: Parent:
fa_IR: سرشاخه:

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
fa_IR: امتیازات اعطا شده: %s

en: Pending
fa_IR: در انتظار

en: Uploaded file size exceeds allowed limit.
fa_IR: اندازه پرونده بارگذاری شده از حد مجاز بیشتر است.

en: The uploaded file type is not allowed.
fa_IR: نوع فایل بارگذاری شده مجاز نیست.

en: Number of allowed assignment uploads reached.
fa_IR: تعداد بارگذاریهای تکلیف به حد مجاز رسیده است.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fa_IR: شما برای دسترسی به این صفحه مجوز کافی ندارید.

en: Your license is valid.
fa_IR: مجوز شما معتبر است.

en: Email:
fa_IR:  ایمیل:

en: Update License
fa_IR: مجوز بروزرسانی

note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: here
fa_IR: اینجا

note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: buy
fa_IR: خریداری کنید

note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: opens in a new tab
fa_IR: در یک برگه جدید باز می شود

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
fa_IR: گواهی خود را چاپ کنید

en: LearnDash Certificate Options
fa_IR: داشبورد آموزش گزینه های گواهی

en: Letter / USLetter (default)
fa_IR: الفبا / الفبای US (به طور پیش فرض)

en: Landscape (default)
fa_IR: دورنما(پیش فرض)

en: Portrait
fa_IR: پرتره

en: PDF Page Size
fa_IR: اندازه صفحه PDF

en: PDF Page Orientation
fa_IR: جهت گیری صفحه PDF

en: Certificate published. <br /><br />To view the certificate, you must assign it to a quiz or course. <br />Once you complete the assigned milestone, you can generate the certificate. <br /><br />Click here to read more about this topic: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Previewing Certificates</a>.
fa_IR: گواهی منتشر شد. <br /> <br /> برای مشاهده گواهینامه ، باید آن را به یک مسابقه یا دوره اختصاص دهید. <br /> پس از تکمیل مرحله عطف اختصاص یافته ، می توانید گواهینامه را ایجاد کنید. <br />

en: Certificate updated. <br /><br />To view the certificate, you must assign it to a quiz or course. <br />Once you complete the assigned milestone, you can generate the certificate.<br /><br />Click here to read more about this topic: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Previewing Certificates</a>.
fa_IR: گواهی به روز شد. <br /> <br /> برای مشاهده گواهینامه ، باید آن را به یک مسابقه یا دوره اختصاص دهید. <br /> پس از تکمیل مرحله عطف اختصاص یافته ، می توانید گواهینامه تولید کنید. <br /> <br />

note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: Custom field updated.
fa_IR: قسمت سفارشی به روز شد.

en: Custom field deleted.
fa_IR: قسمت سفارشی حذف شد.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Certificate restored to revision from %s
fa_IR: گواهی از %s بازبینی شد

en: Certificate saved.
fa_IR: گواهی ذخیره شد

en: Certificate submitted.
fa_IR: گواهی ارسال شد

[ctx: plaeholder: Post Date]
note: translators: plaeholder: Post Date.
en: Certificate scheduled for: <strong>%s</strong>.
fa_IR: گواهی برنامه ریزی شده برای: <strong>%s</strong>.

en: Certificate draft updated.
fa_IR: پیش نویس گواهی به روز شد.

en: Certificate Post does not exist.
fa_IR: گواهی نامه وجود ندارد.

en: Awarded Post does not exist.
fa_IR: جایزه ارسال وجود ندارد.

en: User does not exist.
fa_IR: کاربر وجود ندارد.

note: translators: mail_ret error, group email error message.
en: <span style="color:red">Error: Email(s) not sent. Please try again or check with your hosting provider.<br />wp_mail() returned %1$d.<br />Error: %2$s</span>
fa_IR: <span style = "color: red"> خطا: نامه های الکترونیکی ارسال نشده است. لطفاً دوباره امتحان کنید یا با ارائه دهنده میزبانی خود مشورت کنید. <br /> wp_mail ()٪ 1 $ d را بازگرداند. <br /> خطا:٪ 2 $ s </span>

en: <span style="color:red">Mail Args empty. Unepected condition from filter: ld_group_email_users_args</span>
fa_IR: <span style = "color: red"> نامه های الکترونیکی خالی است. شرایط لغو نشده از فیلتر: ld_group_email_users_args </span>

note: translators: email addresses.
en: <span style="color:green">Success: Email sent to %d users.</span>
fa_IR: <span style = "color: green"> موفقیت: ایمیل به٪ d کاربر ارسال شد. </ span>

note: translators: email addresses.
en: <span style="color:green">Success: Email sent to %d group users.</span>
fa_IR: <span style = "color: green"> موفقیت: نامه الکترونیکی برای٪ d کاربران گروه ارسال شد. </ span>

en: No users found.
fa_IR: هیچ کاربرانی پیدا نشد.

en: Complete Your Purchase
fa_IR: خرید خود را کامل کنید

note: translators: placeholder: Number of Days count.
en: %s day | %s days
fa_IR[0]: %s روز
fa_IR[1]: %s روز

note: translators: placeholder: Number of Hours count.
en: %s hour | %s hours
fa_IR[0]: %s ساعت
fa_IR[1]: %s ساعت

note: translators: placeholder: Number of Minutes count.
en: %s minute | %s minutes
fa_IR[0]: %s دقیقه
fa_IR[1]: %s دقیقه

note: translators: placeholder: Number of Seconds count.
en: %s second | %s seconds
fa_IR[0]: %s ثانیه
fa_IR[1]: %s ثانیه

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: %s updated.
fa_IR: %s به روز شد.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label, Revision Title]
note: translators: placeholders: Post Type Singular Label, Revision Title.
en: %1$s restored to revision from %2$s.
fa_IR: %1$s بازگردانده شده به تجدید نظر از %2$s.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s published.
fa_IR: %s منتشر شد.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s saved.
fa_IR: %s ذخیره شد.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s submitted.
fa_IR: %s ارسال شد

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label, scheduled date]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label, scheduled date.
en: %1$s scheduled for: %2$s.
fa_IR: %1$s برنامه ریزی شده برای: %2$s.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s draft updated.
fa_IR: پیش نویس %s به روز شد.

en: Logout
fa_IR: خروج

en: Login
fa_IR: ورود

en: User Login
fa_IR: ورود کاربر

en: User Display Name
fa_IR: نام نمایشی کاربر

en: User First Name
fa_IR: نام کاربر

en: User Last Name
fa_IR: نام خانوادگی کاربر

en: User Nickname
fa_IR: نام مستعار کاربر

en: User Email
fa_IR: ایمیل کاربر

en: User URL
fa_IR: آدرس کاربر

en: User Description
fa_IR: توضیحات کاربر

en: You are not allowed to access this file.
fa_IR: شما اجازه دسترسی به این پرونده را ندارید.

en: An error has occurred.
fa_IR: خطایی رخ داده است.

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to delete the %s/question?
fa_IR: آیا واقعاً می خواهید%s / سوال را حذف کنید؟

note: translators: placeholder: quiz.
en: Title is not filled!
fa_IR: عنوان پر نشده است!

en: No question deposited!
fa_IR: هیچ سوالی سپرده نشده است!

en: Correct answer was not selected!
fa_IR: پاسخ درست انتخاب نشده است!

en: No answer deposited!
fa_IR: هیچ پاسخی سپرده نشد!

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: No %s description filled!
fa_IR: بدون %s توضیحات پر شده!

note: translators: placeholder: quiz.
en: The percent values in result text are incorrect.
fa_IR: مقادیر درصد در متن نتیجه نادرست است.

en: No number in the field "Points" or less than 1
fa_IR: بدون شماره در زمینه "امتیاز" و یا کمتر از 0

en: No number in the field "Points" or less than 0
fa_IR: بدون شماره در زمینه "امتیاز" و یا کمتر از 0

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: No %s selected
fa_IR: %s انتخاب نشده است

note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to reset the statistic?
fa_IR: آیا واقعاً می خواهید آمار را دوباره تنظیم کنید؟

en: No data available
fa_IR: اطلاعاتی موجود نیست

en: No sort element in the criterion
fa_IR: هیچ عنصر مرتب سازی در معیار وجود ندارد

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
fa_IR: "امتیازات مختلف برای هر پاسخ" در انتخاب "رایگان" امکان پذیر نیست

en: You must specify a name.
fa_IR: شما باید یک نام مشخص کنید.

en: This entry should really be deleted?
fa_IR: این نوشته واقعاً باید حذف شود؟

en: Not all fields completed.
fa_IR: همه قسمتها تکمیل نشده است.

en: You must specify a template name.
fa_IR: 
    شما باید یک نام الگو را مشخص کنید.

en: Cannot delete only answer
fa_IR: فقط پاسخ حذف نمی شود

en: Close
fa_IR: بستن

en: Today
fa_IR: امروز

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Advanced %s
fa_IR: پیشرفته %s

en: Loading
fa_IR: بارگیری

en: You must answer this question.
fa_IR: شما باید به این سوال پاسخ دهید.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: You must answer all questions before you can complete the %s.
fa_IR: قبل از تکمیل%s باید به همه سوالات پاسخ دهید.

note: translators: placeholder: quiz.
en: All fields have to be filled.
fa_IR: تمام قسمتها باید پر شوند.

en: File cannot be processed
fa_IR: پرونده قابل پردازش نیست

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s not found
fa_IR: %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s not found
fa_IR: %s پیدا نشد

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Click here to add another %s.
fa_IR: برای افزودن %s دیگر اینجا را کلیک کنید.

en: Edit question
fa_IR: سوال را ویرایش کنید

en: New question
fa_IR: سوال جدید

[ctx: placeholder: question count]
note: translators: placeholder: question count.
en: Question: %d
fa_IR: سوال: %d

[ctx: placeholder: Quiz sequence]
note: translators: placeholder: Quiz sequence.
en: Question: %d
fa_IR: سوال: %d

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

[ctx: Create quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
fa_IR: ایجاد %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
fa_IR: ایجاد %s

en: Not categorized
fa_IR: طبقه بندی نشده

en: Anonymous
fa_IR: ناشناس

en: Deleted user
fa_IR: کاربر حذف شده

en: Graded
fa_IR: درجه بندی شده

en: Ungraded
fa_IR: درجه بندی نشده است

en: No name or e-mail entered.
fa_IR: هیچ نام و ایمیلی وارد نشده است.

en: You signed up successfully.
fa_IR: با موفقیت ثبت نام کردید

en: You can not enter again.
fa_IR: نمی توانید دوباره وارد شوید.

en: Your name can not exceed 15 characters.
fa_IR: نام شما نمی تواند از 15 نویسه بیشتر باشد.

en: You entered wrong captcha code.
fa_IR: کد captcha را اشتباه وارد کردید.

en: File was not uploaded
fa_IR: پرونده بارگذاری نشده است

en: File have wrong format
fa_IR: قالب فایل اشتباه است

en: File is not compatible with the current version
fa_IR: 
    پرونده با نسخه فعلی سازگار نیست

en: day | days
fa_IR[0]: روز
fa_IR[1]: روزها

en: month | months
fa_IR[0]: ماه
fa_IR[1]: ماه ها

en: year | years
fa_IR[0]: سال
fa_IR[1]: سال ها

en: ticked
fa_IR: خطنشان  خورده است

en: not ticked
fa_IR: تیک خورده نیست

en: Yes
fa_IR: بله

en: No
fa_IR: خیر

[ctx: placeholder: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s: One user completed a %2$s
fa_IR: داشبورد آموزش  %1$s: یک کاربر تکمیل %2$s

[ctx: placeholders: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the %2$s.
    
    Points: $points
    Result: $result
fa_IR: داشبورد آموزش %1$s
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the %2$s.
    
    امتیاز: $points
    نتیجه: $result

[ctx: placeholders: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s
    			
    You have completed the %2$s "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
fa_IR: داشبورد آموزش %1$s
    			
    You have completed the %2$s "$quizname".
    
    امتیاز: $points
    نتیجه: $result

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s.
fa_IR: کاربر یک %s را تکمیل کرد.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s with 100 percent.
fa_IR: کاربر یک %s را با ۱۰۰ درصد تکمیل کرد.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: A powerful and beautiful %s plugin for WordPress.
fa_IR: یک افزونه قدرتمند و زیبا %s برای وردپرس.

en: Sort by:
fa_IR: مرتب سازی بر اساس:

en: best user
fa_IR: بهترین کاربر

en: newest entry
fa_IR: جدیدترین ورودی

en: oldest entry
fa_IR: قدیمی ترین نوشته

en: How many entries should be shown on one page:
fa_IR: چه تعداد از موارد باید در یک صفحه نشان داده شود:

en: UR = unregistered user, R = registered user
fa_IR: UR = کاربر ثبت نشده ، R = کاربر ثبت شده

en: E-Mail
fa_IR: پست الکترونیک

en: Entered on
fa_IR: وارد شده

en: Results
fa_IR: نتایج

note: translators: placeholder: Quiz.
en: Delete
fa_IR: حذف

en: save
fa_IR: ذخیره

en: cancel
fa_IR: لغو کردن

en: Action
fa_IR: عمل

en: Apply
fa_IR: درخواست دادن

en: Delete all entries
fa_IR: همه مطالب را حذف کنید

en: Uploading
fa_IR: در حال بارگذاری

en: Success
fa_IR: موفقیت

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Summary
fa_IR: خلاصه %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Finish %s
fa_IR: %s را تمام کنید

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Would you like to submit your %s result to the leaderboard?
fa_IR: آیا می خواهید نتیجه %s خود را به تابلوی امتیازات ارسال کنید؟

en: Captcha
fa_IR: کپچا

en: You must fill out this field.
fa_IR: شما باید این قسمت را پر کنید

en: You must specify a number.
fa_IR: باید یک عدد مشخص کنید.

en: You must specify a text.
fa_IR: شما باید یک متن را مشخص کنید.

en: You must specify an email address.
fa_IR: شما باید یک آدرس ایمیل مشخص کنید.

en: You must specify a date.
fa_IR: شما باید یک تاریخ مشخص کنید.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: You have already completed the %s before. Hence you can not start it again.
fa_IR: شما قبلاً %s را تکمیل کرده اید. از این رو نمی توانید دوباره آن را شروع کنید.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: You must sign in or sign up to start the %s.
fa_IR: برای شروع %s باید وارد سیستم شوید یا ثبت نام کنید.

en: You must first complete the following:
fa_IR: ابتدا باید موارد زیر را تکمیل کنید:

en: Information
fa_IR: اطلاعات

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Finish %s
fa_IR: %s را تمام کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Start %s
fa_IR: شروع %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: View %s Statistics
fa_IR: مشاهده آمار %s

en: Time limit
fa_IR: محدودیت زمانی

en: Answered
fa_IR: جواب داد

en: Review
fa_IR: مرور

en: Review question
fa_IR: بررسی سوال

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s complete. Results are being recorded.
fa_IR: %s کامل است. نتایج در حال ثبت است.

[ctx: placeholders: correct answer, question count]
note: translators: placeholders: correct answer, question count.
en: %1$s of %2$s questions answered correctly
fa_IR: %1$s از %2$s سوالات پاسخ صحیح

[ctx: placeholder: quiz time]
note: translators: placeholder: quiz time.
en: Your time: %s
fa_IR: وقت شما: %s

en: Time has elapsed
fa_IR: زمان سپری شده است

[ctx: placeholders: points earned, points total, percentage]
note: translators: placeholders: points earned, points total, percentage.
en: You have reached %1$s of %2$s point(s), (%3$s)
fa_IR: شما رسیده اید %1$s از %2$s نقطه(ها), (%3$s)

[ctx: placeholders: points earned, points total, points percentage]
note: translators: placeholders: points earned, points total, points percentage.
en: Earned Point(s): %1$s of %2$s, (%3$s)
fa_IR: امتیاز کسب شده(ها): %1$s از %2$s, (%3$s)

[ctx: placeholders: number of essays, possible points]
note: translators: placeholders: number of essays, possible points.
en: %1$s Essay(s) Pending (Possible Point(s): %2$s)
fa_IR: %1$s مقاله در انتظار (امتیازات احتمالی: ٪2$s)

en: Average score
fa_IR: میانگین نمره

en: Your score
fa_IR: نمره شما

en: Categories
fa_IR: دسته بندی ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restart %s
fa_IR: راه اندازی مجدد %s

en: Show leaderboard
fa_IR: تابلوی امتیازات را نشان دهید

[ctx: placeholder: question number, questions total]
note: translators: placeholder: question number, questions total.
en: Question %1$s of %2$s
fa_IR: سوال %1$s از %2$s

[ctx: placeholder: total quiz points]
note: translators: placeholder: total quiz points.
en: %s point(s)
fa_IR: %s امتیاز (ها)

[ctx: placeholder: Quiz Category]
note: translators: placeholder: Quiz Category.
en: Category: %s
fa_IR: دسته بندی: %s

en: Sort elements
fa_IR: مرتب سازی عناصر

en: Type your response here
fa_IR: پاسخ خود را در اینجا تایپ کنید

en: Upload your answer to this question.
fa_IR: پاسخ خود را به این سوال بارگذاری کنید.

en: Upload
fa_IR: بارگذاری

en: Essay type not found
fa_IR: نوع انشا یافت نشد

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
fa_IR: به این پاسخ به طور خودکار امتیاز کامل اعطا می شود ، اما می تواند پس از ارسال بررسی و تنظیم شود.

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
fa_IR: به این پاسخ به طور خودکار امتیاز کامل اعطا می شود ، اما پس از ارسال بررسی می شود و احتمالاً تنظیم می شود.

en: This response will be reviewed and graded after submission.
fa_IR: این پاسخ پس از ارسال بررسی و درجه بندی می شود.

en: Grading can be reviewed and adjusted.
fa_IR: درجه بندی قابل بررسی و تنظیم است.

en: Incorrect
fa_IR: غلط

en: Skip question
fa_IR: از سوال بگذرید

en: Check
fa_IR: بررسی

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Page %d
fa_IR: صفحه %d

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s is loading...
fa_IR: %s بارگیری می شود ...

[ctx: placeholder: Quiz Max Points]
note: translators: placeholder: Quiz Max Points.
en: maximum of %s points
fa_IR: حداکثر %s امتیاز

en: Result
fa_IR: نتیجه

en: Table is loading
fa_IR: جدول در حال بارگیری است

[ctx: : Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Options
fa_IR: %s گزینه ها

note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: back to overview
fa_IR: بازگشت به بررسی اجمالی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Options
fa_IR: %s گزینه ها

note: translators: placeholder: Quiz.
en: E-Mail settings
fa_IR: تنظیمات ایمیل

en: Settings in case of problems
fa_IR: تنظیمات در صورت بروز مشکل

en: Global settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: Leaderboard time format
fa_IR: ساختاری زمان تابلوی امتیازات

en: Documentation on date and time formatting
fa_IR: مستندات مربوط به قالب بندی تاریخ و زمان

en: Statistic time format
fa_IR: ساختار زمان آماری

en: Select example:
fa_IR: مثال را انتخاب کنید:

en: Time format:
fa_IR: ساختار زمان:

en: Question Category management
fa_IR: مدیریت طبقه بندی سال

en: Select Question Category
fa_IR: دسته سوال را انتخاب کنید

en: Delete selected Question Category
fa_IR: دسته سوال انتخاب شده را حذف کنید

en: Save changed to selected Question Category
fa_IR: ذخیره تغییرات به دسته سوال انتخاب شده

note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save Changes
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: Question Category Saved
fa_IR: دسته سوال ذخیره شده است

en: Question Category Deleted
fa_IR: دسته سوال حذف شده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template management
fa_IR: %s مدیریت الگو

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select %s template
fa_IR: انتخاب %s الگو

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Delete selected %s template
fa_IR: الگوی انتخاب شده %s را حذف کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save changed to selected %s template
fa_IR: ذخیره تغییر یافته به قالب %s انتخاب شده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template Saved
fa_IR: الگوی %s ذخیره شد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template Deleted
fa_IR: الگوی %s حذف شد

en: Question template management
fa_IR: مدیریت قالب سوال

en: Select Question template
fa_IR: انتخاب قالب پرسش

en: Delete selected Question template
fa_IR: الگوی انتخاب شده سوال را حذف کنید

en: Save changed to selected Question template
fa_IR: ذخیره تغییرات به قالب سوال انتخاب شده

en: Question template Saved
fa_IR: قالب سوال ذخیره شده

en: Question template Deleted
fa_IR: قالب سوال حذف شده

en: Admin e-mail settings
fa_IR: تنظیمات ایمیل مدیر

en: To:
fa_IR: به:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
fa_IR: چندین آدرس ایمیل را با کاما جدا کنید ، به عنوان مثال wp@test.com ، test@test.com

en: From Name:
fa_IR: از نام:

en: This is the email name of the sender. If not provided will default to the system email name.
fa_IR: این نام ایمیل فرستنده است. در صورت عدم ارائه ، نام ایمیل سیستم به طور پیش فرض انجام می شود.

en: From Email:
fa_IR: از ایمیل:

en: The value entered is not a valid email address
fa_IR: مقدار وارد شده یک آدرس ایمیل معتبر نیست

[ctx: placeholder: Admin Email]
note: translators: placeholder: Admin Email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email <strong>(%s)</strong> will be used.
fa_IR: این آدرس ایمیل فرستنده است. در صورت ارائه نشدن ایمیل <strong>(%s)</strong> استفاده خواهد شد.

en: Subject:
fa_IR: موضوع:

en: Activate
fa_IR: فعال کنید

en: Message body:
fa_IR: محتوای پیام:

en: Allowed variables
fa_IR: متغیرهای مجاز

en: Result in precent
fa_IR: نتیجه در درصد

en: Reached points
fa_IR: امتیازات به دست آورده

en: Category-Overview
fa_IR: دسته بندی کلی

en: User e-mail settings
fa_IR: تنظیمات ایمیل کاربر

en: to activate
fa_IR: برای فعال کردن

en: not to activate
fa_IR: فعال نشود

en: Please note
fa_IR: لطفا توجه داشته باشید

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
fa_IR: این تنظیمات فقط باید در مواردی که با LD Advanced Quiz مشکلی دارند تنظیم شود.

en: Automatically add [raw] shortcode
fa_IR: به طور خودکار کد کوتاه [raw] اضافه کنید

[ctx: plaeholder: span HTML element]
note: translators: placeholder: span HTML element.
en: It is recommended %s this option on your system.
fa_IR: ٪s این گزینه در سیستم شما توصیه می شود.

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
fa_IR: مضامین شخصی باعث تغییر ترتیب داخلی فیلترها می شود که این امر باعث بروز مشکلات می شود. با کد کوتاه اضافی [raw] از این امر جلوگیری می شود.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
fa_IR: پرونده های Javascript را در پاورقی بارگیری نکنید

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
fa_IR: به طور کلی همه پرونده های LDAdvQuiz-Javascript در پاورقی بارگیری می شوند و فقط در مواردی که واقعاً مورد نیاز باشند ، بارگیری می شوند.

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، همه پرونده های LDAdvQuiz-Javascript حتی در صورت عدم نیاز در هدر بارگیری می شوند.

en: Deactivate
fa_IR: از کار انداختن

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
fa_IR: اگر با کتابخانه Touch مشکلی دارید ، لطفاً آن را غیرفعال کنید.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
fa_IR: اگر با آژاکس جلو مشکلی دارید ، لطفاً آن را فعال کنید.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
fa_IR: به عنوان مثال، دامنه با شخصیت های خاص در ترکیب با اینترنت اکسپلورر

en: Repair database
fa_IR: تعمیر پایگاه داده

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
fa_IR: هیچ داده ای حذف نخواهد شد. فقط جداول LDAdvQuiz تعمیر خواهد شد.

en: Import
fa_IR: وارد كردن

en: Error
fa_IR: خطا

en: Successfully
fa_IR: با موفقیت

[ctx: placeholder: link to Imported Quiz.]
note: translators: placeholder: link to Imported Quiz
en: Import completed successfully: %s
fa_IR: واردات با موفقیت انجام شد: %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s name
fa_IR: نام %s

en: Start import
fa_IR: وارد کردن را شروع کنید

en: Return to Questions Overview
fa_IR: بازگشت به بررسی اجمالی سوالات

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The title is used for overview, it is not visible in %s. If you leave the title field empty, a title will be generated.
fa_IR: عنوان برای بررسی اجمالی استفاده می شود، در %s قابل مشاهده نیست. اگر زمینه عنوان را خالی بگذارید، عنوانی تولید خواهد شد.

en: Category
fa_IR: دسته بندی

en: Message with the correct / incorrect answer
fa_IR: پیام با پاسخ صحیح / نادرست

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Deactivated in %s settings.
fa_IR: در تنظیمات %s غیرفعال شد.

en: template name
fa_IR: نام الگو

en: Save as template
fa_IR: به عنوان الگو ذخیره کنید

en: Options
fa_IR: گزینه ها

en: Answer
fa_IR: پاسخ

en: Delete answer
fa_IR: پاسخ را حذف کنید

en: Add Media
fa_IR: رسانه اضافه کنید

en: Criterion
fa_IR: معیار

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
fa_IR: پاسخ های صحیح (هر خط یک پاسخ) (پاسخ ها به حروف کوچک تبدیل می شوند)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
fa_IR: کلمات جستجو شده را با {} محصور کنید 
    به عنوان مثال، "من فوتبال{ بازی میکنم}". حروف بزرگ و کوچک نادیده گرفته خواهند شد.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
fa_IR: می توانید چندین گزینه برای یک کلمه جستجو تعیین کنید. این کلمه را با [] به عنوان مثال ضمیمه کنید. <span style = "font-style: normal؛ letter-spacing: 2px؛"> "من {[بازی] [عشق] [نفرت]} فوتبال" </ span>. در این حالت جواب بازی ، عشق یا نفرت درست است.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
fa_IR: اگر حالت "امتیاز مختلف برای هر پاسخ" فعال باشد ، می توانید با | POINTS امتیاز اختصاص دهید. در غیر این صورت برای هر پاسخ 1 امتیاز تعلق می گیرد.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
fa_IR: به عنوان مثال، "من {بازی} فوتبال می کنم ، با یک توپ | 3}" - "بازی" 1 امتیاز و "توپ" 3 امتیاز می دهد.

en: Here you can create an assessment question.
fa_IR: در اینجا می توانید یک سوال ارزیابی ایجاد کنید.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
fa_IR: یک ارزیابی را با {} ضمیمه کنید. ارزیابی های فردی با [] مشخص شده اند.

en: The number of options in the maximum score.
fa_IR: تعداد گزینه ها در حداکثر نمره.

en: Examples:
fa_IR: مثال ها:

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
fa_IR: کمتر درست { [1] [2] [3] [4] [5] } درست تر

en: Text Box
fa_IR: جعبه متن

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the %s.
fa_IR: این سوالی است که می تواند درجه بندی شود و به طور بالقوه از پیشرفت کاربر به مرحله بعدی %s جلوگیری کند.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: How should the answer to this question be marked and graded upon %s submission?
fa_IR: چگونه باید پاسخ این سوال را با ارسال %s مشخص و درجه بندی کرد؟

en: -- Select --
fa_IR: -- انتخاب کنید --

en: Not Graded, No Points Awarded
fa_IR: درجه بندی نشده ، هیچ امتیازی تعلق نمی گیرد

en: Not Graded, Full Points Awarded
fa_IR: درجه بندی نشده ، امتیاز کامل اعطا شده است

en: Graded, Full Points Awarded
fa_IR: درجه بندی شده ، امتیاز کامل اعطا می شود

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s sorted
fa_IR: %s مرتب شده است

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add %s
fa_IR: %s را اضافه کنید

en: Total
fa_IR: مجموع:

en: Add question
fa_IR: سوال اضافه کنید

en: Save order
fa_IR: ذخیره سفارش

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Copy questions from another %s
fa_IR: سوالات را از %s دیگر کپی کنید

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: Here you can copy questions from another %1$s into this %2$s. (Multiple selection enabled)
fa_IR: در اینجا می توانید سوالات %1$s دیگری را در این %2$s کپی کنید (انتخاب چندگانه فعال شده است)

en: Copy questions
fa_IR: سوالات را کپی کنید

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide %s title
fa_IR: پنهان کردن %s عنوان

en: Hide title
fa_IR: پنهان کردن عنوان

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The title serves as %s heading.
fa_IR: نام به عنوان سرصفحه %s عمل می کند.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide "Restart %s" button
fa_IR: پنهان کردن دکمه "راه اندازی مجدد %s"

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide the "Restart %s" button in the Frontend.
fa_IR: دکمه "راه اندازی مجدد %s" را در Frontend پنهان کنید.

en: Hide "View question" button
fa_IR: دکمه "مشاهده سوال" را پنهان کنید

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
fa_IR: دکمه "مشاهده سوال" را در Frontend پنهان کنید.

en: Display question randomly
fa_IR: نمایش سوال به صورت تصادفی

en: Display answers randomly
fa_IR: پاسخ ها را به صورت تصادفی نمایش دهید

en: Sort questions by category
fa_IR: سوالات را بر اساس دسته بندی مرتب کنید

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
fa_IR: همچنین همراه با گزینه "نمایش تصادفی سوال" کار می کند.

en: Seconds
fa_IR: ثانیه

en: 0 = no limit
fa_IR: 0 = بدون محدودیت

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Protect %s Answers in Browser Cookie
fa_IR: محافظت از %s پاسخ ها در کوکی مرورگر

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use cookies for %s Answers
fa_IR: استفاده از کوکی ها برای پاسخ %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: 0 = Don't save answers. This option will save the user's answers into a browser cookie until the %s is submitted.
fa_IR: 0 = پاسخها را ذخیره نکنید. این گزینه پاسخهای کاربر را در کوکی مرورگر ذخیره می کند تا زمانی که %s ارسال شود.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed %s, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
fa_IR: آمار در مورد پاسخ های درست یا غلط. آمار توسط %s تکمیل شده ذخیره خواهد شد، نه پس از هر سوال. آمار تنها بر روی منوی اداره قابل مشاهده است. (آمار داخلی)

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
fa_IR: در چند دقیقه (توصیه می شود 1440 دقیقه = 1 روز)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
fa_IR: محافظت از آمار از هرزنامه. نتیجه تنها هر دقیقه X از همان IP ذخیره خواهد شد. (0 = غیر فعال)

en: View Profile Statistics
fa_IR: مشاهده آمار پروفایل

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Enable user to view statistics for this %s on their profile.
fa_IR: کاربر را قادر می سازد تا آمار این %s را در نمایه خود مشاهده کند.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Execute %s only once
fa_IR: %s را فقط یک بار اجرا کنید

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you activate this option, the user can complete the %1$s only once. Afterwards the %2$s is blocked for this user.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید، کاربر تنها یک بار می تواند %1$s را تکمیل کند. پس از آن %2$s برای این کاربر مسدود شده است.

en: This option applies to:
fa_IR: این گزینه برای موارد زیر اعمال می شود:

en: all users
fa_IR: تمام کاربران

en: registered useres only
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده

en: anonymous users only
fa_IR: فقط کاربران ناشناس

en: user identification by cookie
fa_IR: تأیید کاربر بر اساس کوکی

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، برای کاربران ثبت نام نشده (ناشناس) یک کوکی تنظیم می شود. این امر نسبت به انتساب ساده توسط آدرس IP ، تخصیص طولانی تری به کاربر می دهد.

en: Reset the user identification
fa_IR: شناسه کاربر را بازنشانی کنید

en: User identification has been reset.
fa_IR: شناسه کاربر بازنشانی شد.

en: Resets user identification for all users.
fa_IR: شناسایی کاربر را برای همه کاربران بازنشانی می کند.

en: Show only specific number of questions
fa_IR: نمایش فقط تعداد خاصی از سوالات

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، حداکثر تعدادسوالات نمایش داده شده از X از X سوالات خواهد بود. (خروجی سوالات تصادفی است)

en: How many questions should be displayed simultaneously:
fa_IR: چند سوال باید به طور همزمان نمایش داده شوند:

en: in percent
fa_IR: در درصد

en: Prerequisites
fa_IR: پیش نیازها

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, you can choose %1$s, which user have to finish before he can start this %2$s.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید، می توانید %1$s را انتخاب کنید، کدام کاربر باید قبل از شروع این %2$s تمام شود.

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: In all selected %s statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
fa_IR: در همه تابع آماری٪s انتخاب شده باید فعال باشد. اگر نباشد به طور خودکار فعال می شود.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Prerequisites (This %s has to be finished)
fa_IR: پیش نیازها (این %s باید تمام شود)

en: Question overview
fa_IR: بررسی اجمالی سوال

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
fa_IR: 
    در ابتدای مسابقه یک نمای کلی سوال اضافه کنید ، که امکان پیمایش آسان را فراهم می کند.سوالات اضافی می توانند "برای بررسی" علامت گذاری شوند.

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: Additional %1$s overview will be displayed, before %2$s is finished.
fa_IR: قبل از پایان %2$s, بررسی کلی اضافی %1$ نمایش داده خواهد شد,

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s-summary
fa_IR: خلاصه %s

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, no %1$s overview will be displayed, before finishing %2$s.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید، هیچ بررسی اجمالی %1$s نمایش داده نمی شود، قبل از اتمام %2$s.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، کاربر نمی تواند از سوال بگذرد. (فقط در حالت "نمای کلی -> بعدی"). کاربر هنوز هم می تواند در "نمای کلی سوال" پیمایش کند

en: Admin e-mail notification
fa_IR: اطلاعیه های مدیریت با ایمیل

en: for registered users only
fa_IR: فقط برای کاربران ثبت نام شده

en: for all users
fa_IR: برای همه کاربران

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this %s.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، اگر کاربری این %s را تکمیل کند ، به شما اطلاع داده می شود.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
fa_IR: تنظیمات ایمیل می تواند در تنظیمات عمومی ویرایش شود.

en: User e-mail notification
fa_IR: اطلاع رسانی به کاربر از طریق ایمیل

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: If you enable this option, an email is sent with his %s result to the user. (only registered users)
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، ایمیلی با نتیجه %s برای کاربر ارسال می شود. (فقط کاربران ثبت نام شده)

en: Autostart
fa_IR: شروع خودکار

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, the %s will start automatically after the page is loaded.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید، %s پس از بارگیری صفحه به طور خودکار شروع می شود.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Only registered users are allowed to start the %s
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده مجاز به شروع %s هستند

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, only registered users allowed start the %s.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، فقط کاربران ثبت نام شده می توانند %s را شروع کنند.

en: Select Template
fa_IR: الگو را انتخاب کنید

en: Show average points
fa_IR: نشان دادن میانگین امتیاز

en: Statistics-function must be enabled.
fa_IR: عملکرد آمار باید فعال باشد.

en: Show category score
fa_IR: نمایش دسته بندی نمره

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، نتایج هر گروه در صفحه نتایج نمایش داده می شود.

en: Hide correct questions - display
fa_IR: سوالات صحیح را پنهان کنید - نمایش دهید

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
fa_IR: اگر این گزینه را انتخاب کنید ، دیگر تعداد سوالات پاسخ داده شده در صفحه نتایج نمایش داده نمی شود.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide %s time - display
fa_IR: %s نمایش را پنهان کنید

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, the time for finishing the %s won't be displayed on the results page anymore.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، دیگر زمان اتمام %s دیگر در صفحه نتایج نمایش داده نمی شود.

en: Hide score - display
fa_IR: پنهان کردن نمره - نمایش

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، نمرات نهایی دیگر در صفحه نتایج نمایش داده نمی شود.

en: Show points
fa_IR: نمایش امتیازات

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Shows in %s, how many points are reachable for respective question.
fa_IR: در٪s نشان می دهد ، چند امتیاز برای سوال مربوطه قابل دسترسی است.

en: Number answers
fa_IR: تعداد پاسخ

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
fa_IR: اگر این گزینه فعال شود ، همه پاسخ ها شماره گذاری شده اند (فقط یک گزینه و چند گزینه ای)

en: Hide correct- and incorrect message
fa_IR: پیام صحیح - و نادرست را پنهان کنید

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، هیچ پیام صحیح- یا نادرستی نمایش داده نمی شود.

en: Correct and incorrect answer mark
fa_IR: علامت پاسخ درست و نادرست

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، پاسخ ها به عنوان صحیح یا نادرست برجسته نمی شوند.

en: Force user to answer each question
fa_IR: کاربر را مجبور کنید به هر سوال پاسخ دهد

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، کاربر مجبور است به هر سوال پاسخ دهد.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
fa_IR: اگر گزینه "نمای کلی سوال" فعال شود ، این اعلان پس از پایان مسابقه ظاهر می شود ، در غیر این صورت بعد از هر سال.

en: Hide question position overview
fa_IR: پنهان کردن نمای کلی سوال

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، نمای کلی موقعیت سوال پنهان است.

en: Hide question numbering
fa_IR: شماره گذاری سوالات را پنهان کنید

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، شماره سوال پنهان است.

en: Display category
fa_IR: دسته نمایش

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، دسته در سوال نمایش داده می شود.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
fa_IR: تابلوی امتیازات به کاربران اجازه می دهد تا نتایج را در لیست عمومی وارد کرده و نتیجه را از این طریق به اشتراک بگذارند.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
fa_IR: تابلوی امتیازات مستقل از عملکرد آماری داخلی کار می کند.

en: Who can sign up to the list
fa_IR: چه کسی می تواند در لیست ثبت نام کند

en: registered users only
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
fa_IR: کاربران ثبت نام نشده باید نام و ایمیل را وارد کنند (ایمیل نمایش داده نمی شود)

en: insert automatically
fa_IR: به صورت خودکار وارد کنید

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، کاربران وارد شده به طور خودکار به تابلوی رهبران وارد می شوند

en: display captcha
fa_IR: نمایش کپچا

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، captcha اضافی برای کاربرانی که ثبت نام نکرده اند نمایش داده می شود.

en: This option requires additional plugin:
fa_IR: این گزینه به پلاگین اضافی نیاز دارد:

en: Sort list by
fa_IR: مرتب سازی لیست بر اساس

en: Users can apply multiple times
fa_IR: کاربران می توانند چندین بار درخواست دهند

en: User can apply after:
fa_IR: کاربر می تواند پس از اعمال:

en: minute
fa_IR: دقیقه

en: How many entries should be displayed
fa_IR: چه تعداد از موارد باید نمایش داده شود

en: Entries
fa_IR: ورودی های

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Automatically display leaderboard in %s result
fa_IR: به طور خودکار تابلوی امتیازات را در نتیجه %s نمایش دهید

en: Where should leaderboard be displayed:
fa_IR: تابلوی امتیازات در کجا باید نمایش داده شوند:

en: don't display
fa_IR: نمایش نده

en: below the "result text"
fa_IR: زیر "متن نتیجه"

en: in a button
fa_IR: در یک دکمه

en: Normal
fa_IR: معمولی

en: Normal + Back-Button
fa_IR: عادی + پشت دکمه

en: Check -> continue
fa_IR: بررسی کنید -> ادامه دهید

en: Questions below each other
fa_IR: سوالات زیر یکدیگر

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the %s.
fa_IR: همه سوالات را به ترتیب نشان می دهد ، "درست" یا "نادرست" در انتهای %s نمایش داده می شود.

en: Allows to use the back button in a question.
fa_IR: اجازه استفاده از دکمه برگشت در یک سوال را می دهد.

en: Shows "right or wrong" after each question.
fa_IR: نشان می دهد "درست یا غلط" پس از هر سوال.

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
fa_IR: اگر این گزینه فعال باشد ، همه پاسخ ها در زیر یکدیگر نمایش داده می شوند ، یعنی همه سوالات در یک صفحه هستند.

en: How many questions to be displayed on a page:
fa_IR: چند سوال در صفحه نمایش داده می شود:

en: (0 = All on one page)
fa_IR: (0 = همه در یک صفحه)

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
fa_IR: می توانید زمینه های سفارشی ایجاد کنید ، به عنوان مثال برای درخواست نام یا آدرس ایمیل کاربران.

en: The statistic function have to be enabled.
fa_IR: عملکرد آماری باید فعال شود.

en: Custom fields enable
fa_IR: قسمتهای سفارشی فعال می شوند

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید ، قسمتهای سفارشی فعال هستند.

en: Display position
fa_IR: موقعیت نمایش

en: Where should the fields be displayed:
fa_IR: فیلدها در کجا باید نمایش داده شوند:

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
fa_IR: در صفحه شروع %s

[ctx: At the end of the quiz (before the quiz result)]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: At the end of the %1$s (before the %2$s result)
fa_IR: در پایان %1$s (قبل از نتیجه %2$)

en: Field name
fa_IR: نام قسمت

en: Required?
fa_IR: ضروری؟

en: Text
fa_IR: متن

en: TextArea
fa_IR: مکان متن

en: Checkbox
fa_IR: کادر انتخاب

en: Drop-Down menu
fa_IR: منوی کشویی

en: Radio
fa_IR: دکمه گزینه

en: Number
fa_IR: عدد

en: Yes/No
fa_IR: بله/نه

en: Edit list
fa_IR: ویرایش لیست

en: One entry per line
fa_IR: در هر خط یک ورودی

en: OK
fa_IR: خوبه

en: Add field
fa_IR: قسمت اضافه کنید

en: Results text
fa_IR: متن نتایج

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This text will be displayed at the end of the %s (in results). (this text is optional)
fa_IR: این متن در انتهای %s (در نتایج) نمایش داده خواهد شد. (این متن اختیاری است)

en: Activate graduation
fa_IR: فارغ التحصیلی را فعال کنید

en: Hint:
fa_IR: اشاره:

en: Maximal 15 levels
fa_IR: حداکثر 15 سطح

[ctx: placeholders: quiz, question points, question count]
note: translators: placeholders: quiz, question points, question count.
en: Percentages refer to the total score of the %1$s. (Current total %2d points in %3$d questions.)
fa_IR: درصدها به نمره کل %1$s اشاره دارند(در حال حاضر مجموع %2d امتیاز در %3$d سوالات.)

en: Values can also be mixed up
fa_IR: همچنین می توان مقادیر را با هم مخلوط کرد

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
fa_IR: 10،15٪ یا 10.15٪ مجاز (حداکثر دو رقم بعد از رقم اعشار)

en: from:
fa_IR: از جانب:

en: percent
fa_IR: درصد

[ctx: placeholder: Result Text]
note: translators: placeholder: Result Text.
en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
fa_IR: (نمایش داده خواهد شد وقتی نتیجه درصد> = <span class="resultProzent">%s</span>%% )

note: translators: placeholder: Result Text.
en: Delete graduation
fa_IR: فارغ التحصیلی را حذف کنید

[ctx: placeholder: 0]
note: translators: placeholder: 0.
en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
fa_IR: (نمایش داده خواهد شد وقتی نتیجه درصد> = <span class="resultProzent">%s</span>%% )

en: Add graduation
fa_IR: فارغ التحصیلی را اضافه کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Import/Export
fa_IR: %s واردات / صادرات

en: Choose the respective Quiz, which you would like to export and press on "Start export"
fa_IR: امتحان مربوطه را که می خواهید صادر کنید انتخاب کنید و "شروع صادرات" را فشار دهید

en: Format:
fa_IR: قالب:

en: or
fa_IR: یا

en: Start export
fa_IR: صادرات را شروع کنید

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
fa_IR: فقط پرونده های * .wpq یا * .xml را از منابع شناخته شده و معتبر وارد کنید.

[ctx: placeholder: Upload Mb]
note: translators: placeholder: Upload Mb.
en: Maximal %d MiB
fa_IR: حداکثر %d مگابایت MiB

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: %1$s: %2$s - Statistics
fa_IR: %1$s: %2$s - آمار

en: Stats not enabled
fa_IR: آمار فعال نیست

en: Activate statistics
fa_IR: آمار را فعال کنید

en: Custom fields
fa_IR: قسمتهای سفارشی

en: Please select user name:
fa_IR: لطفاً نام کاربری را انتخاب کنید:

en: Select a test:
fa_IR: آزمون را انتخاب کنید:

en: Anonymous user
fa_IR: کاربر ناشناس

en: average
fa_IR: میانگین

en: Hints used
fa_IR: اشارات که استفاده شد

en: Time
fa_IR: زمان

en: Points scored
fa_IR: امتیازات گرفته شده

en: Sub-Total:
fa_IR: زیر مجموعه:

en: Refresh
fa_IR: تازه سازی

en: Reset statistics
fa_IR: بازنشانی آمار

en: Reset user statistics
fa_IR: تنظیم مجدد آمار کاربر

en: Reset entire statistic
fa_IR: تنظیم مجدد کل آمار

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Show only users, who solved the %s:
fa_IR: فقط کاربرانی را نشان می دهد که %s را حل کرده اند:

en: Which users should be displayed:
fa_IR: کدام کاربران باید نمایش داده شوند:

en: all
fa_IR: همه

en: only registered users
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده

en: only anonymous users
fa_IR: فقط کاربران ناشناس

[ctx: placeholder: user name]
note: translators: placeholder: user name.
en: User statistics: %s
fa_IR: آمار کاربران: %s

en: (view)
fa_IR: (چشم انداز)

en: Status: Graded
fa_IR: وضعیت: درجه بندی شده

en: Status: Not Graded
fa_IR: وضعیت: درجه بندی نشده است

en: History
fa_IR: سوابق زمانی

en: special filter
fa_IR: فیلتر مخصوص

[ctx: placeholders: Date From, Date To]
note: translators: placeholders: Date From, Date To.
en: Search to date limit from %1$s to %2$s
fa_IR: جستجو تا حد تاریخ از %1$s به %2$s

en: Front
fa_IR: جلو

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
fa_IR: انشا های ارسالی

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Submitted Essay
fa_IR: انشا ارسالی

en: Submitted Essays
fa_IR: انشا های ارسالی

en: Parent Submitted Essay:
fa_IR: مقاله ارسالی سرشاخه

en: All Submitted Essays
fa_IR: همه مقاله های ارسالی

en: Add New Submitted Essay
fa_IR: 
    مقاله جدید ارسال شده را اضافه کنید

en: New Submitted Essay
fa_IR: انشا ارسالی جدید

en: Edit Submitted Essay
fa_IR: انشا را ویرایش کنید

en: Update Submitted Essay
fa_IR: انشا ارسالی را به روز کنید

en: View Submitted Essay
fa_IR: مشاهده انشا ارسالی

en: View Submitted Essays
fa_IR: مشاهده انشاهای ارسالی

en: Search Submitted Essays
fa_IR: جستجوی انشاهای ارسالی

en: Submitted Essay Not found
fa_IR: انشا ارسال شده یافت نشد

en: Submitted Essay Not found in Trash
fa_IR: انشا ارسالی در سطل زباله یافت نشد

en: Submitted Essay Published
fa_IR: انشا ارسالی منتشر شده

en: Submitted Essay Published Privately
fa_IR: انشا ارسالی منتشر شده به صورت خصوصی

en: Submitted Essay Reverted to Draft
fa_IR: انشا ارسالی برگشت به پیش نویس

en: Submitted Essay Scheduled
fa_IR: ارسال انشا برنامه ریزی شده

en: Submitted Essay Updated
fa_IR: انشا ارسالی به روز شد

en: Submitted essays via a quiz question.
fa_IR: انشا های ارسال شده از طریق یک سوال مسابقه.

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
fa_IR: درجه بندی شده

note: translators: placeholder: Graded Essay count.
en: Graded <span class="count">(%s)</span> | Graded <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]:  درجه بندی شده است <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]:  درجه بندی شده است <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
fa_IR: درجه بندی نشده

note: translators: placeholder: Not Graded Essay count.
en: Not Graded <span class="count">(%s)</span> | Not Graded <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[0]: درجه بندی نشده <span class="count">(%s)</span>
fa_IR[1]: درجه بندی نشده <span class="count">(%s)</span>

en: View uploaded file
fa_IR: مشاهده پرونده بارگذاری شده

en: Essay Question Title
fa_IR: عنوان سوال انشا

en: Submitted By
fa_IR: ارسال شده توسط

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Assigned %s
fa_IR: اختصاص داده شده %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Assigned %s
fa_IR: اختصاص داده شده %s

en: See upload below.
fa_IR: بارگذاری را در زیر مشاهده کنید.

en: Essay Upload
fa_IR: بارگذاری انشا

en: Comments
fa_IR: نظرات

en: Upload was not provided for this question
fa_IR: بارگذاری برای این سوال ارائه نشده بود

en: Your Response to Submitted Essay (optional)
fa_IR: پاسخ شما به مقاله ارسالی (اختیاری)

en: Essay Grading Status
fa_IR: وضعیت نمره بندی انشا

en: Not Graded
fa_IR: درجه بندی نشده

en: Essay Question
fa_IR: سوال انشا

en: Points available
fa_IR: امتیازات موجود

en: Points awarded
fa_IR: امتیازات اعطا شده

en: We could not find the essay question for this response
fa_IR: ما نمی توانستیم سوال انشا را این پاسخ را پیدا کنیم

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Essay %s
fa_IR: انشا %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No %s
fa_IR: بدون %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Essay %s
fa_IR: انشا %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Essay %s
fa_IR: انشا %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Essay %s
fa_IR: انشا %s

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
fa_IR: ارسال شده در: <b>%1$s</b>

en: Delete Permanently
fa_IR: حذف دائمی

en: Move to Trash
fa_IR: انتقال به سطل زباله

en: Unknown error.
fa_IR: خطای ناشناخته.

en: Invalid essay uploaded file type.
fa_IR: نوع پرونده انشا که بارگذاری شده نامعتبر است.

en: The uploaded file could not be move to the destination directory.
fa_IR: فایل بارگذاری شده نمی تواند به پوشه مقصد منتقل شود.

en: Essay upload success.
fa_IR: موفقیت در بارگذاری انشا

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: No associated %s
fa_IR: بدون ارتباط با %s

en: Certificate Pending - Questions still need to be graded, please check your profile for the status.
fa_IR: گواهی در انتظار است - سوالات هنوز باید درجه بندی شوند ، لطفاً نمایه  خود را برای بررسی وضعیت ببینید.

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
fa_IR: پاسخ های قبلی را مشاهده کنید

en: Course ID to enroll user into.
fa_IR: شناسه برنامه آموزش برای ثبت نام کاربر در.

en: You are not currently logged in.
fa_IR: شما در حال حاضر وارد سیستم نشدهید.

en: Course ID to enroll into.
fa_IR: شناسه برنامه آموزش برای ثبت نام.

en: Group IDs to enroll into Course.
fa_IR: شناسه های گروه برای ثبت نام در برنامه آموزش.

en: Group IDs to remove from Course.
fa_IR: شناسه های گروه برای حذف از برنامه آموزش.

en: The group IDs.
fa_IR: شناسه های گروه.

en: Invalid Course ID.
fa_IR: شناسه برنامه آموزش نامعتبر است.

en: Missing Group IDs.
fa_IR: شناسه های گروه موجود نیست.

en: You need to define a search term to order by relevance.
fa_IR: برای سفارش از نظر مرتبط بودن ، باید یک عبارت جستجو تعریف کنید.

en: You need to define an include parameter to order by include.
fa_IR: شما باید یک پارامتر شامل تعریف کنید تا بر اساس ترتیب داده شود.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
fa_IR: شماره صفحه درخواستی از تعداد صفحات موجود بیشتر است.

en: Returned values.
fa_IR: مقادیر برگشتی

en: The course step type.
fa_IR: نوع مرحله برنامه آموزش.

en: Filter returned results by step type.
fa_IR: فیلتر کردن نتایج بر اساس نوع مرحله

en: Course ID.
fa_IR: شناسه برنامه آموزش

en: User IDs to enroll into Course. Limit 50 per request.
fa_IR: شناسه های کاربر برای ثبت نام دربرنامه آموزش. برای هر درخواست 50 عدد را محدود کنید.

en: User IDs to remove from Group. Limit 50 per request.
fa_IR: شناسه کاربران برای حذف از گروه. هر درخواست را به 50 عدد را محدود کنید.

en: The user IDs. Limit 50 per request.
fa_IR: شناسه های کاربر محدودیت برای هر درخواست 50 است.

en: Missing User IDs.
fa_IR: شناسه های کاربر از دست رفته است.

en: Group ID to enroll into.
fa_IR: شناسه گروه برای ثبت نام در.

en: Course IDs to enroll into Group.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش برای ثبت نام در گروه.

en: Course IDs to remove from Group.
fa_IR:  شناسه های برنامه آموزش برایحذف از گروه.

en: The Course IDs
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش

en: Invalid group ID.
fa_IR: شناسه گروه نامعتبر است.

en: Missing Course IDs.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش موجود نیست.

en: Missing Course ID.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش موجود نیست.

en: Group ID to enroll group leader into.
fa_IR: شناسه گروه برای ثبت نام رهبر گروه در.

en: Group Leader User IDs to enroll into Group.
fa_IR: شناسه های کاربر رهبر گروه برای ثبت نام در گروه.

en: Group Leader User IDs to remove from Group.
fa_IR: شناسه های کاربر رهبر گروه برای حذف از گروه.

en: The user IDs.
fa_IR: شناسه های کاربر

en: Missing Group Leader User IDs.
fa_IR: شناسه های کاربر رهبر گروه موجود نیست.

en: User IDs to enroll into Group.
fa_IR: شناسه کاربران برای ثبت نام در گروه.

en: User IDs to remove from Group.
fa_IR: شناسه کاربران برای حذف از گروه.

en: The user IDs
fa_IR: شناسه های کاربر

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Limit results to be within a specific %s. Required for non-admin users.
fa_IR: نتایج را محدود کنید تا در یک %s خاص باشند. برای کاربران غیر مدیر لازم است.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
fa_IR: با عرض پوزش ، شما مجاز به مشاهده این مورد نیستید

en: The question ID
fa_IR: شناسه سوال

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Could not delete the %s.
fa_IR: %s حذف نشد.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Could not update the %s.
fa_IR: %s به روز نشد.

en: The ID of the quiz associated with the question.
fa_IR: شناسه آزمون با سوال مرتبط شده است.

en: The order of the question in the quiz.
fa_IR: مرتب سازی سوال در آزمون.

en: The title for the object.
fa_IR: عنوان برای موضوع

en: The question content.
fa_IR: محتوای سوال

en: The message to show when the answer is correct.
fa_IR: پیامی که در هنگام درست بودن پاسخ نشان داده می شود.

en: The message to show when the answer is incorrect.
fa_IR: پیامی که در صورت نادرست بودن پاسخ نشان داده می شود.

en: Whether the incorrect and correct message are same.
fa_IR: اینکه آیا پیام نادرست و صحیح یکسان است.

en: The solution hint for the question.
fa_IR: نکته راه حل برای سوال.

en: The total number of points that can be obtained from the question
fa_IR: تعداد کل امتیازاتی که می توان از سوال به دست آورد

en: Whether to show points in box.
fa_IR: اینکه آیا امتیازات در جعبه نشان داده می شود.

en: Whether the individual points for the answers are activated.
fa_IR: اینکه آیا تک تک امتیازات پاسخ ها فعال می شوند یا خیر.

en: The type of the answer.
fa_IR: نوع پاسخ

en: Whether the different points modus is activated.
fa_IR: اینکه آیا حالت نقاط مختلف فعال است یا خیر.

en: Whether to distinguish between correct and incorrect when the different point modus is activated.
fa_IR: آیا هنگام فعال شدن حالت مختلف نقطه از درست و نادرست را تشخیص دهید.

en: The percentage width of the criteria table column for matrix sort answer.
fa_IR: درصد عرض ستون جدول معیارها برای پاسخ مرتب سازی ماتریس.

en: An array of answer data objects
fa_IR: آرایه ای از اشیا data داده پاسخ

en: The answer text.
fa_IR: متن پاسخ

en: Whether the HTML is allowed in the answer or not
fa_IR: آیا HTML در پاسخ مجاز است یا خیر

en: The number of points that can be obtained from the answer.
fa_IR: تعداد امتیازاتی که می توان از جواب بدست آورد.

en: Whether the answer is correct.
fa_IR: آیا پاسخ صحیح است.

en: Sort string.
fa_IR: رشته را مرتب کنید.

en: Whether to allow HTML in sort string.
fa_IR: آیا اجازه می دهد HTML در رشته مرتب شود.

en: Whether the answer can be graded or not.
fa_IR: آیا پاسخ می تواند درجه بندی شود یا خیر.

en: Determines how should the answer to this question be marked and graded upon quiz submission.
fa_IR: مشخص می کند که چگونه باید پاسخ این سوال را هنگام ارسال آزمون علامت گذاری و درجه بندی کنید.

en: Determines how a user can submit answer.
fa_IR: نحوه ارسال پاسخ توسط کاربر را تعیین می کند.

en: The question post ID.
fa_IR: شناسه پست سوال

en: The question post title.
fa_IR: عنوان پست سوال

en: Unique identifier for the Quiz object.
fa_IR: شناسه منحصر به فرد برای شی Quiz.

[ctx: placeholder: lesson, course, quizzes]
note: translators: placeholder: lesson, course, quizzes.
en: Limit results to be within a specific %1$s. Pass zero to show global %2$s %3$s. Must be used with course parameter.
fa_IR: نتایج را محدود کنید تا در یک %1$s خاص باشد. عبور صفر برای نشان دادن عمومی %2$s %3$s. باید با پارامتر دوره استفاده می شود.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Limit results to be within a specific %s. Must be used with course parameter.
fa_IR: نتایج را محدود کنید تا در یک %s خاص باشند. باید با پارامتر برنامه آموزش استفاده شود.

en: Invalid Lesson ID.
fa_IR: شناسه درس نامعتبر است.

en: Invalid Topic ID.
fa_IR: شناسه موضوع نامعتبر است.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Limit results to be within a specific %s. Must be used with course parameter.
fa_IR: نتایج را محدود کنید تا در یک %s خاص باشند. باید با پارامتر برنامه آموزش استفاده شود.

en: User ID to show course progress
fa_IR: شناسه کاربر برای نشان دادن پیشرفت برنامه آموزش

en: Invalid user ID. #1
fa_IR: شناسه کاربر نامعتبر است. شماره 1

en: User ID to enroll user into.
fa_IR: شناسه کاربر برای ثبت نام کاربر در آن.

en: Courses IDs to add to User.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش را برای اضافه کردن به کاربر وارد کنید.

en: Course IDs to remove from User.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش برای حذف از کاربر.

en: The Course IDs.
fa_IR: شناسه های برنامه آموزش

en: Invalid User ID.
fa_IR: شناسه کاربر نامعتبر است.

en: User ID
fa_IR: شناسه کاربر

en: Group IDs to add to User.
fa_IR: شناسه های گروه را برای اضافه کردن به کاربر.

en: Group IDs to remove from User.
fa_IR: شناسه های گروه را برای حذف از کاربر.

en: The Group IDs.
fa_IR: شناسه های گروه.

en: Invalid user ID.
fa_IR: شناسه کاربر نامعتبر است.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
fa_IR: با عرض پوزش ، شما اجازه ویرایش این کاربر را ندارید.

en: You have errors on the following settings
fa_IR: در تنظیمات زیر خطاهایی دارید

en: Reset Settings
fa_IR: تنظیم مجدد تنظیمات

en: Insert Shortcode
fa_IR: درج کد کوتاه

en: LearnDash Shortcodes
fa_IR: کد کوتاه داشبورد آموزش

en: remove image
fa_IR: حذف تصویر

en: Select/upload image
fa_IR: تصویر را انتخاب کنید / بارگذاری کنید

en: Select image
fa_IR: تصویر را انتخاب کنید

en: ID
fa_IR: شناسه

en: Textarea
fa_IR: مکان متن

[ctx: placeholders: Quiz.]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Loading a template into this %s will replace ALL existing settings.
fa_IR: بارگذاری یک الگو در این %s جایگزین همه تنظیمات موجود خواهد شد.

en: Search or select a template…
fa_IR: الگویی را جستجو یا انتخاب کنید

[ctx: placeholders: course, lessons, topics.]
note: translators: placeholders: course, lessons, topics.
en: Replace associated steps (%1$s, %2$s, or %3$s) with values from template.
fa_IR: مراحل مرتبط (%1$s, %2$s, یا %3$s) را با مقادیر قالب جایگزین کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسترسی

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls how users will gain access to the %s
fa_IR: نحوه دسترسی کاربران به %s را کنترل می کند

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Search or select a %s…
fa_IR: %s را جستجو یا انتخاب کنید

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

en: Button URL
fa_IR: URL دکمه

[ctx: placeholder: "Take this Course" button label]
note: translators: placeholder: "Take this Course" button label
en: Redirect the "%s" button to a specific URL.
fa_IR: دکمه "%s" را به یک URL خاص هدایت کنید.

en: Access Mode
fa_IR: حالت دسترسی

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s is not protected. Any user can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
fa_IR: %s محافظت نشده است. هر کاربری می تواند بدون نیاز به ورود یا ثبت نام به محتوای آن دسترسی پیدا کند.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
fa_IR: %s محافظت شده است. ثبت نام و ثبت نام برای دسترسی به مطالب لازم است.

en: Buy now
fa_IR: هم اکنون خریداری کنید

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (one-time fee) in order to gain access.
fa_IR: %1$s  ساخته شده از طریق داشبورد آموزش  در پی پال و / یا  Stripe محافظت می شود.  برای دسترسی کاربران ، باید %2$s (هزینه یکبار مصرف) را خریداری کنند.

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (recurring fee) in order to gain access.
fa_IR: %1$s  ساخته شده از طریق داشبورد آموزش  در پی پال و / یا  Stripe محافظت می شود. به منظور دسترسی کاربران نیاز به خرید %2$s (هزینه تکراری) دارند.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course, group.
en: The %1$s can only be accessed through admin enrollment (manual), %2$s enrollment, or integration (shopping cart or membership) enrollment. No enrollment button will be displayed, unless a URL is set (optional).
fa_IR: هر %1$s فقط از طریق ثبت نام مدیر (دستی) ،%2$s ثبت نام یا ثبت نام یکپارچه (سبد خرید یا عضویت) قابل دسترسی است. هیچ دکمه ثبت نامی نمایش داده نمی شود ، مگر اینکه یک URL تنظیم شود (اختیاری).

en: Compare Mode
fa_IR: مقایسه حالت

en: Any Selected
fa_IR: هر انتخاب شده

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: The user must complete any one of the selected %1$s in order to access this %2$s
fa_IR: کاربر باید هر یک از %1$s انتخاب شده را تکمیل کند تا به این %2$s دسترسی پیدا کند

en: All Selected
fa_IR: همه انتخاب شده اند

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The user must complete all selected %1$s in order to access this %2$s
fa_IR: کاربر باید تمام %1$s انتخاب شده را تکمیل کند تا به این %2$s دسترسی پیدا کند

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s to Complete
fa_IR: %s برای تکمیل

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
fa_IR: %s امتیاز

en: Required for Access
fa_IR: برای دسترسی لازم است

en: point(s)
fa_IR: امتیاز(ات)

en: Value should be zero or greater with up to 2 decimal places.
fa_IR: مقدار باید حداکثر تا 2 رقم اعشار صفر یا بیشتر باشد.

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Number of points required in order to gain access to this %s.
fa_IR: تعداد امتیازات مورد نیاز برای دسترسی به این %s.

en: Awarded on Completion
fa_IR: در زمان تکمیل اعطا می شود

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Number of points awarded for completing this %s.
fa_IR: تعداد امتیازات برای تکمیل این %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Expiration
fa_IR: انقضا دسترسی %s

en: Access Period
fa_IR: دوره دسترسی

en: days
fa_IR: روزها

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Set the number of days a user will have access to the %s from enrollment date.
fa_IR: تعداد روزهایی را که کاربر از تاریخ ثبت نام به %s دسترسی دارد تنظیم کنید.

en: Data Deletion
fa_IR: حذف داده

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: All user %s data will be deleted upon access expiration
fa_IR: تمام اطلاعات %s کاربر پس از انقضا access دسترسی حذف می شوند

[ctx: placeholder: course, quiz, course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Delete the user's %1$s and %2$s data when the %3$s access expires.
fa_IR: با پایان یافتن دسترسی %3$s اطلاعات %1$s و %2$s کاربر را حذف کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course
en: Alter %s Access List
fa_IR: لیست دسترسی %s را تغییر دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: You can change the LD-%s enrollees by user ID (Proceed with caution)
fa_IR: با شناسه کاربر می توانید ثبت نام کنندگان LD-%s را تغییر دهید (با احتیاط ادامه دهید)

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Displays a list of %s enrollees by user ID. Note that not all enrollees may be reflected. We do not recommend editing this field.
fa_IR: لیستی از %s ثبت نام شده توسط شناسه کاربر را نمایش می دهد. توجه داشته باشید که همه ثبت نام کنندگان ممکن است منعکس نشوند. ما توصیه نمی کنیم این قسمت را ویرایش کنید.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Add a comma-list of user IDs to grant access to this %s
fa_IR: لیستی از شناسه های کاربر را با ویرگول اضافه کنید تا به این %s اجازه دسترسی دهید

[ctx: placeholders, course, group, Group, course, group.]
note: translators: placeholders, course, groups, Group, course, groups.
en: This %1$s is a part of a %2$s. %3$s settings will override %4$s settings for any user enrolled in the %5$s.
fa_IR: این %1$s بخشی از یک %2$s است. %3$s تنظیمات %4$s را برای هر کاربری که در %5$s ثبت نام کرده است لغو خواهد کرد.

[ctx: placeholders, course, groups, Group, course, groups.]
note: translators: placeholders, course, groups, Group, course, groups.
en: This %1$s is a part of multiple %2$s. %3$s settings will override %4$s settings for any user enrolled in the %5$s.
fa_IR: این %1$s بخشی از  تنظیمات متعدد %2$s است. %3$s تنظیمات %4$s را برای هر کاربری که در %5$s ثبت نام کرده است لغو خواهد کرد.

en: Display and Content Options
fa_IR: گزینه های نمایش و محتوا

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fa_IR: 
    ظاهر و احساس %s و تنظیمات محتوای اختیاری را کنترل می کند

en: Search or select a certificate…
fa_IR: گواهی را جستجو یا انتخاب کنید

en: Select Certificate
fa_IR: گواهی را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: List and display support materials for the %s. This is visible to all users (including non-enrollees) by default.
fa_IR: مواد پشتیبانی %s را لیست کرده و نمایش دهید. این به طور پیش فرض برای همه کاربران (از جمله افراد غیر ثبت نام شده) قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Any content added below is displayed on the main %s page
fa_IR: هر محتوایی که در زیر اضافه شود در صفحه اصلی %s نمایش داده می شود

en: Add a list of needed documents or URLs. This field supports HTML.
fa_IR: لیستی از اسناد یا URL های مورد نیاز را اضافه کنید. این قسمت از HTML پشتیبانی می کند.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Certificate
fa_IR: گواهی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Content
fa_IR: محتوای %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Choose whether to display the %s content table to ALL users or only enrollees
fa_IR: انتخاب کنید جدول محتوای %s برای همه کاربران نمایش داده شود یا فقط ثبت نام کنندگان

en: Always visible
fa_IR: همیشه قابل مشاهده است

en: Only visible to enrollees
fa_IR: فقط برای ثبت نام کنندگان قابل مشاهده است

en: Custom Pagination
fa_IR: صفحه بندی سفارشی

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: Customize the pagination options for this %1$s content table and %2$s navigation widget.
fa_IR: گزینه های صفحه بندی این جدول محتوای %1$s و ابزارک ناوبری %2$s را سفارشی کنید.

en: Currently showing default pagination
fa_IR: در حال حاضر صفحه بندی پیش فرض نشان داده می شود

en: per page
fa_IR: هر صفحه

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Custom %s Order
fa_IR: سفارش %s سفارشی

[ctx: placeholders: lessons, topics]
note: translators: placeholders: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
fa_IR: سفارشی‌سازی کردن ترتیب نمایش %1$s و %2$s.

[ctx: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels]
note: translators: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fa_IR: استفاده از مرتب سازی پیش فرض بر اساس %1$s به ترتیب %2$s

en: Order Direction
fa_IR: جهت سفارش

[ctx: placeholder: Groups, Course]
note: translators: placeholder: Groups, Course.
en: Users enrolled via %1$s using this %2$s are excluded from the listings below and should be manage via the Group admin screen.
fa_IR: کاربران ثبت نام شده از طریق %1$s با استفاده از این %2$s از لیست های زیر خارج شده اند و باید از طریق صفحه مدیریت گروه مدیریت شوند.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: %s Navigation Settings
fa_IR: %s تنظیمات پیمایش

en: Controls how users interact with the content and their navigational experience
fa_IR: نحوه تعامل کاربران با محتوا و تجربه پیمایش آنها را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progression
fa_IR: %s پیشرفت

en: Linear
fa_IR: خطی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Requires the user to progress through the %s in the designated step sequence
fa_IR: کاربر را ملزم به پیشرفت در %s در توالی گام تعیین شده می کند

en: Free form
fa_IR: کانتور نامنظم

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Allows the user to move freely through the %s without following the designated step sequence
fa_IR: به کاربر اجازه می دهد بدون پیروی از توالی مرحله تعیین شده ، آزادانه در %s حرکت کند

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
fa_IR: %s کاربران

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The %s price type is set to "open". This means ALL are automatically enrolled.
fa_IR: نوع قیمت %s روی "باز" ​​تنظیم شده است. این بدان معناست که همه به طور خودکار ثبت نام می شوند.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Access Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسترسی

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Controls how users will gain access to the %s
fa_IR: نحوه دسترسی کاربران به %s را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Price
fa_IR: %s قیمت

[ctx: placeholder: "Join Group" button label]
note: translators: placeholder: "Take this Group" button label
en: Redirect the "%s" button to a specific URL.
fa_IR: دکمه "%s" را به یک URL خاص هدایت کنید.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: The %s is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
fa_IR: %s محافظت می شود. ثبت نام و ثبت نام به منظور دسترسی به محتوا مورد نیاز است.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: The %s can only be accessed through admin enrollment (manual), group enrollment, or integration (shopping cart or membership) enrollment. No enrollment button will be displayed, unless a URL is set (optional).
fa_IR: %s تنها از طریق ثبت نام مدیر (دستی)، ثبت نام گروه، یا ادغام (سبد خرید یا عضویت) ثبت نام قابل دسترسی است. هیچ دکمه ثبت نامی نمایش داده نخواهد شد، مگر اینکه URL تنظیم شود (اختیاری).

[ctx: placeholder: group, group, course]
note: translators: placeholder: group, group, course.
en: Enable automatic %1$s enrollment when a user enrolls into any associated %2$s %3$s
fa_IR: فعال کردن ثبت نام خودکار %1$s هنگامی که یک کاربر در هر %2 مرتبط ثبت نام %3$s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fa_IR: ظاهر %s و تنظیمات محتوای اختیاری را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Materials
fa_IR: %s مواد

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: List and display support materials for the %s. This is visible to all users (including non-enrollees) by default.
fa_IR: فهرست و نمایش مواد پشتیبانی برای %s. این امر به طور پیش فرض برای همه کاربران (از جمله غیر ثبت نام کنندگان) قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Any content added below is displayed on the main %s page
fa_IR: هر محتوایی که در زیر اضافه شود در صفحه اصلی %s نمایش داده می شود

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Certificate
fa_IR: گواهی %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Content
fa_IR: محتوای %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Choose whether to display the %s content table to ALL users or only enrollees
fa_IR: انتخاب کنید جدول محتوای %s برای همه کاربران نمایش داده شود یا فقط ثبت نام کنندگان

[ctx: placeholders: group]
note: translators: placeholders: group.
en: Customize the pagination options for this %s content table.
fa_IR: گزینه های صفحه بندی این جدول محتوای %s را سفارشی کنید.

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Currently showing default pagination %d
fa_IR: در حال حاضر صفحه بندی پیش فرض٪ d را نشان می دهد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Custom %s Order
fa_IR: سفارش %s خاص

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Customize the display order of %s.
fa_IR: سفارش نمایش %s را سفارشی کنید.

[ctx: placeholder: group course order by, group course order direction labels.]
note: translators: placeholder: group course order by, group course order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fa_IR: استفاده از مرتب سازی پیش فرض بر اساس %1$s به ترتیب %2$s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s Content Protection
fa_IR: محافظت از محتوای %s در Learndash

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search or select a %s…
fa_IR: %s را جستجو یا انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Select %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

[ctx: placeholders: Post Type singular label, Parent post edit link]
note: translators: placeholders: Post Type singular label, Parent post edit link.
en: The membership configiration for this %1$s is managed by the parent %2$s. You may override the parent by enabling the settings below.
fa_IR: پیکربندی عضویت برای این %1$s توسط سرشاخه %2$s مدیریت می شود. شما می توانید سرشاخه ها را با فعال کردن تنظیمات زیر لغو کنید.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Grooups.
en: Associated %s
fa_IR: مرتبط است %s

en: Any
fa_IR: هر

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: User can be a member of ANY %s to view content.
fa_IR: کاربر می تواند عضو هر %s برای مشاهده محتوا باشد.

en: All
fa_IR: همه

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: User must be a member of ALL %s to view content.
fa_IR: کاربر باید عضو همه ALL %s باشد تا محتوا را مشاهده کند.

[ctx: placeholder: Post type plural label]
note: translators: placeholder: Post type plural label.
en: Apply to sub-%s
fa_IR: اعمال به زیر %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Access Settings
fa_IR: تنظیمات دسترسی به %s

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Controls the timing and way %s can be accessed.
fa_IR: زمان و نحوه دسترسی به %s را کنترل می کند.

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: Translators: placeholder: lesson, course.
en: This %1$s is accessible to all visitors regardless of %2$s enrollment
fa_IR: این %1$s برای همه بازدید کنندگان بدون در نظر گرفتن ثبت نام در %2$s  قابل دسترسی است

[ctx: placeholder: Lessons]
note: Translators: placeholder: Lesson.
en: %s Release Schedule
fa_IR: برنامه انتشار %s

en: Immediately
fa_IR: بلافاصله

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: The %1$s is made available on %2$s enrollment.
fa_IR: این %1$s در هنگام ثبت نام %2$s در دسترس قرار گرفته است.

en: Enrollment-based
fa_IR: ثبت نام مبتنی بر

[ctx: placeholder: lesson, course.]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: The %1$s will be available X days after %2$s enrollment.
fa_IR:  پس از ثبت نام در %2$s, بعد از  X روز %1$s در دسترس خواهد بود.

en: Specific date
fa_IR: تاریخ مشخص

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholders: lesson.
en: The %s will be available on a specific date.
fa_IR: %s در تاریخ مشخصی در دسترس خواهد بود.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fa_IR: ظاهر  %s و تنظیمات محتوای اختیاری را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s auto-completion
fa_IR: %s تکمیل خودکار

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
fa_IR: هنگامی که کاربر ویدیوی کامل را مشاهده کرد، %s را به صورت خودکار علامت گذاری کنید تا کامل شود.

en: Completion delay
fa_IR: تأخیر در اتمام

en: seconds
fa_IR: ثانیه

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
fa_IR: یک تاخیر بین تکمیل ویدئو و تکمیل %s را مشخص کنید.

en: Mark Complete Button
fa_IR: علامت گذاری به عنوان کامل دکمه

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Display the Mark Complete button on a %s even if not yet clickable.
fa_IR: دکمه Mark Complete را حتی اگر هنوز قابل کلیک نیست روی %s نمایش دهید.

en: file(s) maximum
fa_IR: حداکثر پرونده (ها)

en: Specify the maximum number of files a user can upload for this assignment.
fa_IR: حداکثر تعداد پرونده هایی را که کاربر می تواند برای این تکلیف بارگذاری کند مشخص کنید.

en: Allow file deletion
fa_IR: حذف پرونده مجاز است

en: Allow the user to delete their own uploaded files. This is only possible up until the assignment has been approved.
fa_IR: به کاربر اجازه دهید پرونده های بارگذاری شده خود را حذف کند. این فقط تا زمان تأیید تکلیف امکان پذیر است.

[ctx: placeholder: lesson, lesson]
note: translators: placeholder: lesson, lesson.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fa_IR: فهرست و نمایش مواد پشتیبانی برای %1$s. این برای هر کاربری که به %2$s دسترسی داشته باشد قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fa_IR: هر محتوایی که در زیر اضافه شود در صفحه %s نمایش داده می شود

en: Video Progression
fa_IR: پیشرفت ویدئو

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Require users to watch the full video as part of the %s progression. Use shortcode [ld_video] to move within the post content.
fa_IR: به عنوان بخشی از پیشرفت %s ، از کاربران بخواهید که ویدیوی کامل را مشاهده کنند. برای جابجایی در محتوای پست ، از کد کوتاه [ld_video] استفاده کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The below video is tied to %s progression
fa_IR: ویدیوی زیر به پیشرفت %s مرتبط است

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
fa_IR: نمی توانید فعال کنید در حالی که تایمر %s یا تکالیف فعال هستند

en: Video URL
fa_IR: آدرس اینترنتی ویدیو

en: Input URL, iFrame, or shortcode here.
fa_IR: URL ، iFrame یا کد کوتاه را در اینجا وارد کنید.

en: Display Timing
fa_IR: نمایش زمان بندی

en: Before completed sub-steps
fa_IR: قبل از انجام مراحل فرعی

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
fa_IR: ویدیو نشان داده خواهد شد و باید قبل از اینکه کاربر بتواند به مراحل مرتبط با %s دسترسی داشته باشد، به طور کامل تماشا شود.

en: After completing sub-steps
fa_IR: پس از اتمام مراحل فرعی

[ctx: placeholder: Lesson, Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson, Lesson.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
fa_IR: ویدیو پس از اتمام مراحل مرتبط با %1$s قابل مشاهده خواهد بود. ویدیو کامل باید تماشا شود تا %2$s کامل شود.

en: Video may not autostart for mobile users. Check with the video provider for details.
fa_IR: ویدئو ممکن است برای کاربران تلفن همراه خودکار شروع نشده باشد. با ارائه دهنده ویدیو برای جزئیات بیشتر بررسی کنید.

en: The video now starts automatically on page load
fa_IR: ویدیو در حال حاضر شروع می شود به طور خودکار در بار صفحه

en: Video Controls Display
fa_IR: نمایشگرهای کنترل ویدیویی

en: Only available for YouTube and local videos. Vimeo supported if autostart is enabled.
fa_IR: فقط برای یوتیوب و ویدئوهای محلی در دسترس است. Vimeo پشتیبانی می شود اگر شروع خودکار فعال است.

en: Users can pause, move backward and forward within the video
fa_IR: کاربران می توانند مکث کنند، به عقب و جلو در داخل ویدئو حرکت کنند

en: Video Pause on Window Unfocused
fa_IR: مکث ویدئویی در پنجره بدون تمرکز

en: Pause the video if user switches to a different window. VooPlayer not supported.
fa_IR: اگر کاربر به پنجره دیگری رفت ، ویدیو را مکث کنید. VooPlayer پشتیبانی نمی شود.

en: Video Resume
fa_IR: ادامه ویدئو

en: Allows user to resume video position. Uses browser cookie. VooPlayer not supported.
fa_IR: به کاربر اجازه می دهد موقعیت ویدئو را از سر بگیرد. از کوکی مرورگر استفاده می کند. VooPlayer پشتیبانی نمی شود.

en: Assignment Uploads
fa_IR: آپلودهای تکلیف

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
fa_IR: نمی توانید فعال کنید در حالی که تایمر %s یا پیشرفت ویدئو فعال است

en: File Extensions
fa_IR: پسوندهای پرونده

en: Specify the type of files users can upload. Leave blank for any.
fa_IR: نوع پرونده هایی را که کاربران می توانند بارگذاری کنند مشخص کنید. برای هرکدام خالی بگذارید.

en: File Size Limit
fa_IR: محدودیت اندازه پرونده

en: Default maximum file size supported is controlled by your host.
fa_IR: حداکثر اندازه پرونده پیش فرض پشتیبانی شده توسط میزبان شما کنترل می شود.

en: Award points for submitting assignments
fa_IR: اعطای امتیاز برای ارسال تکالیف

en: available point(s)
fa_IR: نقطه (های) موجود

en: Grading Type
fa_IR: نوع درجه بندی

en: Auto-approve
fa_IR: تأیید خودکار

en: No grading or approval needed. The assignment will be automatically approved and full points will be awarded.
fa_IR: به درجه بندی یا تأیید نیاز نیست. این تکلیف به طور خودکار تأیید می شود و امتیازات کامل اهدا می شود.

en: Manually grade
fa_IR: دستی نمره گذاری کنید

[ctx: placeholder: Group, lesson]
note: translators: placeholder: Group, lesson.
en: Admin or %1$s leader approval and grading required. The %2$s cannot be completed until the assignment is approved.
fa_IR: تأیید مدیر و یا ٪1$s رهبر و درجه بندی لازم است. ٪2$s تا زمان تأیید تکلیف تکمیل نمی شود.

[ctx: Forced Lesson Timer Label]
note: translators: Forced Lesson Timer Label.
en: Forced %s Timer
fa_IR: تایمر اجباری %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
fa_IR: %s نمی تواند به عنوان تکمیل شده مشخص شود تا زمانی که زمان تعیین شده است.

en: Cannot be enabled while Video progression or Assignments are enabled
fa_IR: نمی توانید فعال کنید در حالی که پیشرفت ویدئو یا تکالیف فعال است

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Access Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسترسی

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirements for accessing the %s
fa_IR: الزامات دسترسی به %s را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Search or select a %1$s or %2$s…
fa_IR: جستجو یا انتخاب %1$s یا %2$s...

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Select a %1$s or %2$s
fa_IR: انتخاب %1$s یا %2$s

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No previous %s required
fa_IR: هیچ %s قبلی لازم نیست

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Prerequisites
fa_IR: پیش نیازهای %s

[ctx: placeholderss: Quizzes Quiz]
note: translators: placeholderss: quizzes, quiz.
en: Select one or more %1$s that must be completed prior to taking this %2$s.
fa_IR: یک یا چند %1$s را انتخاب کنید که باید قبل از مصرف این %2$s تکمیل شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No previous %s required
fa_IR: هیچ %s قبلی لازم نیست

en: Allowed Users
fa_IR: کاربران مجاز

[ctx: placeholders: quizzes, courses, quiz.]
note: translators: placeholders: quizzes, courses, quiz.
en: This option is especially useful if administering %1$s via shortcodes on non-course pages, or if your %2$s are open but you wish only authenticated users to take the %3$s.
fa_IR: این گزینه به خصوص در صورتی مفید است که %1$s را از طریق کدهای کوتاه در صفحات غیر دوره ای اداره کنید، یا اگر %2$s شما باز باشد اما شما فقط می خواهید کاربران تصدیق شده را به %3$s.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Only registered users can take this quiz
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده می توانند در این آزمون شرکت کنند

en: Administrative and Data Handling Settings
fa_IR: تنظیمات مدیریت و مدیریت داده ها

en: Controls data handling options, notifications and templates.
fa_IR: گزینه های مدیریت داده ها ، اعلان ها و الگوها را کنترل می کند.

en: Select a ProQuiz association
fa_IR: یک انجمن ProQuiz را انتخاب کنید

en: New ProQuiz association
fa_IR: انجمن ProQuiz جدید

en: Re-apply after
fa_IR: درخواست مجدد پس از

en: minutes
fa_IR: دقایق

en: Below the result text
fa_IR: زیر متن نتیجه

en: In a button
fa_IR: در یک دکمه

en: Protect the statistics from spam. Results will only be saved every X minutes.
fa_IR: محافظت از آمار از هرزنامه. نتایج تنها در هر دقیقه X ذخیره خواهد شد.

en: Email trigger
fa_IR: فعال کردن ایمیل

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The admin will receive an email notification when the following users have taken the %s.
fa_IR: زمانی که کاربران زیر %s را گرفته اند، مدیر یک اعلان ایمیل دریافت خواهد کرد.

en: All users
fa_IR: تمام کاربران

en: Registered users only
fa_IR: فقط کاربران ثبت نام شده

en: Cookie time limit
fa_IR: محدودیت زمانی کوکی ها

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save the user’s answers into a browser cookie until the %s is submitted
fa_IR: پاسخ های کاربر را در کوکی مرورگر ذخیره کنید تا %s ارسال شود

en: Associated Quiz Database Table
fa_IR: جدول پایگاه داده آزمونهای مرتبط

en: Custom Fields
fa_IR: قسمتهای سفارشی

[ctx: placeholder: quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz
en: Enable this option to gather data from your users before or after the %1$s. All data is stored in the %2$s Statistics.
fa_IR: فعال کردن این گزینه برای جمع آوری داده ها از کاربران قبل یا بعد از %1$s. تمام داده ها در آمار %2$s ذخیره می شوند.

en: Display Position
fa_IR: موقعیت نمایش

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
fa_IR: در صفحه شروع %s

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: At the end of the %1$s (before the %2$s result)
fa_IR: در پایان %1$s (قبل از نتیجه %2$)

en: Who can apply?
fa_IR: چه کسی می تواند اقدام کند؟

en: All user
fa_IR: همه کاربر

en: Anonymous users only
fa_IR: فقط کاربران ناشناس

en: Multiple Applications per user
fa_IR: چندین برنامه برای هر کاربر

en: Users can apply more than once to the leaderboard
fa_IR: کاربران می توانند بیش از یک بار در جدول امتیازات درخواست دهند

en: Automatic user entry
fa_IR: ورود خودکار کاربر

en: Number of displayed entries
fa_IR: تعداد نوشته های نمایش داده شده

en: Sort list by?
fa_IR: مرتب کردن لیست بر اساس؟

en: Best user
fa_IR: بهترین کاربر

en: Newest entry
fa_IR: جدیدترین ورودی

en: Oldest entry
fa_IR: قدیمی ترین نوشته

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Display on %s results page
fa_IR: نمایش در صفحه نتایج %s

en: Really Simple CAPTCHA
fa_IR: واقعا ساده CAPTCHA

[ctx: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA]
note: translators: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA.
en: This option requires additional plugin: %s
fa_IR: این گزینه نیاز به افزونه اضافی دارد: %s

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Statistics
fa_IR: %s آمار

en: Front-end Profile Display
fa_IR: نمای مشخصات جلویی

en: Email Notifications
fa_IR: اعلان های ایمیل

en: Admin
fa_IR: سرپرست

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz
en: %s Templates
fa_IR: %s الگوها

en: Browser Cookie Answer Protection
fa_IR: حفاظت از پاسخ کوکی مرورگر

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes
en: Browser cookies have limited memory. This may not work with large %s.
fa_IR: کوکی های مرورگر حافظه محدودی دارند. این ممکن است با %s زیاد کار نکند.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls how the %s will look and what will be displayed
fa_IR: نحوه به نظر رسیدن %s و نمایش داده شدن را کنترل می کند

en: Display Back button
fa_IR: نمایش دکمه بازگشت

en: Display results at the end only
fa_IR: نتایج را فقط در انتها نمایش دهید

en: Display results after each submitted answer
fa_IR: نمایش نتایج پس از هر پاسخ ارسال شده

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: %s per page (0 = all)
fa_IR: %s در هر صفحه (0 = همه)

[ctx: placeholder: count of questions, questions label.]
note: translators: placeholder: questions.
en: out of %1$d %2$s.
fa_IR: از %1$d %2$s.

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fa_IR: فهرست و نمایش مواد پشتیبانی برای %1$s. این برای هر کاربری که به %2$s دسترسی داشته باشد قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fa_IR: هر محتوایی که در زیر اضافه شود در صفحه %s نمایش داده می شود

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Start automatically, without the "Start %s" button
fa_IR: شروع به طور خودکار، بدون دکمه "شروع %s"

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Display
fa_IR: %s نمایشگر

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: One %s at a time
fa_IR: هر بار یک %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: All %s at once (or paginated)
fa_IR: همه %s همزمان (یا صفحه بندی شده)

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Overview Table
fa_IR: %s جدول اجمالی

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: An overview table will be shown for all %s.
fa_IR: یک جدول نمای کلی برای همه %s نشان داده می شود.

en: Display a summary table before submission
fa_IR: قبل از ارسال ، جدول خلاصه ای را نمایش دهید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Skip %s
fa_IR: ٪s را رد کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Custom %s Ordering
fa_IR: سفارش %s خاص

en: Sort by Category
fa_IR: مرتب سازی بر اساس دسته بندی

en: Randomize Order
fa_IR: ترتیب تصادفی

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display all %s
fa_IR: نمایش همه %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display subset of %s
fa_IR: نمایش زیرمجموعه %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Additional %s Options
fa_IR: گزینه های اضافی %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Any enabled elements below will be displayed in each %s
fa_IR: عناصر فعال شده زیر در هر %s نمایش داده می شوند

en: Point Value
fa_IR: ارزش امتیاز

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Position
fa_IR: موقعیت %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Numbering
fa_IR: شماره گذاری %s

en: Number Answers
fa_IR: تعداد پاسخ

en: Randomize Answers
fa_IR: پاسخ های تصادفی

[ctx: placeholder: question.]
note: translators: placeholder: question.
en: Answer display will be randomized within any given %s.
fa_IR: نمایش پاسخ در هر %s داده شده تصادفی می شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Title
fa_IR: عنوان %s

[ctx: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.
en: A second %1$s title will be displayed on the %2$s Post. This option is recommended if displaying %3$s via Shortcode.
fa_IR: عنوان دوم %1$ در پست %2$s نمایش داده می شود. این گزینه در صورت نمایش %3$s از طریق کد کوتاه توصیه می شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Only the %s Post title is shown
fa_IR: فقط عنوان پست‌ %s نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz, quiz.
en: The %1$s Title is displayed in addition to the %2$s Post title. Recommended for %3$s shortcode usage.
fa_IR: عنوان %1$ در پست %2$s نمایش داده می شود. این گزینه در صورت نمایش %3$s از طریق کد کوتاه توصیه می شود.

en: Progression and Restriction Settings
fa_IR: تنظیمات پیشرفت و محدودیت

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirement for accessing and completing the %s
fa_IR: شرایط دسترسی و تکمیل %s را کنترل می کند

en: Passing Score
fa_IR: نمره برای قبولی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en:  %s Certificate
fa_IR: گواهی %s

en: Certificate Awarded for
fa_IR: گواهی اعطا شده برای

en: Set the score needed to receive a certificate. This can be different from the "Passing Score".
fa_IR: تعیین نمره مورد نیاز برای دریافت گواهی. این می تواند متفاوت از "نمره قبولی".

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restrict %s Retakes
fa_IR: دوباره گرفتن %s را محدود کنید

en: Number of Retries Allowed
fa_IR: تعداد تلاشهای مجدد مجاز

en: You must input a whole number value or leave blank to default to 0.
fa_IR: شما باید یک مقدار عدد کامل وارد کنید یا در حالت پیش فرض 0 را خالی بگذارید.

en: Retries Applicable to
fa_IR: بازآموزی قابل اجرا در

en: Anonymous user only
fa_IR: فقط کاربر ناشناس

en: Use a cookie to restrict ALL users, including anonymous visitors
fa_IR: استفاده از کوکی برای محدود کردن همه کاربران، از جمله بازدید کنندگان ناشناس

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Completion
fa_IR: %s تکمیل شد

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: All %s required to complete
fa_IR: همه %s برای تکمیل مورد نیاز است

en: Time Limit
fa_IR: محدودیت زمانی

en: Automatically Submit After
fa_IR: ارسال خودکار پس از

en: e.g. 0
fa_IR: به عنوان مثال، 0

en: Results Page Display
fa_IR: نمایش صفحه نتایج

en: Controls how the results page will look
fa_IR: حوه مشاهده صفحه نتایج را کنترل می کند

en: Result Message(s)
fa_IR: پیام (های) نتیجه

en: When enabled, the first message will be diplayed to ALL users. To customize the message based on earned score, add new Graduation Levels and set the 'From' field to the desired grade.
fa_IR: وقتی فعال شود ، پیام اول برای همه کاربران پخش می شود. برای شخصی سازی پیام بر اساس نمره کسب شده ، سطح فارغ التحصیلی جدیدی اضافه کنید و قسمت "از" را به نمره مورد نظر تنظیم کنید.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The message below is displayed on the %s results page.
fa_IR: پیام زیر در صفحه نتایج %s نمایش داده می شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restart %s button
fa_IR: دکمه %s را راه اندازی مجدد کنید

en: Custom Results Display
fa_IR: نمایش نتایج سفارشی

en: Enable the items you wish to display on the Result Page
fa_IR: مواردی را که می خواهید در صفحه نتیجه نمایش دهید فعال کنید

en: Average Score
fa_IR: میانگین نمره

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Display the average score of all users who took the %s
fa_IR: نمایش میانگین نمره تمام کاربرانی که %s را انتخاب کرده اند

en: Category Score
fa_IR: امتیاز دسته

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Display the score achieved for each %s Category
fa_IR: نمره کسب شده برای هر %s دسته را نمایش دهید

en: Overall Score
fa_IR: نمره کلی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The achieved %s score is NOT be displayed on the Results page
fa_IR: نمره %s به دست آمده در صفحه نتایج نمایش داده نمی شود

en: No. of Correct Answers
fa_IR: تعداد پاسخ های صحیح

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: The number of correctly answered %s is NOT displayed on the Results page.
fa_IR: تعداد %s پاسخ صحیح در صفحه نتایج نمایش داده نمی شود.

note: translators: placeholder: Course.
en: Time Spent
fa_IR: زمان صرف شده

en: Custom Answer Feedback
fa_IR: بازخورد پاسخ سفارشی

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Select which data users should be able to view when reviewing their submitted %s.
fa_IR: انتخاب کنید که کاربران داده ها هنگام بررسی %s ارسال شده خود قادر به مشاهده کدام داده ها هستند.

en: Correct / Incorrect Messages
fa_IR: پیامهای صحیح / نادرست

en: Correct / Incorrect Answer Marks
fa_IR: پاسخ های صحیح / نادرست

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: View %s Button
fa_IR: مشاهده دکمه %s

[ctx: placeholder: input form field]
note: translators: placeholder: input form field.
en: From %s %% score, display this message:
fa_IR: از %s ٪٪ نمره ، این پیام را نمایش دهید:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Access Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسترسی

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls how, where, and when the %s can be accessed.
fa_IR: نحوه ، مکان و زمان دسترسی به %s را کنترل می کند.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

[ctx: Associated Course Label]
note: translators: placeholders: course.
en: Associated %s
fa_IR: مرتبط است %s

[ctx: placeholder: Topic, Course.]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fa_IR: این%1$s را با %2$s مرتبط کنید.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fa_IR: ظاهر و احساس %s و تنظیمات محتوای اختیاری را کنترل می کند

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s auto-completion
fa_IR: %s تکمیل خودکار

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
fa_IR: هنگامی که کاربر ویدیوی کامل را مشاهده کرد، %s را به صورت خودکار علامت گذاری کنید تا کامل شود.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
fa_IR: یک تاخیر بین تکمیل ویدئو و تکمیل %s را مشخص کنید.

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fa_IR: فهرست و نمایش مواد پشتیبانی برای %1$s. این برای هر کاربری که به %2$s دسترسی داشته باشد قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fa_IR: هر محتوایی که در زیر اضافه شود در صفحه %s نمایش داده می شود

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
fa_IR: نمی توانید فعال کنید در حالی که تایمر %s یا تکالیف فعال هستند

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
fa_IR: ویدیو نشان داده خواهد شد و باید قبل از اینکه کاربر بتواند به مراحل مرتبط با %s دسترسی داشته باشد، به طور کامل تماشا شود.

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
fa_IR: ویدیو پس از اتمام مراحل مرتبط با %1$s قابل مشاهده خواهد بود. ویدیو کامل باید تماشا شود تا %2$s کامل شود.

en: Only available for YouTube and local videos.
fa_IR: فقط برای یوتیوب و ویدئوهای محلی در دسترس است.

[ctx: placeholder: toic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
fa_IR: نمی توانید فعال کنید در حالی که تایمر %s یا پیشرفت ویدئو فعال است

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Default maximum file size supported is: %s
fa_IR: حداکثر اندازه پرونده پیش فرض پشتیبانی شده: %s

[ctx: placeholder: Group, topic]
note: translators: placeholder: Group, topic.
en: Admin or %1$s leader approval and grading required. The %2$s cannot be completed until the assignment is approved.
fa_IR: تأیید مدیر و یا ٪1$s رهبر و درجه بندی لازم است. ٪2$s تا زمان تأیید تکلیف تکمیل نمی شود.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Timer
fa_IR: تایمر %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
fa_IR: %s نمی تواند به عنوان تکمیل شده مشخص شود تا زمانی که زمان تعیین شده است.

en: Add-ons
fa_IR: افزودنیها

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
fa_IR: شرح

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
fa_IR: نصب و راه اندازی

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
fa_IR: سالات متداول FAQ

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
fa_IR: عکسهای صفحه

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
fa_IR: تغییرات

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
fa_IR: بررسی ها

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
fa_IR: یادداشت های دیگر

en: Version:
fa_IR: نسخهٔ:

en: Author:
fa_IR: نویسنده:

en: Last Updated:
fa_IR: اخرین به روز رسانی:

[ctx: Course Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Shortcodes
fa_IR: کد کوتاه

en: Certificate Shortcodes
fa_IR: کد کوتاه گواهی

en: <b>Shortcode Options</b><p>You may use shortcodes to customize the display of your certificates. Provided is a built-in shortcode for displaying user information.</p><br />
    							<p  class="ld-shortcode-header">[usermeta]</p>
    						<p>This shortcode takes a parameter named field, which is the name of the user meta data field to be displayed.</p><p>Example: <b>[usermeta field="display_name"]</b> would display the user's Display Name.</p><p>See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">the full list of available fields here</a>.
fa_IR: <b> گزینه های کد کوتاه </ b> <p> برای شخصی سازی نمایش گواهینامه های خود می توانید از کد کوتاه استفاده کنید. ارائه شده یک کد کوتاه داخلی برای نمایش اطلاعات کاربر است. </ p> <br />
    <p class = "ld-shortcode-header"> [usermeta] </p>
    <p> این کد کوتاه یک پارامتر به نام فیلد را می گیرد ، که نام فیلد داده متا کاربر است که باید نمایش داده شود. </ p> <p> مثال: <b> [usermeta field = "display_name"] </b> نام نمایش کاربر را نمایش دهید. </ p> <p> به <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes "> لیست کامل قسمتهای موجود را در اینجا مشاهده کنید </a>.

[ctx: placeholders: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This shortcode displays information regarding %s attempts on the certificate. This shortcode can use the following parameters:
fa_IR: این کد کوتاه اطلاعات مربوط به تلاش ٪s برای گواهی را نشان می دهد. این کد کوتاه می تواند از پارامترهای زیر استفاده کند:

en: This shortcode displays course related information on the certificate. This shortcode can use the following parameters:
fa_IR: این کد کوتاه اطلاعات مربوط به دوره را در گواهی نمایش می دهد. این کد کوتاه می تواند از پارامترهای زیر استفاده کند:

[ctx: placeholders: quizzes, course, quizzes, course]
en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode. Possible values are:
    											<ul class="cert_shortcode_parm_list">
fa_IR: این پارامتر اطلاعاتی را که توسط کد کوتاه نشان داده می شود تعیین می کند. مقادیر احتمالی عبارتند از:
    <ul class = "cert_shortcode_parm_list">

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a" shows as <i>March 10, 2001, 5:16 pm</i>. <br>Example: <b>[courseinfo show="completed_on" format="Y-m-d H:i:s"]</b> will show as <i>2001-03-10 17:16:18</i>
fa_IR: این می تواند برای تغییر قالب تاریخ استفاده شود. پیش فرض: "F j، Y، g: i a" به صورت <i> 10 مارس 2001 ، 5:16 بعدازظهر نمایش داده می شود </ i> <br> مثال: <b> [courseinfo show = "complete_on" format = "Y-m-d H: i: s"] </b> به صورت <i> 2001-03-10 17:16:18 نشان داده خواهد شد </ i>

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
fa_IR: %s سازنده

en: Settings saved.
fa_IR: تنظیمات ذخیره شده

en: Dismiss this notice.
fa_IR: این اخطار را رد کنید.

[ctx: Course Shortcodes Label]
note: translators: Course Shortcodes Label
en: Shortcodes
fa_IR: کد کوتاه

[ctx: placeholder: Course Label]
note: translators: placeholder: Course Label.
en: %s Shortcodes
fa_IR: %s کد کوتاه

en: Shortcode Options
fa_IR: گزینه های کد کوتاه

[ctx: placeholders: course, lesson, quiz]
note: translators: placeholders: course, lesson, quiz.
en: You may use shortcodes to add information to any page/%1$s/%2$s/%3$s. Here are built-in shortcodes for displaying relavent user information.
fa_IR: شما می توانید از کدهای کوتاه برای افزودن اطلاعات به هر صفحه/%1$s/%2$s/%3$s استفاده کنید. در اینجا کدهای کوتاه ساخته شده برای نمایش اطلاعات مربوط به کاربر.

[ctx: placeholder: courses, course, quiz]
note: translators: placeholder: courses, course, quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: نمایش می دهد کاربر ثبت شده%1$s، پیشرفت %2$s، نمرات %3$s، و گواهینامه های بدست آمده. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: sets order of %1$s. Default value DESC. Possible values: <b>DESC</b>, <b>ASC</b>. Example: <b>[ld_profile order="ASC"]</b> shows %2$s in ascending order.
fa_IR: سفارش %1$s را تنظیم می کند. مقدار پیش فرض DESC. مقادیر احتمالی: <b> DESC </b> ، <b> ASC </b>. مثال: [ld_profile order = "ASC"] (کد کوتاه) %2$s را به ترتیب صعودی نشان می دهد.

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: sets what the list of ordered by. Default value ID. Possible values: <b>ID</b>, <b>title</b>. Example: <b>[ld_profile orderby="title" order="ASC"]</b> shows %s in ascending order by title.
fa_IR: آنچه لیست سفارش داده شده را تنظیم می کند. شناسه مقدار پیش فرض مقادیر احتمالی: <b> شناسه </ b> ، <b> عنوان </b>. مثال: [ld_profile orderby = "title" order = "ASC"] %s را به ترتیب صعودی بر اساس عنوان نشان می دهد.

[ctx: placeholders: courses, courses (URL slug)]
note: translators: placeholders: courses, courses (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you dont want to use the default <code>/%2$s</code> page. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. اگر نمی خواهید از صفحه پیش فرض استفاده کنید، می توانید از این <code>/%2$s</code> استفاده کنید. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را به خود گیرد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: limits the number of %1$s displayed. Example: <b>[ld_course_list num="10"]</b> shows 10 %2$s.
fa_IR: تعداد %1$s نمایش داده شده در مورد نمایش داده می شود. مثال: [ld_course_list num = "10"] 10 %2$s رای داده است.

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: sets order of %1$s. Possible values: <b>DESC</b>, <b>ASC</b>. Example: <b>[ld_course_list order="ASC"]</b> shows %2$s in ascending order.
fa_IR: ترتیب %1$s را تنظیم می کند. مقادیر ممکن: <b>DESC</b>، <b>ASC</b>. مثال: <b>[ld_course_list="ASC"]</b> %2$s را به ترتیب صعودی نشان می دهد.

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: sets what the list of ordered by. Example: <b>[ld_course_list order="ASC" orderby="title"]</b> shows %s in ascending order by title.
fa_IR: نحوه ترتیب لیست را تنظیم می کند. مثال: [ld_course_list order = "ASC" orderby = "title"] ٪s را به ترتیب صعودی بر اساس عنوان نشان می دهد.

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: show current user's %1$s. Example: <b>[ld_course_list mycourses="true"]</b> shows %2$s the current user has access to.
fa_IR: نشان دادن %1$s کاربر فعلی. مثال: <b>[ld_course_list mycourses="true"]</b> نشان می دهد %2$s کاربر فعلی به آن دسترسی دارد.

note: translators: placeholders: courses, courses.
en: number of columns to show when using course grid addon. Example: <b>[ld_course_list col="2"]</b> shows 2 columns.
fa_IR: تعداد ستون برای نشان دادن در هنگام استفاده از افزودنی شبکه دوره. مثال: <b>[ld_course_list col="2"]</b> 2 ستون را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: shows %1$s with mentioned category id. Example: <b>[ld_course_list cat="10"]</b> shows %2$s having category with category id 10.
fa_IR: %1$s را با شناسه رده ذکر شده نشان می دهد. مثال: <b>[ld_course_list="10"]</b> نشان می دهد %2$s داشتن رده با شناسه رده 10.

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: shows %1$s with mentioned category slug. Example: <b>[ld_course_list category_name="math"]</b> shows %2$s having category slug math.
fa_IR: %1$s را با دسته بندی ذکر شده نشان می دهد. مثال: <b>[ld_course_list category_name="math"]</b> نشان می دهد %2$s داشتن دسته ریاضی slug.

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: shows %1$s with mentioned course category id. Example: <b>[ld_course_list course_cat="10"]</b> shows %2$s having course category with category id 10.
fa_IR: %1$s را با شناسه رده دوره ذکر شده نشان می دهد. مثال: <b>[ld_course_list course_cat="10"]</b> نشان می دهد %2$s داشتن رده دوره با شناسه رده 10.

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholders: quizzes.
en: This shortcode shows list of %s. You can use this shortcode on any page. This shortcode can take following parameters: num, order, orderby. See [ld_course_list] above details on using the shortcode parameters.
fa_IR: این کد کوتاه لیست٪s را نشان می دهد. می توانید از این کد کوتاه در هر صفحه استفاده کنید. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد: num ، ترتیب  ، ترتیب  توسط [ld_course_list] در بالا جزئیات مربوط به استفاده از پارامترهای کد کوتاه را ببینید.

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user is not enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام نکرده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. Show content if the student does not have access to a specific %s. Example: <b>[visitor course_id="10"]insert any content[/visitor]</b>
fa_IR: اختیاری. در صورتی که دانشجو به %s خاصی دسترسی ندارد، محتوا را نشان می دهد. مثال: <b>[visitor course_id="10"]درج هر گونه محتوا[/بازدید کننده]</b>

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user is enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام کرده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. Show content if the student has access to a specific %s. Example: <b>[student course_id="10"]insert any content[/student]</b>
fa_IR: اختیاری. نمایش محتوا در صورتی که دانشجو به %s خاصی دسترسی داشته باشد. مثال: <b>[student course_id="10"]insert any content[/student]</b>

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: اگر کاربر٪s را شروع کرده باشد اما آن را تکمیل نکرده است ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. Show content if the student has access to a specific %s. Example: <b>[course_complete course_id="10"]insert any content[/course_complete]</b>
fa_IR: اختیاری. نمایش محتوا در صورتی که دانشجو به %s خاصی دسترسی داشته باشد. مثال: <b>[course_complete course_id="10"]درج هر گونه محتوا[/course_complete]</b>

note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. If not provided will use current logged in user. Example: <b>[course_complete course_id="10" user_id="456"]insert any content[/course_complete]</b>
fa_IR: اختیاری.  در صورت عدم ارائه از کاربر فعلی وارد شده استفاده می شود. مثال: <b>[course_complete course_id="10" user_id="456"]درج هر گونه محتوا[/course_complete]</b>

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has started but not completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: اگر کاربر٪s را شروع کرده باشد اما آن را تکمیل نکرده است ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. Show content if the student has access to a specific %s. Example: <b>[course_inprogress course_id="10"]insert any content[/course_inprogress]</b>
fa_IR: اختیاری. نمایش محتوا در صورتی که دانشجو به %s خاصی دسترسی داشته باشد. مثال: <b>[course_inprogress course_id="10"]درج هر گونه محتوا[/course_inprogress]</b>

note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. If not provided will use current logged in user. Example: <b>[course_inprogress course_id="10" user_id="456"]insert any content[/course_inprogress]</b>
fa_IR: اختیاری. در صورت عدم ارائه از کاربر فعلی وارد شده استفاده می شود. مثال: <b>[course_inprogress course_id="10" user_id="456"]درج هر گونه محتوا[/course_inprogress]</b>

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has access to the %s but not yet started. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area. This shortcode can take following parameters:
fa_IR: اگر کاربر به٪s دسترسی داشته باشد اما هنوز شروع نشده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را داشته باشد:

[ctx: placeholders: courses, courses]
note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. Show content if the student has access to a specific %s. Example: <b>[course_notstarted course_id="10"]insert any content[/course_notstarted]</b>
fa_IR: اختیاری. نمایش محتوا در صورتی که دانشجو به %s خاصی دسترسی داشته باشد. مثال: <b>[course_notstarted course_id="10"]درج هر گونه محتوا[/course_notstarted]</b>

note: translators: placeholders: courses, courses.
en: Optional. If not provided will use current logged in user. Example: <b>[course_notstarted course_id="10" user_id="456"]insert any content[/course_notstarted]</b>
fa_IR: اختیاری. در صورت عدم ارائه از کاربر فعلی وارد شده استفاده می شود. مثال: <b>[course_notstarted course_id="10" user_id="456"]درج هر گونه محتوا[/course_notstarted]</b>

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: This shortcode shows the earned %s points for the user. This shortcode can take following parameters: user_id if not provided will assume current user. Example usage: <strong>[ld_user_course_points]</strong></strong>
fa_IR: این کد کوتاه٪ s امتیازات کسب شده را برای کاربر نشان می دهد. این کد کوتاه می تواند پارامترهای زیر را در بر داشته باشد: user_id در صورت عدم ارائه کاربر فعلی را فرض می کند. کاربرد مثال: <strong>[ld_user_course_points]</strong></strong>

en: This shortcode displays the list of groups users are assigned to as users or leaders.
fa_IR: این کد کوتاه لیستی از گروه هایی که کاربران به عنوان کاربر یا رهبر به آنها اختصاص داده شده اند را نشان می دهد.

en: Required. Show content if the student has access to a specific group. Example: <b>[ld_group group_id="16"]insert any content[/ld_group]</b>
fa_IR: ضروری. اگر دانش آموز به گروه خاصی دسترسی دارد ، محتوا را نشان دهید. مثال: <b> [ld_group group_id = "16"] درج هرگونه محتوا [/ ld_group] </b>

[ctx: plaeholders: course]
note: translators: plaeholders: course
en: The ID of the %s to check. If not provided will attempt to user current post. Example: <b>[ld_course_expire_status course_id="111"]</b>
fa_IR: شناسه %s برای بررسی. در صورت ارائه نشدن اقدام به ارسال فعلی کاربر خواهد کرد. مثال: <b>[ld_course_expire_status course_id="111"]</b>

note: translators: plaeholders: course
en: The ID of the user to check. If not provided the current logged in user ID will be used. Example: <b>[ld_course_expire_status user_id="222"]</b>
fa_IR: شناسه کاربر برای بررسی. در صورت ارائه نشدن جریان وارد شده در شناسه کاربر استفاده خواهد شد. مثال: <b>[ld_course_expire_status user_id="222"]</b>

[ctx: placeholders: Course, course]
note: translators: placeholders: Course, course
en: The label prefix shown before the access expires. Default label is "%1$s access will expire on:" Example: <b>[ld_course_expire_status label_before="Your access to this %2$s will expire on:"]</b>
fa_IR: پیش فرض برچسب نشان داده شده قبل از منقضی شدن دسترسی. برچسب پیش فرض "%1$s دسترسی در منقضی خواهد شد:" مثال: <b>[ld_course_expire_status label_before="دسترسی شما به این %2$s در منقضی خواهد شد:"]</b>

[ctx: placeholders: Course, course]
note: translators: placeholders: Course, course
en: The label prefix shown after access has expired. Default label is "%1$s access expired on:" Example: <b>[ld_course_expire_status label_after="Your access to this %2$s expired on:"]</b>
fa_IR: پیش فرض برچسب نشان داده شده پس از دسترسی منقضی شده است. برچسب پیش فرض "%1$s دسترسی منقضی شده در:" مثال: <b>[ld_course_expire_status label_after="Your access to this %2$s expired on:"]</b>

note: translators: placeholders: Course, course
en: This parameter controls the format of the date/time value shown to the user. If not provided the date/time format from your WordPress sytem will be used. Example: <b>[ld_course_expire_status format="F j, Y g:i a"]</b>
fa_IR: این پارامتر فرمت مقدار تاریخ/زمان نشان داده شده به کاربر را کنترل می کند. در صورت ارائه نشدن فرمت date/time از وردپرس sytem شما استفاده خواهد شد. مثال: <b>[ld_course_expire_status format="F j, Y g:i a"]</b>

en: Custom Labels
fa_IR: برچسب های سفارشی

en: Data Upgrades
fa_IR: به روز رسانی داده ها

en: The Data Upgrades should only be run if prompted or advised by LearnDash Support. There is no need to re-run the Data Upgrades every time you update LearnDash core or one of the add-ons. Re-running the data upgrades when not needed can result in data corruption.
fa_IR: ارتقاء داده ها تنها در صورتی باید اجرا شود که توسط LearnDash Support برانگیخته یا توصیه شود. بدون نیاز به اجرای مجدد ارتقاء داده ها هر بار که شما به روز رسانی LearnDash هسته و یا یکی از افزودنی ها وجود دارد. اجرای مجدد ارتقاء داده ها در زمانی که مورد نیاز نیست می تواند منجر به فساد داده ها شود.

en: General
fa_IR: کلی

[ctx: Group Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Import/Export
fa_IR: واردات / صادرات

[ctx: Lesson Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: LearnDash Overview
fa_IR: مروری بر داشبورد آموزش

en: Mark Incomplete
fa_IR: علامت گذاری به عنوان ناتمام

en: Hide LearnDash Bootcamp
fa_IR: پنهان کردن بوتکمپReliLearn

[ctx: Bootcamp headline]
en: Enter Your License
fa_IR: مجوز خود را وارد کنید

en: Welcome to LearnDash!
fa_IR: به داشبورد آموزش خوش آمدید

en: Your active license gives you access to product support and updates that we push out.
fa_IR: مجوز فعال شما به شما امکان می دهد به پشتیبانی محصول و به روزرسانی هایی که ما ارائه می دهیم دسترسی داشته باشید.

en: Your license details were emailed to you after purchase.
fa_IR: مشخصات پروانه شما پس از خرید از طریق ایمیل برای شما ارسال شد.

[ctx: Link to the license page on the LearnDash website]
note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: You can also find them listed %1$s
fa_IR: همچنین می توانید آنها را در لیست %1$s پیدا کنید

note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: on your account.
fa_IR: روی حساب شما

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
fa_IR: ایمیل خود را اینجا وارد کنید

[ctx: License key]
en: Enter your license key here
fa_IR: کلید مجوز خود را اینجا وارد کنید

en: Save license
fa_IR: ذخیره مجوز

en: You do not have sufficient permissions to change the license information.
fa_IR: شما برای تغییر اطلاعات مجوز مجوز کافی ندارید.

en: In this video we will briefly explain the layout of LearnDash, our free add-ons, and where you can go to read more details about our features.
fa_IR: در این ویدئو به طور خلاصه درباره چگونگی داشبورد آموزش ، افزونه های رایگان ما توضیح می دهیم و اینکه برای دیدن جزئیات بیشتر در مورد ویژگی های ما می توانید به کجا بروید.

en: Additional Resources
fa_IR: منابع اضافی

en: LearnDash Documentation
fa_IR: مستندات داشبورد آموزش

en: Getting Started [Guide]
fa_IR: شروع کار [راهنما]

en: Contact Support
fa_IR: با پشتیبانی تماس بگیرید

[ctx: placeholder: Courses, Course]
note: translators: placeholder: Courses, Course.
en: Creating %1$s with the %2$s Builder
fa_IR: ایجاد %1$s با سازنده %2$s

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: In this video we will demonstrate how you can create a course using the LearnDash %s Builder.
fa_IR: در این ویدئو نشان خواهیم داد که چگونه می توانید با استفاده از سازنده لارنداش ٪s یک برنامه آموزش ایجاد کنید.

en: Additional Resources:
fa_IR: منابع اضافی:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder [Article]
fa_IR: [Article] %s سازنده

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics
en: Adding Content Using %1$s & %2$s
fa_IR: افزودن محتوا با استفاده از %1$s و %2$s

[ctx: placeholders: Course, Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Course, Lessons, Topics
en: Now that you have your %1$s created, it is time to start adding content via %2$s and %3$s. In this video we will show how to do this and explain the various settings.
fa_IR: اکنون که %1$s خود را ایجاد کرده اید، زمان آن رسیده است که از طریق %2$s و %3$s شروع به افزودن محتوا کنید. در این ویدئو نحوه انجام این کار و توضیح تنظیمات مختلف را نشان خواهیم داد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Documentation
fa_IR: %s مستندات

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Documentation
fa_IR: %s مستندات

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes
en: Creating %s
fa_IR: در حال ایجاد %s

[ctx: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have one or more %3$s throughout a %4$s, or you can put it at the end. In this video we demonstrate how to create a %5$s and how to add %6$s.
fa_IR: %1$s راه بسیار خوبی برای بررسی اینکه آیا یادگیرندگان شما در حال درک محتوای %2$هستند. شما می توانید یک یا چند %3$s در طول %4$s داشته باشد، یا می توانید آن را در پایان قرار داده است. در این ویدیو نحوه ایجاد %5$s و نحوه اضافه کردن %6$s را نشان می دهیم.

[ctx: placeholder: Quizzes.]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Documentation
fa_IR: %s مستندات

en: Certificate Documentation
fa_IR: مستندات گواهی

en: Setting-up User Registration
fa_IR: راه اندازی ثبت نام کاربر

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses
en: Once you have finished creating your %s it is time to configure user registration so that people can access them! In this video we explain how to create an attractive login and registration form.
fa_IR: پس از پایان ایجاد %s خود, وقت آن است که ثبت نام کاربر را پیکربندی کنید تا افراد بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند! در این ویدئو نحوه ایجاد یک فرم ورود و ثبت نام جذاب را توضیح می دهیم.

en: LearnDash Login & Registration [Guide]
fa_IR: ورود و ثبت نام داشبورد آموزش [Guide]

[ctx: placeholder: Courses.]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Selling Your %s
fa_IR: فروش %s شما

[ctx: placeholders: Courses, courses]
note: translators: placeholders: Courses, courses.
en: If you are selling your %1$s then you have many options available to you! In the first video we demonstrate how you can quickly start accepting payments with PayPal and Stripe. In the second video we will show you how to sell %2$s using the popular WordPress shopping cart WooCommerce.
fa_IR: اگر٪1$s خود را می فروشید ، گزینه های زیادی در دسترس شماست! در ویدئو اول نشان می دهیم که چگونه می توانید به سرعت پرداخت PayPal و Stripe را شروع کنید. در فیلم دوم نحوه فروش٪2$s را با استفاده از سبد خرید محبوب وردپرس WooCommerce به شما نشان خواهیم داد.

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Settings [Article]
fa_IR: [Article] تنظیمات دسترسی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Creating a %s Listing
fa_IR: ایجاد لیست %s

[ctx: placeholder: Course, Courses, Course]
note: translators: placeholder: Course, Courses, Course.
en: Your %1$s is created and you have also configured registration/login and how you will accept payment (in the event that you are selling your %2$s). It is now time to create a %3$s Listing which is easy to do using the Course Grid Add-on.
fa_IR: %1$s شما ایجاد شده است و شما همچنین پیکربندی ثبت نام / ورود به سیستم و چگونه شما پرداخت را قبول (در صورت که شما در حال فروش %2$s). در حال حاضر زمان برای ایجاد %3$s لیست است که آسان برای انجام با استفاده از دوره شبکه افزودنی.

en: Course Grid Add-on [Article]
fa_IR:  افزودنی شبکه برنامه آموزش [مقاله]

en: Adding a User Profile Page
fa_IR: افزودن صفحه پروفایل کاربر

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: The final step is to create a User Profile so that your users can instantly see which %s they have access to, their progress, performance, and earned certificates!
fa_IR: مرحله نهایی این است که برای ایجاد یک پروفایل کاربر به طوری که کاربران شما فورا می توانید ببینید که %s آنها دسترسی به, پیشرفت خود را, عملکرد, و گواهی به دست آورده!

en: Important Resources
fa_IR: منابع مهم

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses
en: Setting up a learning site is no small task – but you are not alone! Below are some resources available to you so that you can get the most out of your LearnDash powered %s!
fa_IR: راه اندازی سایت یادگیری کار کمی نیست - اما شما تنها نیستید! در زیر برخی منابع در دسترس شما قرار داده شده است تا بتوانید از٪s مجهز به داشبورد آموزش بیشترین بهره را ببرید!

en: LearnDash Community Facebook Group
fa_IR: گروه فیس بوک جامعه داشبورد آموزش

en: How to Get Help [Article]
fa_IR: 
    چگونه می توان کمک گرفت [مقاله]

en: Tips and Tricks
fa_IR: نکات و ترفندها

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Sell Online %s
fa_IR: فروش آنلاین %s

en: View more
fa_IR: بیشتر ببینید

en: Announcements
fa_IR: اطلاعیه ها

en: Documentation
fa_IR: مستندات

en: Search the Documentation website. A new tab will be opened on submission.
fa_IR: مستندات وب سایت را جستجو کنید. هنگام ارسال ، برگه جدیدی باز می شود.

en: Search documentation
fa_IR: در اسناد جستجو کنید

en: Getting Started
fa_IR: شروع شدن

en: Getting Started Guide
fa_IR: راهنمای شروع

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
fa_IR: %s سازنده

en: Popular Articles
fa_IR: مقالات محبوب

en: Registration & Login
fa_IR: ثبت نام و ورود

en: Focus Mode
fa_IR: روش تمرکز

en: User Profiles
fa_IR: شناسنامه کاربران

en: Course Grid Add-on
fa_IR: افزودنی شبکه برنامه آموزش

en: FAQ
fa_IR: FAQ سالات متداول

en: Invalid License Notice
fa_IR: اعلامیه مجوز نامعتبر

en: Hiding Post Meta Data
fa_IR: پنهان کردن داده های متا در ارسال

en: 404 Error on LearnDash Content
fa_IR: خطای 404 در محتوای داشبورد آموزش

en: Popular Support Topics
fa_IR: موضوعات پشتیبانی محبوب

en: Reporting
fa_IR: گزارش نویسی

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Users & %s
fa_IR: کاربران و %s

en: Support
fa_IR: حمایت

en: Have some questions or need a helping hand? The LearnDash support team is standing by, ready to assist you!
fa_IR: سوالاتی دارید یا به دست کمک نیاز دارید؟ تیم پشتیبانی داشبورد آموزش آماده است تا به شما کمک کند!

[ctx: Question Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder
fa_IR: %s سازنده

en: Permalink:
fa_IR: پیوند یکتا  Permalink

en: Edit:
fa_IR: ویرایش:

[ctx: Quiz Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

[ctx: Topic Settings]
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Assignment Custom Post Type Options
fa_IR: گزینه های پست خاص تکلیف.

en: Control the LearnDash Assignment Custom Post Type Options.
fa_IR: گزینه های نوع پست خاص تکلیف داشبورد آموزش را کنترل کنید.

en: Exclude From Search
fa_IR: از جستجو حذف کنید

en: Exclude
fa_IR: استثنا کردن

en: Publicly Viewable
fa_IR: به صورت عمومی قابل مشاهده است

en: Controls access to view single Assignments on the front-end.
fa_IR: دسترسی را برای مشاهده تکالیف در قسمت جلویی کنترل می کند.

en: Public
fa_IR: همگانی

en: Comments enabled
fa_IR: نظرات فعال هستند

en: Controls if comments are enabled.
fa_IR: در صورت فعال بودن نظر کنترل می کند.

en: Enabled
fa_IR: فعال شد

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: Control options specific to the %s post type
fa_IR: گزینه های خاص نوع پست %s را کنترل کنید

en: Editor Supported Settings
fa_IR: تنظیمات پشتیبانی شده ویرایشگر

en: Enables WordPress supported settings within the editor and theme.
fa_IR: تنظیمات پشتیبانی شده از وردپرس را در ویرایشگر و موضوع فعال می کند.

en: Featured image
fa_IR: تصویر شاخص

en: Revisions
fa_IR: تجدید نظرات

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: %s Custom Styles
fa_IR: %s سبک های سفارشی

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: Add Custom Styles (CSS) to be used on all %s
fa_IR: سبک های سفارشی (CSS) را اضافه کنید تا در همه٪s استفاده شود

en: Custom Styles (CSS)
fa_IR: سبک های سفارشی (CSS)

en: Add custom styles (CSS) to be used.
fa_IR: سبک های سفارشی (CSS) را برای استفاده اضافه کنید.

[ctx: Course Custom Post Type Options]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fa_IR: گزینه های نوع پست خاص داشبورد آموزش %s را کنترل کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Includes the %s post type in front end search results
fa_IR: %s نوع پست را در نتایج جستجوی انتهایی شامل می شود

en: Archive Page
fa_IR: صفحه بایگانی

[ctx: placeholders: courses, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholders: courses, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fa_IR: صفحه بایگانی جلویی که همه %1$s در آن لیست شده را فعال می کند. برای اعمال تغییر باید %2$s باشید.

en: re-save your permalinks
fa_IR: دوباره لینک های ثابت خود را ذخیره کنید

[ctx: placeholder: URL for CPT Archive]
note: translators: placeholder: URL for CPT Archive.
en: Archive URL: %s
fa_IR: URL آدرس بایگانی:  %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fa_IR: خبرمایه RSS را برای همه %1$s پستها فعال می کند.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Global %s Management & Display Settings
fa_IR: تنظیمات و مدیریت عمومی %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fa_IR: تنظیمات ایجاد %s و سازماندهی دیداری را کنترل کنید

[ctx: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.
en: Manage all %1$s, %2$s, and %3$s associations within the %4$s Builder.
fa_IR: مدیریت تمام %1$s, %2$s, و %3$s انجمن در %4$s سازنده.

en: Steps Displayed
fa_IR: مراحل نمایش داده شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Shared %s Steps
fa_IR: %s مرحله به اشتراک گذاشته شده است

[ctx: placeholder: lessons, topics, quizzes, courses, course, URL to admin Permalinks.]
note: translators: placeholder: lessons, topics, quizzes, courses, course, URL to admin Permalinks.
en: Share steps (%1$s, %2$s, %3$s) across multiple %4$s. Progress is maintained on a per-%5$s basis.<br /><br />Note: Enabling this option will also enable the <a href="%6$s">nested permalinks</a> setting.
fa_IR: مراحل اشتراک گذاری (%1$s, %2$s, %3$s) در سراسر چند %4$s. پیشرفت به صورت ٪5$s حفظ می شود. <br /> <br /> توجه: با فعال کردن این گزینه تنظیمات <a href="٪6$s"> جاودانه مجاز </a> نیز فعال می شود..

[ctx: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses]
note: translators: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses.
en: %1$s, %2$s and %3$s can be shared across multiple %4$s
fa_IR: %1$s, %2$s و %3$s را می توان در سراسر چند %4$s به اشتراک گذاشت

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Table Pagination
fa_IR: %s جدول صفحه بندی

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: Customize the pagination options for ALL %1$s content tables and %2$s navigation widgets.
fa_IR: گزینه های صفحه بندی برای همه جداول محتوای %1$s و ابزارک های ناوبری %2$s را سفارشی کنید.

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: %1$s and %2$s Order
fa_IR: %1$s و %2$s ترتیب

[ctx: placeholder: lessons, topics]
note: translators: placeholder: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
fa_IR: سفارشی کردن ترتیب نمایش %1$s و %2$s.

[ctx: placeholder: Default Order By, Order]
note: translators: placeholder: Default Order By, Order.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fa_IR: استفاده از مرتب سازی پیش فرض بر اساس %1$s به ترتیب %2$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: courses.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی بهتر داشبورد آموزش %s خود استفاده شوند.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fa_IR: %s برچسب ها را از طریق کشویی Actions مدیریت کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fa_IR: %s برچسب ها را از طریق کشویی Actions مدیریت کنید

en: WP Post Categories
fa_IR: دسته بندی های  پست WP

en: Manage WP Categories via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت دسته بندی های WP از طریق لیست بازشونده اقدامات

en: WP Post Tags
fa_IR: برچسب های پست WP

en: Manage WP Tags via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریتبرچسب های WP از طریق لیست بازشونده اقدامات

en: Design & Content Elements
fa_IR: عناصر طراحی و محتوا

en: Alter the look and feel of your Learning Management System
fa_IR: ظاهر و احساس سیستم مدیریت یادگیری خود را تغییر دهید

en: Active Template
fa_IR: الگوی فعال

en: New front-end design options and settings can be used when the LearnDash 3.0 template is activated.
fa_IR: وقتی قالب داشبورد آموزش 3.0 فعال می شود می توان از گزینه ها و تنظیمات جدید طراحی جلو استفاده کرد.

en: Are you sure want to reset the custom labels?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید برچسب های سفارشی را تنظیم مجدد کنید؟

en: Label to replace "course" (singular).
fa_IR: برچسب جایگزین "برنامه آموزش" (مفرد).

en: Label to replace "courses" (plural).
fa_IR: برچسب جایگزین "برنامه های آموزشی" (جمع).

en: Label to replace "lesson" (singular).
fa_IR: برچسب جایگزین "درس" (مفرد).

en: Label to replace "lessons" (plural).
fa_IR: برچسب جایگزین "درسها" (جمع).

en: Label to replace "topic" (singular).
fa_IR: برچسب جایگزین "موضوع" (مفرد).

en: Label to replace "topics" (plural).
fa_IR: برچسب برای جایگزینی "موضوعات" (جمع).

en: Label to replace "quiz" (singular).
fa_IR: برچسب برای جایگزین "مسابقه" (مفرد).

en: Label to replace "quizzes" (plural).
fa_IR: برچسب برای جایگزینی "آزمونها" (جمع).

en: Label to replace "question" (singular).
fa_IR: برچسب جایگزین "سوال" (مفرد).

en: Label to replace "questions" (plural).
fa_IR: برچسب جایگزین "سوالات" (جمع).

en: Label to replace "group" (singular).
fa_IR: برچسب جایگزین "گروه" (مفرد).

en: Label to replace "groups" (plural).
fa_IR: برچسب جایگزین "گروه" (جمع).

en: Take this Course (Button)
fa_IR: این برنامه آموزش را انتخاب کنید (دکمه)

en: Label to replace "Take this Course" button.
fa_IR: برچسب برای جایگزین کردن دکمه "این برنامه آموزش را انتخاب کنید".

en: Join Group (Button)
fa_IR: عضویت در گروه (دکمه)

en: Label to replace "Join Group" button.
fa_IR: برچسب جایگزین دکمه "عضویت در گروه".

en: Mark Complete (Button)
fa_IR: علامت گذاری به عنوان کامل (دکمه)

en: Label to replace "Mark Complete" button.
fa_IR: برچسب برای جایگزینی دکمه "علامت گذاری به عنوان کامل".

en: Click Here to Continue (Button)
fa_IR: برای ادامه اینجا را کلیک کنید (دکمه)

en: Label to replace "Click Here to Continue" button.
fa_IR: ویژه نام جایگزین دکمه "برای ادامه اینجا را کلیک کنید".

en: Admin User Settings
fa_IR: تنظیمات کاربر مدیر

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Controls the admin user-experience navigating %s.
fa_IR: تجربه کاربر مدیر را در پیمایش %s کنترل می کند.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enrollment
fa_IR: %s ثبت نام خودکار

[ctx: placeholder: courses, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: Allow admin users to have access to %1$s automatically without requiring %2$s enrollment.
fa_IR: به کاربران سرپرست اجازه دهید بدون نیاز به ثبت نام %2$s به طور خودکار به %1$s دسترسی داشته باشند.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to enrolled %s only
fa_IR: مدیر فقط به %s ثبت نام شده دسترسی دارد

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to all %s automatically
fa_IR: مدیر به طور خودکار به همه %s دسترسی دارد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Bypass %s limits
fa_IR: عبور از حدود %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Allow admin users to access %s content in any order bypassing progression and access limitations
fa_IR: به کاربران سرور اجازه دسترسی به محتوای %s را در هر نظم و دور زدن پیشرفت و محدودیت

en: Admin must follow the progression and access rules
fa_IR: مدیر باید قوانین پیشرفت و دسترسی را دنبال کند

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Admin can access %s content in any order
fa_IR: سرپرست به هر ترتیب می تواند به محتوای %s دسترسی پیدا کند

en: Include in Reports
fa_IR: در گزارشات قرار دهید

en:  Include admin users in reports, including ProPanel reporting.
fa_IR: کاربران سرپرست را در گزارش ها از جمله گزارش ProPanel بگنجانید.

en: Admin is not included in reports
fa_IR: مدیر در گزارشات گنجانده نشده است

en: Admin is included in reports
fa_IR: مدیر در گزارشات گنجانده شده است

en: Login / Registration Settings
fa_IR: ورود / ثبت نام تنظیمات

en: Login Logo
fa_IR: آرم ورود به سیستم

en: Login Logo 2
fa_IR: آرم ورود به سیستم 2

[ctx: placeholder: Default per page]
note: translators: placeholder: Default per page number.
en: Default per page controls all shortcodes and widget. Default is %d. Set to zero for no pagination.
fa_IR: پیش فرض در هر صفحه همه کد کوتاه و ابزارک را کنترل می کند. پیش فرض٪ d است. روی صفر تنظیم کنید برای بدون صفحه بندی.

en: Global Pagination Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی صفحه بندی

en: Specify the default number of items displayed per page for various listing outputs.
fa_IR: تعداد موارد پیش فرض نمایش داده شده در هر صفحه را برای خروجی های مختلف لیست مشخص کنید.

en: WP Profile
fa_IR: شناسنامه WP

en: Controls the pagination for the WordPress Profile LearnDash elements.
fa_IR: صفحه بندی برای عناصر داشبورد آموزش نمایه وردپرس را کنترل می کند.

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Pagination defaults to %d
fa_IR: پیش فرض های صفحه بندی به %d

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress
fa_IR: %s پیشرفت

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Attempts
fa_IR: تعداد تلاش در %s

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

en: Shortcodes & Widgets
fa_IR: کد کوتاه و ابزارک

en: Controls the global pagination for the LD shortcodes as well as courseinfo widget. These can be overridden individually.
fa_IR: صفحه بندی جهانی برای کد کوتاه LD و همچنین ابزارک courseinfo را کنترل می کند. این موارد را می توان به صورت جداگانه لغو کرد.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Backend %s Widget
fa_IR: پشتیبان ویجت %s

[ctx: Questions, quiz, question]
note: translators: placeholders: Questions, quiz, question.
en: Controls the pagination for the %1$s admin widget when editing a %2$s or %3$s.
fa_IR: هنگام ویرایش یک %2$s یا %3$s، صفحه بندی ویجت مدیر٪1$s را کنترل می کند.

en: Control and customize the REST API endpoints.
fa_IR: نقاط پایانی REST API را کنترل و شخصی سازی کنید.

en: Enabled REST API
fa_IR: REST API فعال است

en: Customize the LearnDash REST API namespace and endpoints. Leave text fields blank to revert to default.
fa_IR: فضای نامی و نقاط انتهایی داشبورد آموزش REST API را سفارشی کنید. قسمتهای متن را خالی بگذارید تا به حالت پیش فرض برگردد.

en: REST API must be enabled
fa_IR: REST API باید فعال باشد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Endpoint Slug
fa_IR: Slug نقطه پایانی %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Endpoint Slug
fa_IR: Slug نقطه پایانی %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Endpoint Slug
fa_IR: Slug نقطه پایانی %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Endpoint Slug
fa_IR: Slug نقطه پایانی %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Endpoint Slug
fa_IR: Slug نقطه پایانی %s

en: User Endpoint Slug
fa_IR: 
    Slug کاربر Endpoint

en: Groups Endpoint Slug
fa_IR: Slug Endpoint گروه ها

[ctx: Group Custom Post Type Options]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fa_IR: گزینه های نوع پست خاص داشبورد آموزش %s را کنترل کنید.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s are public on the front-end
fa_IR: %s در قسمت جلویی عمومی هستند

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Includes the %s post type in front end search results
fa_IR: %s نوع پست را در نتایج جستجوی انتهایی شامل می شود

[ctx: placeholders: groups, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholders: groups, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fa_IR: صفحه آرشیو انتهای جلو را قادر می سازد که در آن همه %1$s ذکر شده است. شما باید %2$s را برای تغییر به اجرا در آورید.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Enables an RSS feed for all %s posts.
fa_IR: خبرمایه RSS را برای همه %s پستها فعال می کند.

en: Group Leader User Settings
fa_IR: تنظیمات رهبر گروه

en: Controls the Group Leader capabilities.
fa_IR: قابلیت های رهبر گروه را کنترل می کند.

[ctx: placeholder: courses, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: Allow group leader users to have access to %1$s automatically without requiring %2$s enrollment.
fa_IR: به کاربران رهبر گروه اجازه دهید بدون نیاز به ثبت نام %2$s به طور خودکار به %1$s دسترسی داشته باشند.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Group Leader has access to enrolled %s only
fa_IR: رهبر گروه فقط به %s ثبت نام شده دسترسی دارد

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Group Leader has access to all %s automatically
fa_IR: رهبر گروه به طور خودکار به همه %s دسترسی دارد

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Allow group leader users to access %s content in any order bypassing progression and access limitations
fa_IR: به کاربران راهنمای گروه اجازه دهید به محتوای %s به هر ترتیب و با دور زدن پیشرفت و محدودیت دسترسی پیدا کنند

en: Group Leader must follow the progression and access rules
fa_IR: رهبر گروه باید از قوانین پیشرفت و دسترسی پیروی کند

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Group Leader can access %s content in any order
fa_IR: رهبر گروه می تواند به هر ترتیب به محتوای %s دسترسی پیدا کند

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Manage %s
fa_IR: مدیریت %s

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Allow group leader to create and manage %s.
fa_IR: به رهبر گروه اجازه دهید %s را ایجاد و مدیریت کند.

en: Basic
fa_IR: پایه ای

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Group Leader can only create, manage, and delete his / her own %s only.
fa_IR: رهبر گروه فقط می تواند %s خود را ایجاد ، مدیریت و حذف کند.

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Group Leader can create, manage and delete ANY groups on the site.
fa_IR: رهبر گروه می تواند هر گروه را در سایت ایجاد ، مدیریت و حذف کند.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Manage %s
fa_IR: %s را مدیریت کنید

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Allow group leader to create and manage %s.
fa_IR: به رهبر گروه اجازه دهید %s را ایجاد و مدیریت کند.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Group Leader can only create, manage, and delete his / her own %s only.
fa_IR: رهبر گروه فقط می تواند %s خود را ایجاد ، مدیریت و حذف کند.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Group Leader can create, manage and delete ANY %s on the site.
fa_IR: رهبر گروه می تواند هر %s را در سایت ایجاد ، مدیریت و حذف کند.

en: Manage Users
fa_IR: مدیریت کاربران

en: Allow group leader to create and manage users.
fa_IR: به رهبر گروه اجازه دهید کاربران را ایجاد و مدیریت کند.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Group Leader can only manage users within his / her assigned %s only.
fa_IR: رهبر گروه فقط می تواند کاربران را فقط در %s اختصاص داده شده خود مدیریت کند.

en: Group Leader can create, manage and delete ANY users on the site.
fa_IR: رهبر گروه می تواند هر کاربر را در سایت ایجاد ، مدیریت و حذف کند.

[ctx: placeholder: anchor to support page and label]
note: translators: placeholder: anchor to support page and label.
en: Activating these options can interfere with customized user roles. If you have customized user roles, please review our support %s before proceeding.
fa_IR: فعال کردن این گزینه ها می تواند در نقش های کاربر سفارشی تداخل ایجاد کند. اگر نقش های کاربر سفارشی دارید ، لطفا قبل از ادامه پشتیبانی %s ما را مرور کنید.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Global %s Management & Display Settings
fa_IR: تنظیمات و مدیریت عمومی %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fa_IR: تنظیمات ایجاد %s و سازماندهی دیداری را کنترل کنید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Hierarchy
fa_IR: سلسله مراتب %s

[ctx: placeholder: Group, Groups]
note: translators: placeholder: Group, Groups.
en: A %1$s can be nested within other %2$s.
fa_IR: %1$s را می توان در درون دیگر %2$s لانه سازی کرد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Table Pagination
fa_IR: %s جدول صفحه بندی

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: group.
en: Customize the pagination options for ALL %s content tables.
fa_IR: گزینه های صفحه بندی برای همه جداول %s را سفارشی کنید.

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Order
fa_IR: %1$s %2$s ترتیب

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Customize the display order of %s.
fa_IR: سفارش نمایش %s را سفارشی کنید.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Content Protection
fa_IR: %s محافظت از محتوا

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: groups.
en: Access to certain post types can be controlled via the associated %s enrollment.
fa_IR: دسترسی به انواع پست های خاص از طریق ثبت نام مرتبط %s قابل کنترل است.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: This page is protected and requires %s access
fa_IR: این صفحه محافظت شده است و نیاز به دسترسی %s دارد

en: Supported Post Types
fa_IR: انواع پست‌های پشتیبانی شده

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Specify which post types can allow for %s membership protection.
fa_IR: مشخص کنید که کدام نوع پست می تواند برای حفاظت از عضویت %s اجازه دهد.

en: Access Denied Message
fa_IR: دسترسی به پیام انکار شده

en: Set a global message for any user trying to access the protected post / page without permission.
fa_IR: تنظیم یک پیام عمومی برای هر کاربر در تلاش برای دسترسی به / صفحه حفاظت شده بدون اجازه.

en: Bypass User Roles
fa_IR: نقش های کاربر را دور بزنید

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Allow specific user roles to bypass the %s membership protection.
fa_IR: به نقشهای خاص کاربر اجازه دهید تا از حفاظت از عضویت %s عبور کنند.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: groups.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی بهتر داشبورد آموزش %s خود استفاده شوند.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت دسته های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت برچسب های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Control options specific to the %s post type
fa_IR: گزینه های خاص نوع مقاله %s را کنترل کنید

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Includes the %s post type in front end search results
fa_IR: %s نوع پست را در نتایج جستجوی انتهایی شامل می شود

en: Logged-in User only
fa_IR: فقط کاربر وارد سیستم شده

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Include %s only if user is logged in.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

en: Enrolled only
fa_IR: فقط ثبت نام شده

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Include %s only if user is enrolled.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

[ctx: placeholder: , link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: lessons, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fa_IR: صفحه آرشیو انتهای جلو را قادر می سازد که در آن همه %1$s ذکر شده است. شما باید %2$s را برای تغییر به اجرا در آورید.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fa_IR: خبرمایه RSS را برای همه های %1$s قادر می سازد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی بهتر داشبورد آموزش %s خود استفاده شوند.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت دسته های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت برچسب های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

en: Are you sure want to reset the PayPal values?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید مقادیر PayPal را دوباره تنظیم کنید؟

en: Enter your PayPal email here.
fa_IR: ایمیل PayPal خود را اینجا وارد کنید.

[ctx: placeholder: URL to PayPal Currency Codes]
note: translators: placholder: Link to PayPal.
en: Enter the currency code for transactions. See PayPal %s Documentation
fa_IR: کد معاملات را وارد کنید. به اسناد PayPal %s مراجعه کنید

note: translators: placholder: Link to PayPal.
en: Currency Codes
fa_IR: کد ارز

[ctx: placeholder: URL to PayPal Country Codes.]
note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Enter your country code here. See PayPal %s Documentation
fa_IR: کد کشور خود را اینجا وارد کنید. به اسناد PayPal %s مراجعه کنید

note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Country Codes
fa_IR: کد کشورها

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
fa_IR: URL استفاده شده برای لغو خرید را وارد کنید.

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
fa_IR: URL مورد استفاده برای خریدهای کامل را وارد کنید (معمولاً صفحه تشکر از شما).

en: Enter the URL used for IPN notifications.
fa_IR: URL استفاده شده برای اعلان های IPN را وارد کنید.

en: Check to enable the PayPal sandbox.
fa_IR: علامت بزنید تا جعبه شنی PayPal فعال شود.

en: LearnDash Taxonomy Permalinks
fa_IR: داشبورد آموزش دسته بندی Permalinks

en: Controls the URL slugs for the custom taxonomies used by LearnDash.
fa_IR: slugs URL را برای طبقه بندی های سفارشی استفاده شده توسط داشبورد آموزش کنترل می کند.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category base
fa_IR: %s  پایه گروه

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag base
fa_IR: %s  پایه برچسب

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

en: LearnDash Permalinks
fa_IR: داشبورد آموزش Permalinks

en: Controls the URL slugs for the custom posts used by LearnDash.
fa_IR: slug URL را برای پست های سفارشی استفاده شده توسط داشبورد آموزش کنترل می کند.

en: Enable Nested URLs
fa_IR: URL های تو در تو را فعال کنید

[ctx: placeholders: Lesson, Topic, Quiz, Course, Site Home URL, URL to Course Builder Settings]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic, Quiz, Course, Site Home URL, URL to Course Builder Settings.
en: This option will restructure %1$s, %2$s and %3$s URLs so they are nested hierarchically within the %4$s URL.<br />For example instead of the default topic URL <code>%5$s</code> the nested URL would be <code>%6$s</code>. If <a href="%7$s">Course Builder Share Steps</a> has been enabled this setting is also automatically enabled.
fa_IR: این گزینه %1$s, %2$s و %3$s آدرس ها را بازسازی خواهد کرد، بنابراین آنها به صورت سلسله مراتبی در آدرس آدرس %4$s لانه سازی شده اند.<br />به عنوان مثال به جای آدرس موضوع پیش فرض <code>%5$s</code> آدرس تودرتو خواهد بود <code>%6$s</code>. اگر <a href="%7$s">مراحل اشتراک سازنده دوره</a> فعال شده است این تنظیم نیز به طور خودکار فعال شده است.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: <p>Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.</p>
fa_IR: <p> گزینه های نوع پست خاص داشبورد آموزش %s را کنترل کنید.</ p>

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
fa_IR: تنظیمات و مدیریت عمومی %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Control which templates can be used to better organize your LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی بهتر داشبورد آموزش %s خود استفاده شوند.

en: Select a template
fa_IR: یک الگو را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s templates
fa_IR: %s الگوها

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Manage %s templates. Select a template then update the title or delete.
fa_IR: مدیریت قالب های %s. یک الگو را انتخاب کنید سپس عنوان را به روز کنید یا حذف کنید.

en: Template updated.
fa_IR: الگو به روز شد.

en: Template deleted.
fa_IR: الگو حذف شد

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Control which taxonomies can be used with the LearnDash %1$s %2$s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی داشبورد آموزش %1$s %2$s استفاده شوند.

en: Select a category
fa_IR: یک دسته را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s categories cannot be disabled.
fa_IR: دسته %s غیرفعال نمی شوند.

en: Category management
fa_IR: مدیریت دسته بندی

en: Select a category to update or delete the title.
fa_IR: برای به روزرسانی یا حذف عنوان ، یک دسته را انتخاب کنید.

en: Category updated.
fa_IR: دسته به روز شد.

en: Category deleted.
fa_IR: دسته حذف شد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
fa_IR: %s گزینه ارسال سفارشی

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fa_IR: کنترل داشبورد آموزش %s گزینه های انواع پست‌های سفارشی

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Includes the %s post type in front end search results
fa_IR: %s نوع پست را در نتایج جستجوی انتهایی شامل می شود

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Include %s only if user is logged in.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Include %s only if user is enrolled.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

[ctx: placeholder: qizzes, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: quizzes, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fa_IR: صفحه آرشیو انتهای جلو را قادر می سازد که در آن همه %1$s ذکر شده است. شما باید %2$s را برای تغییر به اجرا در آورید.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fa_IR: خبرمایه RSS را برای همه های %1$s قادر می سازد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Email Settings
fa_IR: %s تنظیمات ایمیل

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control the %s email notification options
fa_IR: گزینه های اطلاع رسانی ایمیل %s را کنترل کنید

en: From Name
fa_IR: از نام

en: This is the name of the sender. If not provided will default to the system email name.
fa_IR: این نام فرستنده است. در صورت عدم ارائه ، نام ایمیل سیستم به طور پیش فرض انجام می شود.

en: From Email
fa_IR: از ایمیل

[ctx: placeholder: admin email]
note: translators: placeholder: admin email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email %s will be used.
fa_IR: این آدرس ایمیل فرستنده است. در صورت ارائه نشدن ایمیل مدیریت %s استفاده خواهد شد.

en: Mail To
fa_IR: نامه به

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com.
fa_IR: چندین آدرس ایمیل را با کاما جدا کنید ، به عنوان مثال wp@test.com ، test@test.com

en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Message
fa_IR: پیام

en: Supported variables
fa_IR: متغیرهای پشتیبانی شده

en: Result in percent
fa_IR: نتیجه در درصد

en: ADMIN NOTIFICATIONS
fa_IR: اطلاعیه های مدیریت

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: Manage the email content that will be sent out to the admin, group leader or other supervisors when a user completes a %1$s. You must enable "Admin Notification" on a per %2$s basis.
fa_IR: مدیریت محتوای ایمیل که به مدیر، رهبر گروه و یا سرپرستان دیگر ارسال خواهد شد زمانی که یک کاربر کامل می کند %1$s. شما باید "اعلان به مدیر" را به ازای هر %2$s فعال کنید.

en: USER NOTIFICATIONS
fa_IR: اعلان ها به کاربر

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: Manage the email content that will be sent out to the user when a %1$s is completed. You must enable "User Notification" on a per %2$s basis.
fa_IR: مدیریت محتوای ایمیل که به کاربر ارسال خواهد شد هنگامی که %1$s تکمیل شده است. شما باید "اعلان به کاربر" را به ازای هر %2$s فعال کنید.

[ctx: Quiz Builder]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
fa_IR: تنظیمات و مدیریت عمومی %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fa_IR: تنظیمات ایجاد %s و سازماندهی دیداری را کنترل کنید

[ctx: placeholder: Link to Data Upgrade page]
note: translators: placeholder: Link to Data Upgrade page.
en: The Data Upgrade %s must be run to enable the following settings.
fa_IR: ارتقاء داده %s باید اجرا شود تا تنظیمات زیر فعال شود.

[ctx: placeholder: quizzes, Quiz]
note: translators: placeholder: quizzes, Quiz.
en: Manage and create full %1$s within the %2$s Builder.
fa_IR: مدیریت و ایجاد %1$s کامل در %2$s سازنده.

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s displayed
fa_IR: %s نمایش داده می شود

[ctx: placeholder: questions, Quiz]
note: translators: placeholder: questions, Quiz
en: Number of additional %1$s displayed in the %2$s Builder sidebar when clicking the "Load More" link.
fa_IR: تعداد %1$s اضافی نمایش داده شده در %2$s نوار جانبی سازنده هنگام کلیک کردن بر روی لینک "بارگذاری بیشتر" .

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Shared %1$s %2$s
fa_IR: اشتراک %1$s %2$s

[ctx: placeholder: placeholder: questions, quizzes, quiz]
note: translators: placeholder: questions, quizzes, quiz
en: Share %1$s across multiple %2$s. Progress and statistics are maintained on a per-%3$s basis.
fa_IR: %1$s را در چند %2$s به اشتراک بگذارید. پیشرفت و آمار بر اساس هر%3$حفظ می شود.

[ctx: placeholder: questions, quizzes]
note: translators: placeholder: questions, quizzes
en: All %1$s can be used across multiple %2$s
fa_IR: همه %1$s را می توان در سراسر چند %2$s استفاده می شود

note: translators: placeholder: Date preview, Time preview, Date format string, Time format string,
en: Default format: %1$s %2$s  %3$s %4$s
fa_IR: قالب پیش فرض:  %1$s %2$s  %3$s %4$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Custom %s Time Formats
fa_IR: %s قالب های زمانی سفارشی

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: Customize the default time format for the %1$s Leaderboard and %2$s Statistics.
fa_IR: قالب پیش فرض زمان را برای ٪1$s  تابلوی امتیازات و ٪2$s تنظیم کنید.

en: Statistic time format
fa_IR: ساختار زمان آماری

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Template Management
fa_IR: %s مدیریت الگو

en: Select a template to update or delete the title.
fa_IR: الگویی را برای به روزرسانی یا حذف عنوان انتخاب کنید.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی داشبورد آموزش %s استفاده شوند.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت دسته های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت برچسب های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

en: Quick Links
fa_IR: لینک های سریع

en: Save Options
fa_IR: گزینه ها را ذخیره کنید

en: Copy System Info
fa_IR: اطلاعات سیستم را کپی کنید

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Copy Success
fa_IR: کپی موفقیت آمیز بود

en: Copy Failed
fa_IR: کپی انجام نشد

en: Reset ALL LearnDash Data
fa_IR: تنظیم مجدد همه داده های داشبورد آموزش

en: <span style="color:red;">Warning: This will remove ALL LearnDash data including any custom database tables.</style></span>
fa_IR: <span style = "color: red؛"> هشدار: با این کار همه داده های داشبورد آموزش از جمله جداول پایگاه داده سفارشی حذف می شوند. </ style> </span>

en: <strong>Confirm the data deletion</strong>
fa_IR: <strong> حذف داده را تأیید کنید </ strong>

en: Are you sure that you want to remove ALL LearnDash data?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه داده های داشبورد آموزش را حذف کنید؟

[ctx: placeholder: secret generated code]
note: translators: placeholder: secret generated code.
en: Enter <code>%s</code> in the above field and click the submit button
fa_IR: <code>%s</code> را در قسمت بالا وارد کرده و دکمه ارسال را کلیک کنید

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Database Tables
fa_IR: جداول پایگاه داده

en: Table Name
fa_IR: نام جدول

en: Present
fa_IR: حاضر

en: The DB_USER defined in your wp-config.php does not have CREATE permission.
fa_IR: برنامه DB_USER شده در wp-config.php شما مجوز CREATE ندارد.

en: AUTO_INCREMENT missing
fa_IR: AUTO_INCREMENT موجود نیست

en: Setting
fa_IR: تنظیمات

en: Value
fa_IR: مقدار

[ctx: placeholder: version number]
note: translators: placeholder: version number.
en: Installed version does not match latest (%s).
fa_IR: نسخه نصب شده با آخرین (٪s) مطابقت ندارد.

en: Please upgrade.
fa_IR: لطفا ارتقا دهید

[ctx: placeholder: date]
note: translators: placeholder: date.
en: last check: %s
fa_IR: آخرین چک: %s

en: DB Version
fa_IR: نسخه DB

en: Please run the Data Upgrade.
fa_IR: لطفاً Data Upgrade را اجرا کنید.

[ctx: placeholder: datetime]
note: translators: placeholder: datetime.
en: last run %s
fa_IR: آخرین اجرا %s

en: Data Upgrade Courses
fa_IR: برنامه های آموزشی ارتقا داده

en: Data Upgrade Quizzes
fa_IR: امتحانات به روزرسانی داده ها

en: Data Upgrade ProQuiz Questions
fa_IR: سوالات ProQuiz برای ارتقا داده ها

en: Data Upgrade Course Access Lists Convert
fa_IR: لیست های دسترسی به برنامه آموزش ارتقا داده تبدیل

en: Courses Count
fa_IR: تعداد برنامه آموزش

en: Lessons Count
fa_IR: تعداد دروس

en: Topics Count
fa_IR: تعداد موضوعات

en: Quizzes Count
fa_IR: تعداد آزمونها

en: Groups Count
fa_IR: تعداد گروه ها

en: Active LD Theme
fa_IR: تم فعال RL

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enroll
fa_IR: %s ثبت نام خودکار

en: Builders
fa_IR: سازندگان

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder Interface
fa_IR: %s رابط سازنده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder Interface
fa_IR: %s رابط سازنده

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: %1$s Shared %2$s
fa_IR: %1$s مشترک %2$s

en: Permalinks
fa_IR: پیوند های یکتا  Permalinks

en: Nested URLs
fa_IR: URL  نشانی اینترنتی های تو در تو

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Permalink slug
fa_IR: slug %s پیوند ثابت

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Permalink slug
fa_IR: slug %s پیوند ثابت

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Permalink slug
fa_IR: slug %s پیوند ثابت

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Permalink slug
fa_IR: slug %s پیوند ثابت

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Permalink slug
fa_IR: slug %s پیوند ثابت

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Category base
fa_IR: %s پایه گروه

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Tag base
fa_IR: %s پایه برچسب

en: Upload Directories
fa_IR: فهرست ها را بارگذاری کنید

en: Assignment Upload Dir
fa_IR: تکلیف بارگذاری پوشه

en: Directory does not exists
fa_IR: فهرست وجود ندارد

en: Directory not writable
fa_IR: فهرست قابل نوشتن نیست

en: Essay Upload Dir
fa_IR: پوشه بارگذاری انشا

en: Defines
fa_IR: تعریف می کند

en: Translation Files
fa_IR: فایلهای ترجمه

en: MySQL version
fa_IR: نسخه MySQL

en: Version
fa_IR: نسخهٔ

en: Protocols
fa_IR: پروتکل ها

en: Path to the CA certificates not set.
fa_IR: مسیر دسترسی به گواهینامه های CA تنظیم نشده است.

en: Path to the CA certificates
fa_IR: مسیر دریافت گواهینامه های CA

en: Templates
fa_IR: الگوها

en: Template Name
fa_IR: نام الگو

en: Template Path
fa_IR: مسیر الگو

en: Current Active LD Theme
fa_IR: تم فعال LD فعلی

en: The following is the search order paths for override templates, relative to site root:
fa_IR: در زیر مسیرهای سفارش جستجو برای الگوهای جایگزین ، نسبت به ریشه سایت وجود دارد:

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Update available
fa_IR: بروزرسانی موجود است

en: Path
fa_IR: مسیر

en: Theme
fa_IR: مضمون

en: Is Multisite
fa_IR: چند سایته است

en: Using Permalinks
fa_IR: با استفاده از لینک ثابت Permalinks

en: Recommended at least 100M memory.
fa_IR: توصیه می شود حداقل حافظه 100M.

en: Recommended at least 256M memory.
fa_IR: توصیه می شود حداقل حافظه 256M.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fa_IR: گزینه های نوع پست خاص داشبورد آموزش %s را کنترل کنید.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Search
fa_IR: %s جستجو

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Includes the %s post type in front end search results
fa_IR: %s نوع پست را در نتایج جستجوی انتهایی شامل می شود

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Include %s only if user is logged in.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Include %s only if user is enrolled.
fa_IR: ٪s را فقط در صورت ثبت نام کاربر وارد کنید.

[ctx: placeholder: topics, link to WP Permalins page]
note: translators: placeholder: topics, link to WP Permalins page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fa_IR: صفحه آرشیو انتهای جلو را قادر می سازد که در آن همه %1$s ذکر شده است. شما باید %2$s را برای تغییر به اجرا در آورید.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fa_IR: خبرمایه RSS را برای  همه های %1$s قادر می سازد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Taxonomies
fa_IR: %s طبقه بندی

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
fa_IR: کنترل کنید کدام طبقه بندی ها می توانند برای سازماندهی  داشبورد آموزش %s استفاده شوند.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت دسته های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fa_IR: مدیریت برچسب های %s از طریق لیست بازشونده اعمال

en: Refresh Translations
fa_IR: تازه سازی ترجمه ها

en: Updated
fa_IR: به روز شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
fa_IR: اطلاعات %s

[ctx: placeholder: course, quizzes, course]
note: translators: placeholder: course, quizzes, course.
en: This shortcode displays %1$s related information on the certificate. <strong>Unless specified otherwise, all points, scores and percentages relate to the %2$s associated with the %3$s.</strong>
fa_IR: این کد کوتاه ٪1$s اطلاعات مربوط به گواهی را نشان می دهد. <strong> مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد ، همه امتیازات ، امتیازات و درصدها مربوط به٪2$s مرتبط با ٪3$s است.</ strong>

en: Show
fa_IR: نمایش

[ctx: placeholders: quizzes, course, quizzes, course]
note: translators: placeholders: quizzes, course, quizzes, course.
en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.<br />cumulative - average for all %1$s of the %2$s.<br />aggregate - sum for all %3$s of the %4$s.
fa_IR: این پارامتر اطلاعاتی را که توسط کد کوتاه نشان داده می شود تعیین می کند. <br /> تجمعی - میانگین برای همه ٪1$s از ٪2$ s. <br /> جمع - مجموع برای همه ٪3$s از ٪4$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Title
fa_IR: عنوان %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s URL
fa_IR: URL %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Enrolled Users Count
fa_IR: %s تعداد کاربران ثبت نام شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Points
fa_IR: کل کاربر %s امتیاز

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Time
fa_IR: کل کاربر %s زمان

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Completed On (date)
fa_IR: %s تکمیل شده در (تاریخ)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enrolled On (date)
fa_IR: ثبت نام شده در (تاریخ)

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Score
fa_IR: نمره تجمعی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Points
fa_IR: تجمعی %s امتیاز

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Possible Cumulative %s Total Points
fa_IR: مجموع امتیازات احتمالی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Percentage
fa_IR: درصد تجمعی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Time Spent
fa_IR: زمان تجمعی %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Percentage
fa_IR: تجمیع %s درصد

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Score
fa_IR: تجمیع نمرات %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Points
fa_IR: تجمیع %s امتیاز

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Possible %s Aggregate Total Points
fa_IR: مجموع امتیازات ممکن %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Time Spent
fa_IR: تجمیع %s زمان سپری شده

en: Format
fa_IR: قالب

en: Seconds Format
fa_IR: ساختار ثانیه

en: Time - 20min 49sec
fa_IR: زمان - 20 دقیقه 49 ثانیه

en: Seconds - 1436
fa_IR: ثانیه ها - 1436

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholders: Course.
en: Enter single %s ID.
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

en: Enter specific User ID. Leave blank for current User.
fa_IR: شناسه کاربری خاص را وارد کنید. برای کاربر فعلی خالی بگذارید.

en: Decimals
fa_IR: اعداد اعشاری

en: Number of decimal places to show. Default is 2.
fa_IR: تعداد رقم اعشار برای نشان دادن. پیش فرض 2 است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Complete
fa_IR: %s کامل شد

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر %s را کامل کرده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در هر صفحه یا منطقه ویجت استفاده کرد.

en: Message shown to user
fa_IR: پیام به کاربر نشان داده شد

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد %1$s را وارد کنید. برای %2$s فعلی خالی بگذارید.

en: Auto Paragraph
fa_IR: پاراگراف خودکار

en: Format shortcode content into proper pararaphs.
fa_IR: محتوای کد کوتاه را به صورت پاراگراف مناسب قالب بندی کنید.

en: Yes (default)
fa_IR: بله (پیش فرض)

[ctx: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes]
note: translators: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes.
en: This shortcode displays the %1$s Content table (%2$s, %3$s, and %4$s) when inserted on a page or post.
fa_IR: این کد کوتاه جدول محتوای %1$s (%2$s, %3$s, و %4$s) را هنگام درج در صفحه یا نمایش می دهد.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholders: Course.
en: Enter single %s ID
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholders: lessons.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: default per page.
en: Default %d. Set to zero for all.
fa_IR: پیش فرض٪ d برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s In Progress
fa_IR: %s در حال انجام است

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has started but not completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر %s را شروع کرده باشد اما آن را کامل نکرده است ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Not Started
fa_IR: %s شروع نشده است

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode shows the content if the user has access to the %s but not yet started. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر به %s دسترسی داشته باشد اما هنوز شروع نشده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Info
fa_IR: اطلاعات %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: This shortcode displays %1$s related information.
fa_IR: این کد کوتاه اطلاعات مرتبط با %1$ را نمایش می دهد.

en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.
fa_IR: این پارامتر اطلاعاتی را که توسط کد کوتاه نشان داده می شود تعیین می کند.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Title
fa_IR: عنوان %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s URL
fa_IR: URL %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Price Type
fa_IR: %s نوع قیمت

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Enrolled Users Count
fa_IR: %s تعداد کاربران ثبت نام شده

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Count
fa_IR: %1$s %2$s تعداد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User %s Status
fa_IR: وضعیت %s کاربر

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Enrolled On (date)
fa_IR: ثبت نام شده در (تاریخ)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed On (date)
fa_IR: %s تکمیل شده در (تاریخ)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed Percentage
fa_IR: %s درصد تکمیل شده

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholders: Group]
note: translators: placeholders: Group.
en: Enter single %s ID.
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

en: Certificate
fa_IR: گواهینامه

en: This shortcode shows a Certificate download link.
fa_IR: این کد کوتاه پیوند بارگیری گواهی را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
fa_IR: شناسه تک  %1$s را وارد کنید. برای %2$s فعلی خالی بگذارید.

en: Label
fa_IR: ویژه نام

en: Label for link shown to user
fa_IR: ویژه نام برای لینک که به کاربر نشان داده می شود

en: Context
fa_IR: زمینه

en: Callback
fa_IR: پاسخ به تماس

en: Custom callback function to be used instead of default output
fa_IR: عملکرد برگشت تماس سفارشی به جای خروجی پیش فرض استفاده شود

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Expire Status
fa_IR: وضعیت انقضا %s

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course.
en: This shortcode displays the user %s access expire date.
fa_IR: این کد کوتاه تاریخ انقضا دسترسی کاربر را به %s نمایش می دهد.

en: Label before
fa_IR: قبل از ویژه نام زدن

en: The label prefix shown before the access expires
fa_IR: پیشوند برچسب نشان داده شده قبل از انقضا دسترسی

en: Label after
fa_IR: بعد از آن ویژه نام بزنید

en: The label prefix shown after access has expired
fa_IR: پیشوند برچسب نشان داده شده پس از منقضی شدن دسترسی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LD %s Info
fa_IR: اطلاعات LD %s

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: This shortcode shows the %s and progress for the user.
fa_IR: این کد کوتاه %s و پیشرفت کاربر را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Thumbnail
fa_IR: نمایش %s تصویر کوچک

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows a %s thumbnail.
fa_IR: تصویر کوچک %s را نشان می دهد.

en: Registered per page
fa_IR: ثبت شده در هر صفحه

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: Registered %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه ثبت شده است. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

en: Registered order by
fa_IR: ترتیب دادن ثبت شده توسط

en: Title (default) - Order by post title
fa_IR: عنوان (پیش فرض) - ترتیب بر اساس عنوان پست

en: ID - Order by post id
fa_IR: شناسه - ترتیب از طریق شناسه پست

en: Date - Order by post date
fa_IR: تاریخ - سفارش بر اساس تاریخ ارسال

en: Menu - Order by Page Order Value
fa_IR: منو - ترتیب بر اساس ارزش سفارش صفحه

en: Progress Order
fa_IR: ترتیب پیشرفت

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Order of %s displayed
fa_IR: ترتیب %s نمایش داده شده است

en: ASC (default) - lowest to highest values
fa_IR: ASC (پیش فرض) - کمترین تا بالاترین مقادیر

note: translators: placeholder: course.
en: DESC - highest to lowest values
fa_IR: DESC - بالاترین تا کمترین مقادیر

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: Courses, default per page]
note: translators: placeholders: Courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s order by
fa_IR: %s سفارش بر اساس:

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Order
fa_IR: سفارش%s:

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: Quizzes, default per page]
note: translators: placeholders: Quizzes, default per page.
en: %1$s per page. Default is %1$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by
fa_IR: %s سفارش بر اساس:

en: Date Taken (default) - Order by date taken
fa_IR: تاریخ برداشت (پیش فرض) - ترتیب بر اساس تاریخ اخذ شده

en: Title - Order by post title
fa_IR: عنوان - ترتیب بر اساس عنوان پست

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Order
fa_IR: سفارش %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Order of %s displayed.
fa_IR: سفارش %s نمایش داده شده است.

en: DESC (default) - highest to lowest values
fa_IR: DESC (پیش فرض) - بالاترین تا کمترین مقادیر

en: ASC - lowest to highest values
fa_IR: ASC - کمترین تا بالاترین مقادیر

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s List
fa_IR: لیست %s

[ctx: placeholders: courses, courses (URL slug)]
note: translators: placeholders: courses, courses (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. در صورتی که نمی خواهید از صفحه پیش فرض <code>/%2$s/</code> استفاده کنید.

en: Order by
fa_IR: ترتیب بر اساس

en: ID - Order by post id. (default)
fa_IR: شناسه - ترتیب از طریق شناسه پست. (پیش فرض)

en: Order
fa_IR: ترتیب

en: DESC - highest to lowest values (default)
fa_IR: DESC - بالاترین تا کمترین مقادیر (پیش فرض)

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: My %s
fa_IR: %s من

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: show current user's %s.
fa_IR: نمایش %s کاربر فعلی.

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show All %s (default)
fa_IR: نمایش همه %s (پیش فرض)

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show Enrolled %s only
fa_IR: فقط ثبت نام شده %s را نشان دهید

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show not-Enrolled %s only
fa_IR: فقط ٪s ثبت نام نشده را نشان دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Status
fa_IR: وضعیت همه %s

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: filter %s by status.
fa_IR: %s را براساس وضعیت فیلتر کنید.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Content
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows %s content.
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

en: Columns
fa_IR: ستون ها

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fa_IR: تعداد ستونهایی که هنگام استفاده از %s شبکه addon نشان داده می شود

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Slug
fa_IR: Slug دسته بندی %s

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: %s را با حلقه حلقه ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned category id.
fa_IR: %s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: منوی کشویی %s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Slug
fa_IR: Slug %s برچسب

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: %s را با برچسب برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned tag id.
fa_IR: %s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

en: WP Category Slug
fa_IR: نامک دسته بندی های WP

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: %s را با دسته بندی slug WP ذکر شده نشان می دهد.

en: WP Category ID
fa_IR: شناسه دسته بندی های WP

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته WP ذکر شده نشان می دهد.

en: WP Category Selector
fa_IR: انتخابگر WPدسته بندی

en: shows a WP category dropdown.
fa_IR: لیست بازشونده دسته بندی WP را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: WP Tag ID
fa_IR: شناسه برچسب WP

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholders: Course.
en: %s Resume
fa_IR: %s ادامه

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholders: Course.
en: Return to %s link/button.
fa_IR: بازگشت به %s لینک / دکمه.

en: Show as button
fa_IR: نشان دادن به عنوان دکمه

en: shows as button content.
fa_IR: به عنوان محتوای دکمه نشان داده می شود.

en: Group ID
fa_IR: شناسه گروه

en: Enter single Group ID. Leave blank for any Group.
fa_IR: شناسه تک گروه را وارد کنید. برای هر گروه خالی بگذارید.

en: Enter single Group ID.
fa_IR: شناسه تک گروه را وارد کنید.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s List
fa_IR: لیست %s

[ctx: placeholders: groups, groups (URL slug)]
note: translators: placeholders: groups, groups (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. در صورتی که نمی خواهید از صفحه پیش فرض <code>/%2$s/</code> استفاده کنید.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: groups, default per page]
note: translators: placeholders: groups, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: My %s
fa_IR: %s من

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: show current user's %s.
fa_IR: %s کاربر فعلی را نشان دهد.

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show All %s (default)
fa_IR: نمایش همه %s (پیش فرض)

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show Enrolled %s only
fa_IR: فقط ثبت نام شده %s را نشان دهید

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show not-Enrolled %s only
fa_IR: فقط ٪s ثبت نام نشده را نشان دهید

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Status
fa_IR: وضعیت همه %s

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: filter %s by status.
fa_IR: %s را براساس وضعیت فیلتر کنید.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Show %s Content
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows %s content.
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Show %s Thumbnail
fa_IR: نمایش تصویر بندانگشتی %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows a %s thumbnail.
fa_IR: تصویر کوچک٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fa_IR: تعداد ستون ها برای نشان دادن هنگام استفاده از افزودنی شبکه %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Slug
fa_IR: Slug دسته بندی %s

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag Slug
fa_IR: Slug %s برچسب

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s List
fa_IR: لیست %s

[ctx: placeholders: lessons, lessons (URL slug)]
note: translators: placeholders: lessons, lessons (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. در صورتی که نمی خواهید از صفحه پیش فرض <code>/%2$s/</code> استفاده کنید.

[ctx: placeholders: Course, Courses]
note: translators: placeholders: Course, Courses.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. برای همه٪2$s خالی بگذارید.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order by %s. (default)
fa_IR: ترتیب بر اساس %s. (پیش فرض)

note: translators: placeholder: course.
en: ID - Order by post id.
fa_IR: شناسه - ترتیب از طریق شناسه پست

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order per %s (default)
fa_IR: سفارش به ازای هر %s (پیش فرض)

[ctx: placeholders: Lessons, default per page]
note: translators: placeholders: Lessons, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Content
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: show %s content.
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Thumbnail
fa_IR: نمایش تصویر بندانگشتی %s

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s thumbnail.
fa_IR: تصویر کوچک٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Slug
fa_IR: Slug دسته بندی %s

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Slug
fa_IR: Slug %s برچسب

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: Profile
fa_IR: نمایه

[ctx: placeholder: courses, course, quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: placeholder: courses, course, quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
fa_IR: نمایش می دهد کاربر ثبت شده %1$s، پیشرفت %2$s، نمرات %3$s، و گواهینامه های بدست آمده.

[ctx: placeholder: Courses, default per page]
note: translators: placeholder: placeholder: Courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

en: Show Search
fa_IR: نمایش جستجو

en: LD30 template only
fa_IR: فقط الگوی LD30

note: translators: placeholder: Course.
en: Show Profile Header
fa_IR: نمایش سرصفحه نمایه

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show Earned %s Points
fa_IR: نمایش امتیاز %s به دست آمده

en: Show Profile Link
fa_IR: پیوند نمایه را نشان دهید

en: Show User Quiz Attempts
fa_IR: تعداد دفعات تلاش کاربر برای آزمون را نشان دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s Sections
fa_IR: بخشهای %s را گسترش دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s sections
fa_IR: بخشهای %s را گسترش دهید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Complete
fa_IR: %s کامل شد

[ctx: placeholders: quiz]
note: translators: placeholders: quiz.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر٪s را کامل کرده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در هر صفحه یا منطقه ویجت استفاده کرد.

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter single %s ID.
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s List
fa_IR: لیست %s

[ctx: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug)]
note: translators: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you don't want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. در صورتی که نمی خواهید از صفحه پیش فرض <code>/%2$s/</code> استفاده کنید.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholders: Lesson, Topic, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic, Course.
en: Must be used with course_id. Enter single %1$s or %2$s ID. Leave blank for all step within %3$s. Set zero for global.
fa_IR: باید با استفاده از course_id. شناسه تک %1$s یا %2$s را وارد کنید. برای تمام گام های درون %3$s خالی بگذارید. تعیین صفر برای عمومی.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholders: Quizzes, default per page]
note: translators: placeholders: Quizzes, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Content
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows %s content.
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Thumbnail
fa_IR: نمایش تصویر بندانگشتی %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows a %s thumbnail.
fa_IR: تصویر کوچک٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Slug
fa_IR: Slug دسته بندی %s

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Slug
fa_IR: Slug %s برچسب

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s List
fa_IR: لیست %s

[ctx: placeholders: topics, topics (URL slug)]
note: translators: placeholders: topics, topics (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fa_IR: این کد کوتاه لیست %1$s را نشان می دهد. در صورتی که نمی خواهید از صفحه پیش فرض <code>/%2$s/</code> استفاده کنید.

[ctx: placeholders: Lesson, Lessons, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Lessons, Course.
en: Must be used with course_id. Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s within %3$s.
fa_IR: باید با استفاده از course_id. شناسه %1$s را وارد کنید. خالی بگذارید برای تمام %2$s در %3$s.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Per Page
fa_IR: %s در هر صفحه

[ctx: placeholders: Topics, default per page]
note: translators: placeholders: Topics, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fa_IR: %1$s در هر صفحه. پیش فرض %2$d است. برای همه صفر باشد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Content
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s content.
fa_IR: محتوای ٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Thumbnail
fa_IR: نمایش تصویر بندانگشتی %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: shows a %s thumbnail.
fa_IR: تصویر کوچک٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fa_IR: تعداد ستون ها برای نشان دادن هنگام استفاده از افزودنی شبکه %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Slug
fa_IR: Slug دسته بندی %s

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Slug
fa_IR: Slug %s برچسب

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User %s Points
fa_IR: امتیاز %s کاربر

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson
en: %s Video
fa_IR: %s ویدیو

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic
en: %s Video
fa_IR: %s ویدیو

en: This shortcode adds the login button on any page
fa_IR: این کد کوتاه دکمه ورود به سیستم را در هر صفحه اضافه می کند

en: Controls the Login functionality.
fa_IR: قابلیت ورود را کنترل می کند.

en: Login URL
fa_IR: نشانی اینترنتی ورود به سیستم

en: Override default login URL
fa_IR: URL ورود به سیستم پیش فرض را لغو کنید

en: Login Label
fa_IR: برچسب ورود

en: Override default label "Login"
fa_IR: لغو برچسب پیش فرض "ورود"

en: Login Icon Placement
fa_IR: ورود به سیستم قرار دادن آیکون

en: Left - To left of label
fa_IR: چپ - به سمت چپ برچسب

en: Right - To right of label
fa_IR: راست - برچسب به سمت راست

en: None - No icon
fa_IR: هیچ کدام - هیچ نمادی نیست

en: Login Displayed as
fa_IR: ورود به سیستم نمایش داده شده به عنوان

en: Display as Button or link
fa_IR: نمایش به عنوان دکمه یا پیوند

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Link
fa_IR: پیوند

en: Controls the Logout functionality.
fa_IR: قابلیت خروج از سیستم را کنترل می کند.

en: Logout URL Redirect
fa_IR: هدایت URL نشانی اینترنتی خروج

en: Override default logout URL.
fa_IR: URL پیش فرض خروج را لغو کنید

en: Logout Label
fa_IR: برچسب خروج از سیستم

en: Override default label "Logout"
fa_IR: لغو برچسب پیش فرض "خروج از سیستم"

en: Logout Icon Placement
fa_IR: قرار دادن نماد خروج از سیستم

en: Logout Displayed as Button
fa_IR: خروج به عنوان دکمه نمایش داده می شود

en: Payment Buttons
fa_IR: دکمه های پرداخت

en: This shortcode can show the payment buttons on any page.
fa_IR: این کد کوتاه می تواند دکمه های پرداخت را در هر صفحه نشان دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Info
fa_IR: اطلاعات %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This shortcode displays information regarding %s attempts on the certificate. This shortcode can use the following parameters:
fa_IR: این کد کوتاه اطلاعات مربوط به تلاش ٪s برای گواهی را نشان می دهد. این کد کوتاه می تواند از پارامترهای زیر استفاده کند:

en: Score
fa_IR: نمره

en: Pass
fa_IR: قبول

en: Timestamp
fa_IR: مهرزمان

en: Total Points
fa_IR: امتیاز کل

en: Percentage
fa_IR: درصد

en: Custom Field
fa_IR: قسمت سفارشی

en: Custom Field ID
fa_IR: شناسه قسمت سفارشی

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The Field ID is show on the %s Custom Fields table.
fa_IR: شناسه زمینه در جدول قسمت های سفارشی %s نشان داده می شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter single %s ID
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

en: Enter specific User ID
fa_IR: شناسه کاربری خاص را وارد کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter single %s attempt timestamp
fa_IR: مهر زمان تلاش %s را وارد کنید

en: Student
fa_IR: دانش آموز

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user is enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام کرده باشد ، این کد کوتاه محتوا را نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID
fa_IR: شناسه تک %s را وارد کنید.

en: User meta
fa_IR: اطلاعات کاربر

en: Field
fa_IR: قسمت

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: User %s
fa_IR: کاربر %s

en: Visitor
fa_IR: بازدید کننده

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user is not enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام نکرده باشد ، این کد کوتاه ین محتوا را  به کاربر نشان می دهد. کد کوتاه را می توان در <strong> صفحات </ strong> صفحه یا ابزارک استفاده کرد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s access will expire on:
fa_IR: دسترسی %s در تاریخ منقضی می شود:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s access expired on:
fa_IR: دسترسی %s به پایان رسید:

en: Select category
fa_IR: دسته را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: LD Category label]
note: translators: placeholder Category label
en: Select %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: completed steps, total steps]
note: translators: placeholder: completed steps, total steps.
en: %1$d out of %2$d steps completed
fa_IR: تعداد %1$d از %2$d مرحله انجام شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Resume %s
fa_IR: ادامه %s

en: S. No.
fa_IR: S. شماره

en: No users.
fa_IR: بدون کاربران

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: Displays a list of %s
fa_IR: لیستی از %s را نمایش می دهد

en: Title:
fa_IR: عنوان:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Displays a list of %s
fa_IR: لیستی از %s را نمایش می دهد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash - %s attempt and score information of users. Visible only to users logged in.
fa_IR: داشبورد آموزش -- %s تلاش و نمره اطلاعات کاربران. فقط برای کاربرانی که وارد سیستم شده اند قابل مشاهده است.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Information
fa_IR: اطلاعات %s

en: Registered show thumbnail:
fa_IR: نمایش تصویر کوچک ثبت شده:

en: Registered per page:
fa_IR: ثبت شده در هر صفحه:

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
fa_IR: پیش فرض٪ d است. روی صفر تنظیم کنید بدون صفحه بندی.

en: Registered order by:
fa_IR: ترتیب دادن ثبت شده توسط:

en: Registered order:
fa_IR: ترتیب دادن ثبت شده:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s progress per page:
fa_IR: %s پیشرفت در هر صفحه:

en: Progress order by:
fa_IR: ترتیب پیشرفت توسط به:

en: Progress order:
fa_IR: ترتیب پیشرفت:

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page:
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by:
fa_IR: %s سفارش بر اساس:

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order:
fa_IR: سفارش %s:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash - %s Navigation. Shows lessons and topics on the current course.
fa_IR: داشبورد آموزش -- %s ناوبری. درس ها و موضوعاتی را در مورد دوره فعلی نشان می دهد.

[ctx: Course Navigation Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Navigation
fa_IR: %s پیمایش

[ctx: placeholders: Course, Quizzes]
note: translators: placeholders: Course, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fa_IR: آیا %1$s %2$s نشان داده شود؟

[ctx: placeholders: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholders: Lesson, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fa_IR: آیا %1$s %2$s نشان داده شود؟

[ctx: placeholders: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholders: Topic, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fa_IR: آیا %1$s %2$s نشان داده شود؟

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: LearnDash %s progress bar
fa_IR: داشبورد آموزش %s نوار پیشرفت

[ctx: Course Progress Bar Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت %s

[ctx: placeholders: Lessons, Course, Lesson]
note: translators: placeholders: Lessons, Course, Lesson.
en: Displays a list of %1$s for a %2$s and tracks %3$s progress.
fa_IR: لیست %1$s را برای %2$s نمایش می دهد و پیشرفت %3$را ردیابی می کند.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Displays a list of %s
fa_IR: لیستی از %s را نمایش می دهد

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Displays a list of %s
fa_IR: لیستی از %s را نمایش می دهد

en: Accent Color
fa_IR: رنگ تاکید

en: Main color used throughout the theme (buttons, action items, and highlights).
fa_IR: رنگ اصلی مورد استفاده در سراسر موضوع (دکمه ها ، موارد اقدام و موارد برجسته).

en: Progress Color
fa_IR: رنگ برای پیشرفت

en: Color used for all successful progress-related items (completed items, certificates, and progress bars).
fa_IR: رنگی که برای همه موارد موفقیت آمیز مرتبط با پیشرفت (موارد تکمیل شده ، گواهینامه ها و میله های پیشرفت) استفاده می شود.

en: Notifications, Warnings, etc...
fa_IR: اعلان ها، اخطارها و...

en: This color is used when there are warning, important messages.
fa_IR: این پیام در هنگام وجود پیام های مهم و هشدار دهنده استفاده می شود.

[ctx: placeholder: courses.]
note: translators: placeholder: courses.
en: Provide a distraction-free course experience allowing users to focus on the content. This applies to ALL %s.
fa_IR: ارائه یک تجربه دوره بدون حواس پرتی اجازه می دهد کاربران را به تمرکز بر روی محتوا. این در مورد ALL %s صدق می کند.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Distraction-free %s experience
fa_IR: تجربه %s بدون دخالت و حواس پرتی

en: Focus Mode Content Width
fa_IR: عرض محتوای روش تمرکز

en: Adjust the maximum width of the content area within Focus Mode
fa_IR: حداکثر عرض منطقه محتوا را در حالت تمرکز تنظیم کنید

en: Default (960px)
fa_IR: پیش فرض (960 پیکسل)

en: Narrow (768px)
fa_IR: باریک (768px)

en: Wide (1180px)
fa_IR: گسترده (1180px)

en: Extra-wide (1600px)
fa_IR: 
    فوق العاده گسترده (1600 پیکسل)

en: Full width
fa_IR: تمام عرض

en: Login & Registration
fa_IR: ورود و ثبت نام

[ctx: placeholder: Link to Registration article.]
note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: When active the LearnDash templates will be used for user login and %s pages.
fa_IR: هنگام فعال بودن ، از الگوهای داشبورد آموزش برای ورود کاربر و صفحات٪s استفاده می شود.

note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: registration
fa_IR: ثبت نام

en: Default registration used
fa_IR: ثبت نام پیش فرض استفاده شد

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Customized registration enabled for LearnDash %s
fa_IR: ثبت نام شخصی‌سازی فعال برای داشبورد آموزش %s

en: Logo Upload
fa_IR: بارگذاری آرم

en: This logo will appear in the Focus Mode and LearnDash Login form when enabled. Optional.
fa_IR: این نشان در روش تمرکز و فرم ورود به سیستم داشبورد آموزش  در هنگام فعال شدن ظاهر خواهد شد. اختیاری.

en: This will make your videos within video progression responsive. Disable if you notice video display issues.
fa_IR: با این کار فیلم های خود را در پیشرفت ویدیو پاسخگو. اگر متوجه مسائل نمایش ویدیویی شدید غیرفعال شوید.

en: Videos will automatically resize based on screen size
fa_IR: اندازه ویدئوها به طور خودکار براساس اندازه صفحه تغییر می کند

en: week | weeks
fa_IR[0]: هفته
fa_IR[1]: هفته ها

[ctx: placeholder: Date when lesson will be available]
note: translators: placeholder: Date when lesson will be available.
en: Available on %s
fa_IR: در %s موجود است

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
fa_IR: در حال پیش رفت

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
fa_IR: کامل

[ctx: In Progress item status]
en: Graded
fa_IR: درجه بندی شده

[ctx: In Progress item status]
en: Not Graded
fa_IR: درجه بندی نشده

en: You must watch the video before accessing this content
fa_IR: قبل از دسترسی به این محتوا باید فیلم را تماشا کنید

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: Courses
en: LearnDash - Registered %s and progress information of users. Visible only to users logged in.
fa_IR: آموزش داشبورد -- ثبت نام %s و پیشرفت اطلاعات کاربران. فقط برای کاربرانی که وارد سیستم شده اند قابل مشاهده است.

en: User Status
fa_IR: وضعیت کاربر

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: Default amount shown per page
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
fa_IR: پیش فرض٪ d است. روی صفر تنظیم کنید بدون صفحه بندی.

en: LearnDash: Focus Mode Dropdown
fa_IR: داشبورد آموزش: لیست بازشونده روش تمرکز

en: verify failed
fa_IR: تأیید نشد

en: No attributes passed in
fa_IR: هیچ ویژگی به آن منتقل نشده است

en: No Pagination Match
fa_IR: مسابقه بدون صفحه بندی

en: No course ID supplied
fa_IR: شناسه برنامه آموزشی ارائه نشده است

en: No topics for this lesson
fa_IR: هیچ موضوعی برای این درس وجود ندارد

en: Registration username exists.
fa_IR: نام کاربری ثبت نام وجود دارد.

en: Registration email exists.
fa_IR: ایمیل ثبت نام وجود دارد.

en: Registration requires a username.
fa_IR: ثبت نام نیاز به نام کاربری دارد.

en: Registration requires a valid email.
fa_IR: ثبت نام نیاز به یک ایمیل معتبر دارد.

en: Invalid username.
fa_IR: نام کاربر نامعتبر است

en: Invalid email.
fa_IR: ایمیل نامعتبر.

en: You have assignments awaiting approval.
fa_IR: تکالیفی در انتظار تأیید دارید.

en: You have an assignment awaiting approval.
fa_IR: تکالیفی در انتظار تأیید دارید.

[ctx: placeholders: assignment count approved, assignment count total]
note: translators: placeholders: assignment count approved, assignment count total.
en: %1$d/%2$d Approved
fa_IR: %1$d/%2$d تایید شده

[ctx: No assignments message]
en: No assignments submitted at this time
fa_IR: در حال حاضر هیچ تکلیفی ارسال نشده است

en: Delete this uploaded Assignment
fa_IR: این تکلیف بارگذاری شده را حذف کنید

en: Delete Assignment
fa_IR: تکلیف را حذف کنید

en: Download Assignment
fa_IR: بارگیری تکلیف

[ctx: placeholder: comment count]
note: translators: placeholder: comment count.
en: %d Comments
fa_IR: ٪ d نظرات

en: Waiting Review
fa_IR: منتظر بررسی

[ctx: placeholders: points current, points max]
note: translators: placeholders: points current, points max.
en: %1$s/%2$s Points Awarded
fa_IR: %1$s/%2$s امتیاز اعطا شده

[ctx: placeholder: Comma separated list of file extentions]
note: translators: placeholder: Comma separated list of file extentions
en: Allowed file types: %s
fa_IR: انواع پرونده مجاز: %s

en: Browse
fa_IR: مرور کردن

en: No file selected
fa_IR: هیچ فایلی انتخاب نشده است

en: You've earned a certificate!
fa_IR: شما گواهی کسب کرده اید!

en: Download Certificate
fa_IR: گواهی را بارگیری کنید

[ctx: comments]
note: translators: single approved comment, multiple approved comments
en: %s Comment | %s Comments
fa_IR[0]: %s نظر
fa_IR[1]: %s نظرات

en: Expand Comments
fa_IR: باز کردن نظرات

en: Collapse Comments
fa_IR: فروپاشی نظرات

en: Post a comment
fa_IR: ارسال نظر

en: Leave a Comment
fa_IR: پیام بگذارید

en: Your response is awaiting for approval.
fa_IR: پاسخ شما در انتظار تأیید است.

[ctx: placeholders: comment date, comment time]
note: translators: placeholders: %1$s: Comment Date, %2$s: Comment Time
en: %1$s at %2$s
fa_IR: %1$s در %2$s

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Pages:
fa_IR: صفحه ها

en: No content found at this address
fa_IR: هیچ محتوایی در این آدرس یافت نشد

en: Menu
fa_IR: منو

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
fa_IR: سلام، %s!

[ctx: Placeholder for course home link]
note: translators: Placeholder for course home link.
en: %s Home
fa_IR: %s صفحه اصلی

en: Expand
fa_IR: گسترش دهید

en: Collapse
fa_IR: فروپاشی

en: You don't currently have access to this content
fa_IR: شما در حال حاضر به این محتوا دسترسی ندارید

[ctx: Lesson Content Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Content
fa_IR: محتوای٪ s

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage
en: %s%% Complete
fa_IR: %s%% کامل شد

[ctx: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps]
note: translators: placeholder: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps
en: %1$d/%2$d Steps
fa_IR: %1$d/%2$d مراحل

en: Please login to view sample content
fa_IR: لطفا برای مشاهده نمونه مطالب وارد شوید

en: Print Your Certificate
fa_IR: گواهی خود را چاپ کنید

en: Current Status
fa_IR: وضعیت فعلی

en: Enroll in this course to get access
fa_IR: برای دسترسی به این دوره ثبت نام کنید

en: Not Enrolled
fa_IR: ثبت نام نشده

en: Price
fa_IR: قیمت

[ctx: Recurring duration message]
note: translators: Recurring duration message.
en: Every %1$s %2$s
fa_IR: هر %1$s %2$s

en: Get Started
fa_IR: شروع کنید

en: Login to Enroll
fa_IR: برای ثبت نام وارد شوید

en: This course is currently closed
fa_IR: این برنامه آموزش در حال حاضر تعطیل است

en: This group is currently closed
fa_IR: این گروه در حال حاضر بسته است

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Accessing this %s requires a login. Please enter your credentials below!
fa_IR: دسترسی به این %s نیاز به ورود دارد. لطفاً مدارک خود را در زیر وارد کنید!

en: Incorrect username or password. Please try again
fa_IR: نام کاربری یا گذرواژه اشتباه است. لطفا دوباره تلاش کنید

en: Please check your email for the password reset link.
fa_IR: لطفاً ایمیل خود را برای پیوند تنظیم مجدد رمز عبور بررسی کنید.

en: Lost Your Password?
fa_IR: رمز ورود خود را فراموش کرده اید؟

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Don't have an account? Register one!
fa_IR: حساب ندارید؟ یکی ثبت کنید!

en: Registration successful, please check your email to set your password.
fa_IR: ثبت نام موفق، لطفا ایمیل خود را برای تنظیم رمز عبور خود را بررسی کنید.

en: Register an Account
fa_IR: ثبت نام

en: Registration confirmation will be emailed to you.
fa_IR: تأیید ثبت نام برای شما از طریق ایمیل ارسال می شود.

[ctx: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points]
note: translators: placehodes: %1$s: Course, %2$s: course access points, %3$s: user course points
en: To take this %1$s you need at least %2$.01f total points. You currently have %3$.01f points.
fa_IR: برای گرفتن این %1$s شما نیاز به حداقل %2$.01f کل امتیاز. شما در حال حاضر %3$.01f امتیاز.

note: translators: Date when content will be available.
en: <span class="ld-display-label">Available on:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>
fa_IR: 
    <span class = "ld-display-label"> موجود در: </ span> <span class = "ld-display-date">%s</span>

[ctx: placeholders: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson Label
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders lesson]
note: translators: placeholder: Lesson
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders: (1) will be Course, Lesson or Quiz sigular. (2) Course sigular label]
note: translators: placeholders: %1$s: Course, Lesson or Quiz singular, %2$s: Course singular label
en: To take this %1$s, you need to complete the following %2$s first:
fa_IR: برای گرفتن این %1$s, شما اول نیاز به تکمیل زیر %2$s :

[ctx: placeholder: current page numer of total pages]
note: translators: placeholder: current page number of total pages
en: %1$d of %2$d
fa_IR: این ٪1$d از ٪2$d

[ctx: Placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group
en: %s Progress
fa_IR: %s پیشرفت

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage
en: %s%% Complete
fa_IR: %s%% کامل شد

[ctx: Placeholder: Lesson Progress]
note: translators: placeholder: Lesson Progress
en: %s Progress
fa_IR: %s  پیشرفت

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
fa_IR: آخرین فعالیت در %s

[ctx: placeholder: completed steps, total steps]
note: translators: placeholder: completed steps, total steps.
en: %1$d/%2$d Steps
fa_IR: %1$d/%2$d مراحل

en: Materials
fa_IR: لوازم

[ctx: placeholders: quiz, attempts count]
note: translators: placeholders: quiz, attempts count.
en: You have already taken this %1$s %2$d time(s) and may not take it again.
fa_IR: شما قبلا این %1$s %2$d زمان (ها) را گرفته و ممکن است آن را دوباره.

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
fa_IR: در انتظار

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: You are registered for the following %s
fa_IR: شما برای %s زیر ثبت نام کرده ای

en: Edit profile
fa_IR: ویرایش نمایه

[ctx: Profile Course Content Label]
note: translators: Profile Course Content Label
en: Your %s
fa_IR: %s شما

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: commentd count.
en: %d Comments
fa_IR: ٪ d نظرات

note: translators: placeholder: %1$s: Current points, %2$s: Maximum points
en: %1$s/%2$s Points Awarded
fa_IR: %1$s/%2$s امتیاز اعطا شده

en: No assignments at this time
fa_IR: در حال حاضر تکلیفی وجود ندارد

[ctx: Course Progress Overview Label]
note: translators: Course Progress Overview Label
en: %s Progress
fa_IR: %s پیشرفت

[ctx: Percentage of course completion]
note: translators: Percentage of course completion
en: %s%% Complete
fa_IR: %s%% کامل شد

en: Essays
fa_IR: انشا ها

[ctx: placeholder: search term]
note: translators: placeholder: search term.
en: You searched for "%s"
fa_IR: شما "%s" را جستجو کردید

en: close
fa_IR: بستن

[ctx: Profile Search Courses]
note: translators: Profile Search Courses
en: Search Your %s
fa_IR: ٪s خود را جستجو کنید

[ctx: Profile Course Label]
note: translators: Profile Course Label
en: %s Name
fa_IR: نام %s

en: reset
fa_IR: تنظیم مجدد

en: Registered Courses
fa_IR: برنامه های آموزشی ثبت شده

[ctx: User Status Course Progress]
note: translators: User Status Course Progress
en: %s%% Complete
fa_IR: %s%% کامل شد

[ctx: User Status Course Steps]
note: translators: User Status Course Steps.
en: %1$d/%2$d Steps
fa_IR: %1$d/%2$d مراحل

[ctx: User Status Course Since]
note: translators: User Status Course Since.
en: Since %s
fa_IR: از آنجا که: ٪s

en: Group Leader
fa_IR: رهبر گروه

en: Assigned Group(s)
fa_IR: گروه (های) اختصاص داده شده

[ctx: Course Navigation Home Label]
note: translators: placeholder: Course Navigation Home Label
en: %s Home
fa_IR: %s صفحه اصلی

en: Return to
fa_IR: بازگشت به

en: Expand Lesson
fa_IR: باز کردن درس

en: Legacy
fa_IR: میراث

[ctx: Course Status Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Status:
fa_IR: وضعیت %s:

en: Set Enrolled Date:
fa_IR: تنظیم تاریخ ثبت نام:

en: Edit date
fa_IR: تاریخ را ویرایش کنید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Extra %s points
fa_IR: %s امتیاز اضافی

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s progress details:
fa_IR: جزئیات پیشرفت %s :

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: You have taken the following %s:
fa_IR: شما %s زیر را انتخاب کرده اید:

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Are you sure that you want to remove this %s item?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این %s را حذف کنید؟

en: Read more.
fa_IR: ادامه مطلب

en: Set all children steps as incomplete?
fa_IR: همه مراحل زیرشاخه به عنوان ناکامل تنظیم شود؟

en: Set all parent steps as incomplete?
fa_IR: همه مراحل سرشاخه به عنوان ناکامل تنظیم شود؟

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s switcher
fa_IR: %s سوئیچ

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Switch to the Primary %s to edit this setting
fa_IR: برای ویرایش این تنظیم به %s اولیه تغییر دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select a %s
fa_IR: %s را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Standalone %s
fa_IR: مستقل %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Primary %s
fa_IR: %s اولیه

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Shared %s
fa_IR: %s به اشتراک گذاشته شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Set Primary %s
fa_IR: تنظیم %s اصلی

en: Status:
fa_IR: وضعیت:

[ctx: placeholders: Course steps completed, Course steps total]
note: translators: placeholders: Course steps completed, Course steps total.
en: Completed <strong>%1$d</strong> out of <strong>%2$d</strong> steps
fa_IR: تکمیل <strong> %1$d</strong> از <strong>%2$d</strong> مراحل

[ctx: placeholder: Group Access Date]
note: translators: placeholder: Group Access Date.
en: Since: %s (Group Access)
fa_IR: از آنجا که: ٪s (دسترسی گروهی)

[ctx: placeholder: Access Date]
note: translators: placeholder: Access Date.
en: Since: %s
fa_IR: از آنجا که: ٪s

[ctx: placeholder: Course Access Expire Date]
note: translators: placeholder: Course Access Expire Date.
en: (expires %s)
fa_IR: (منقضی می شود %s)

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
fa_IR: (ویرایش)

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
fa_IR: (جزئیات)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s All Complete
fa_IR: %s کامل است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Return to %s Overview
fa_IR: بازگشت به نمای کلی ٪s

[ctx: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points]
note: translators: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points.
en: To take this %1$s you need at least %2$.01f total points. You currently have %3$.01f points.
fa_IR: برای گرفتن این %1$s شما نیاز به حداقل %2$.01f کل امتیاز. شما در حال حاضر %3$.01f امتیاز.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Earned %s Points:
fa_IR: %s امتیازات کسب شده:

en: Files you have uploaded
fa_IR: فایلهایی که بارگذاری کرده اید

en: View
fa_IR: مشاهده

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: comments count.
en: Comments (%d)
fa_IR: نظرات (٪ d)

[ctx: placeholder: comma list of file extentions]
note: translators: placeholder: comma list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
fa_IR: انواع پرونده مجاز: %s

en: page
fa_IR: صفحه

[ctx: placeholder: Quiz URL]
note: translators: placeholder: Quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholder: Topic URL]
note: translators: placeholder: Topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholder: Lesson URL]
note: translators: placeholder: Lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholder lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Registered %s
fa_IR: ثبت نام شده ٪s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Overview
fa_IR: %s پیشرفت اجمالی

[ctx: placeholder: percent complete]
note: translators: placeholder: percent complete
en: %s%% Complete
fa_IR: %s%% کامل شد

[ctx: placeholders: topic URL]
note: translators: placeholders: topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders: lesson URL]
note: translators: placeholders: lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

[ctx: placeholders: quiz URL]
note: translators: placeholders: quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fa_IR: لطفاً برگردید و ٪s قبلی را کامل کنید.

en: Please go back and complete the previous step.
fa_IR: لطفاً برگردید و مرحله قبلی را انجام دهید.

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Manage %s in builder
fa_IR: اداره کنید %s را در سازنده

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s switcher
fa_IR: %s سوئیچ

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select a %s
fa_IR: ٪s را انتخاب کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Primary %s
fa_IR: ٪s اصلی

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes
en: Other %s
fa_IR: %s دیگر

[ctx: placeholders: User, Date]
note: translators: placeholders: User, Date.
en: Manual Edit by: %1$s on %2$s
fa_IR: ویرایش دستی توسط: %1$s در %2$s

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
fa_IR: (ویرایش)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: remove this %s item
fa_IR: این مورد ٪s را حذف کنید

[ctx: profile remove quiz link label]
note: translators: placeholder: quiz.
en: (remove)
fa_IR: (برداشتن)

en: comments
fa_IR: نظرات

en: Rank:
fa_IR: رتبه:

en: Score
fa_IR: نمره

en:  out of
fa_IR: بیرون از

en:  question(s)
fa_IR: سوال (ها)

en:  . Points:
fa_IR: . نکته ها:

en:  on
fa_IR: بر

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Progress:
fa_IR: %s پیشرفت:

en: Group Leader in :
fa_IR: رهبر گروه در:

en: Assigned Group(s) :
fa_IR: گروه (های) اختصاص داده شده:

en: LearnDash Certificate
fa_IR: گواهینامه های داشبورد آموزش

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. خالی بگذارید در صورت استفاده در٪2$s.

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. خالی بگذارید در صورت استفاده در٪2$s.

en: Class
fa_IR: کلاس

en: Show Preview
fa_IR: پیش نمایش را نشان دهید

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter a %s ID to test preview
fa_IR: برای آزمایش پیش نمایش ، شناسه %s را وارد کنید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter a %s ID to test preview
fa_IR: برای آزمایش پیش نمایش ، شناسه %s را وارد کنید

en: [ld_certificate] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_certificate] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Complete
fa_IR: آموزش داشبورد %s کامل

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s and it is completed.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام کرده و محتوای آن کامل شده باشد ، این بلوک این محتوا را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR: شناسه %1$s زمانی لازم است که در %2$s استفاده نمی شود.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Content
fa_IR: داشبورد آموزش %s محتوا

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the %s Content table.
fa_IR: این بلوک جدول محتوای٪s را نمایش می دهد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
fa_IR: برای پیش فرض (%d) یا 0 خالی بگذارید تا همه موارد نشان داده شود.

en: [course_content] shortcode output shown here
fa_IR: [course_content] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Expire Status
fa_IR: آموزش داشبورد %s وضعیت منقضی

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the user %s access expire date.
fa_IR: این بلوک تاریخ انقضا access دسترسی کاربر را در %s نمایش می دهد.

en: Label Before
fa_IR: قبل از ویژه نام زدن

en: Label After
fa_IR: بعد از آن ویژه نام بزنید

en: Enter a User ID to test preview
fa_IR: برای آزمایش پیش نمایش ، شناسه کاربری را وارد کنید

en: [ld_course_expire_status] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_course_ Expire_status] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [ld_course_info]
fa_IR: داشبورد آموزش %s اطلاعات [ld_course_info]

[ctx: placeholders: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: This block shows the %s and progress for the user.
fa_IR: این بلوک%s و پیشرفت را برای کاربر نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Registered %s
fa_IR: نشان دادن %s ثبت شده

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Progess
fa_IR: جریان پیشرفت %s را نشان دهید

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Attempts
fa_IR: تعداد تلاش در %s را نشان دهید

en: Show Thumbnail
fa_IR: نمایش تصویر کوچک

en: [ld_course_info] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_course_info] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s In Progress
fa_IR: آموزش داشبورد %s در حال انجام

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s but not yet completed.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام کرده باشد اما هنوز کامل نشده باشد ، این بلوک محتوا را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s List
fa_IR: داشبورد آموزش %s لیست

[ctx: placeholders: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: This block shows a list of %s.
fa_IR: این بلوک لیستی از٪s را نشان می دهد.

en: Grid Settings
fa_IR: تنظیمات شبکه Grid

en: Show Grid
fa_IR: نمایش شبکه

en: Show Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت را نشان دهید

en: Show Content
fa_IR: نمایش دادن محتوا

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show All %s (default)
fa_IR: نمایش همه٪s (پیش فرض)

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Enrolled %s only
fa_IR: فقط ثبت نام شده ٪s را نشان دهید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show not-Enrolled %s only
fa_IR: فقط ٪s ثبت نام نشده را نشان دهید

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Enrolled %s Status
fa_IR: ثبت نام %s وضعیت

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسته بندی

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category ID.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Settings
fa_IR: %s تنظیمات برچسب

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

en: WP Category Settings
fa_IR: تنظیمات دسته بندی های WP

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

en: WP Tag Settings
fa_IR: تنظیمات برچسب WP

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: [ld_course_list] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_course_list] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Not Started
fa_IR: آموزش داشبورد %s آغاز نشده است

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s but not yet started.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام کرده باشد اما هنوز شروع نکرده است، این بلوک محتوا را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Progress
fa_IR: آموزش داشبورد %s پیشرفت

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays users progress bar for the %s.
fa_IR: این بلوک نوار پیشرفت کاربران را برای٪s نمایش می دهد.

en: [learndash_course_progress] shortcode output shown here
fa_IR: [learndash_course_progress] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Resume
fa_IR: %s ادامه

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Return to %s link/button.
fa_IR: بازگشت به %s لینک / دکمه.

en: [ld_course_resume] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_course_resume] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [courseinfo]
fa_IR: داشبورد آموزش %s اطلاعات [courseinfo]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays %s related information
fa_IR: این بلوک اطلاعات مربوط به٪s را نمایش می دهد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Enrolled On (date)
fa_IR: %s ثبت نام شده روشن (تاریخ)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cumulative %s Score
fa_IR: نمره تجمعی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cumulative %s Points
fa_IR: تجمعی %s امتیاز

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Possible Cumulative %s Total Points
fa_IR: مجموع امتیازات احتمالی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cumulative %s Percentage
fa_IR: درصد تجمعی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cumulative %s Time Spent
fa_IR: زمان تجمعی %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Aggregate %s Percentage
fa_IR: تجمیع %s درصد

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Aggregate %s Score
fa_IR: تجمیع نمرات %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Aggregate %s Points
fa_IR: تجمیع %s امتیاز

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Possible Aggregate %s Total Points
fa_IR: مجموع امتیازات ممکن %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Aggregate %s Time Spent
fa_IR: تجمیع %s زمان سپری شده

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a.
fa_IR: این می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای تغییر فرمت تاریخ. Default: "F j, Y, g:i a.

en: [courseinfo] shortcode output shown here
fa_IR: [courseinfo] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s List
fa_IR: داشبورد آموزش %s لیست

[ctx: placeholders: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: This block shows a list of %s.
fa_IR: این بلوک لیستی از٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show All %s (default)
fa_IR: نمایش همه %s (پیش فرض)

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show Enrolled %s only
fa_IR: فقط ثبت نام شده %s را نشان دهید

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show not-Enrolled %s only
fa_IR: فقط ٪s ثبت نام نشده را نشان دهید

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Enrolled %s Status
fa_IR: ثبت نام %s وضعیت

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسته بندی

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned category ID.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag Settings
fa_IR: %s تنظیمات برچسب

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندWP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: [ld_group_list] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_group_list] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash Group
fa_IR: داشبورد آموزش گروه

en: This block shows the content if the user is enrolled into the Group.
fa_IR: اگر کاربر در گروه ثبت نام کرده باشد ، این بلوک محتوا را نشان می دهد.

en: Group ID (required)
fa_IR: شناسه گروه (الزامی)

en: Group ID is required.
fa_IR: شناسه گروه لازم است.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s Info [groupinfo]
fa_IR: داشبورد آموزش %s اطلاعات [groupinfo]

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: This block displays %s related information
fa_IR: این بلوک اطلاعات مربوط به٪s را نمایش می دهد

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Enrolled On (date)
fa_IR: %s ثبت نام شده در (تاریخ)

[ctx: placeholders: Group, Group]
note: translators: placeholders: Group, Group.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. خالی بگذارید در صورت استفاده در٪2$s.

en: [groupinfo] shortcode output shown here
fa_IR: [groupinfo] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: LearnDash %s List
fa_IR: داشبورد آموزش %s لیست

[ctx: placeholders: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: This block shows a list of %s.
fa_IR: این بلوک لیستی از٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. خالی بگذارید در صورت استفاده در٪2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسته بندی

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category ID.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Settings
fa_IR: %s تنظیمات برچسب

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندWP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: [ld_lesson_list] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_lesson_list] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: Login Settings
fa_IR: تنظیمات ورود به سیستم

en: Logout Settings
fa_IR: تنظیمات خروج از سیستم

en: Logout URL
fa_IR: URL نشانی اینترنتی خروج از سیستم

en: Override default logout URL
fa_IR: URL پیش فرض خروج را لغو کنید

en: Logout Displayed as
fa_IR: خروج به عنوان نمایش داده شده است

en: Preview Action
fa_IR: اقدام پیش نمایش

en: [learndash_login] shortcode output shown here
fa_IR: [learndash_login] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash Payment Buttons
fa_IR: دکمه های پرداخت داشبورد آموزش

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block the %s payment buttons
fa_IR: این بلوک دکمه های پرداخت٪s را نشان می دهد

en: [learndash_payment_buttons] shortcode output shown here
fa_IR: [learndash_payment_buttons] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash Profile
fa_IR: مشخصات داشبورد آموزش

[ctx: placeholders: Courses, Course, Quiz]
note: translators: placeholders: Courses, Course, Quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
fa_IR: نمایش می دهد کاربر ثبت شده%1$s، پیشرفت %2$s، نمرات %3$s، و گواهینامه های بدست آمده.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show User %s Attempts
fa_IR: تعداد تلاش کاربر در %s را نشان دهید

en: [ld_profile] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_profile] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Complete
fa_IR: آموزش داشبورد %s کامل

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: This block shows the content if the user is has completed the %s.
fa_IR: اگر کاربر٪s را تکمیل کرده باشد ، این بلوک محتوا را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fa_IR: شناسه %1$s زمانی لازم است که در %2$s استفاده نمی شود.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s List
fa_IR: داشبورد آموزش %s لیست

[ctx: placeholders: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: This block shows a list of %s.
fa_IR: این بلوک لیستی از٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s. Zero for global.
fa_IR: شناسه منفرد٪1$s را وارد کنید. خالی بگذارید در صورت استفاده در٪2$s.

[ctx: placeholder: Quizzess]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Settings
fa_IR: %s تنظیمات دسته بندی

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category ID.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Settings
fa_IR: %s تنظیمات برچسب

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
fa_IR: %s شناسه برچسب

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: [ld_quiz_list] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_quiz_list] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash Student
fa_IR: دانش آموزان داشبورد آموزش

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled in the %s.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام نکرده باشد ، این بلوک محتوا را نشان می دهد.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s List
fa_IR: داشبورد آموزش %s لیست

[ctx: placeholders: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: This block shows a list of %s.
fa_IR: این بلوک لیستی از٪s را نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Lesson ID]
note: translators: placeholder: Lesson ID.
en: %s ID
fa_IR: شناسه %s

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s.
fa_IR: شناسه تک %1$s را برای محدود کردن لیست وارد کنید. در صورت استفاده در %2$s خالی بگذارید.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s per page
fa_IR: %s در هر صفحه:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Settings
fa_IR: %s  تنظیمات دسته بندی

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
fa_IR: %s شناسه دسته بندی

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category ID.
fa_IR: ٪ s را با شناسه دسته ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
fa_IR: %s انتخابگر دسته بندی

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows a %s category dropdown.
fa_IR: دسته بندی ٪s را به  سبک کشویی نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Settings
fa_IR: %s تنظیمات برچسب

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fa_IR: ٪ s را با نشانگر دسته بندی WP ذکر شده نشان می دهد

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fa_IR: ٪s را با نشانگر برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fa_IR: ٪s را با شناسه برچسب WP ذکر شده نشان می دهد.

en: [ld_topic_list] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_topic_list] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash User %s Points
fa_IR: داشبورد آموزش کاربر %s امتیازات

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the earned %s points for the user.
fa_IR: این بلوک٪s امتیازات کسب شده را برای کاربر نشان می دهد.

en: Preview User ID
fa_IR: پیش نمایش شناسه کاربر

en: [ld_user_course_points] shortcode output shown here
fa_IR: [ld_user_course_points] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash User Groups
fa_IR: گروه های کاربر داشبورد آموزش

en: This block displays the list of groups users are assigned to as users or leaders.
fa_IR: این بلوک لیستی از گروه هایی را که کاربران به عنوان کاربر یا رهبر عضو آنها هستند، نشان می دهد.

en: [user_groups] output shown here
fa_IR: خروجی [user_groups] در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash User meta
fa_IR: داشبورد آموزش کاربر متا

en: This block displays User meta field
fa_IR: این بلوک فیلد متا کاربر را نمایش می دهد

en: [usermeta] shortcode output shown here
fa_IR: [usermeta] خروجی کد کوتاه در اینجا نشان داده شده است

en: LearnDash Visitor
fa_IR: بازدید کننده داشبورد آموزش

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is not enrolled into the %s.
fa_IR: اگر کاربر در٪s ثبت نام نکرده باشد ، این بلوک محتوا را نشان می دهد.
